Nowości na dietaiodchudzanie.pl

Mity dotyczące stosowania kreatyny

Kreatyna to niezwykła substancja, która od dłuższego czasu sprzedawana jest pod postacią suplementów dla sportowców. Jako że ma ona przede wszystkim działanie anaboliczne, spora ilość ćwiczących osób boi się ją spożywać i uznaje ją za doping. Jeśli jednak suplementy zawierające kreatynę są właściwie stosowane, zdecydowanie pomagają w budowaniu masy mięśniowej. Warto zatem rozprawić się z najpowszechniejszymi mitami dotyczącymi stosowania tego suplementu.

MIT 1 - to nielegalny doping

Zdecydowanie najpopularniejsza teoria, której w żadnym stopniu nie da się uzasadnić. Istnieje bowiem specjalna organizacja - Światowa Agencja Antydopingowa - która regularnie bada suplementy stosowane przez sportowców i następnie je klasyfikuje pod względem ich legalności. Oczywiście ta agencja wielokrotnie wzięła pod lupę kreatynę i póki co nie zabrania jej stosować. Jest to chyba najlepszy dowód na to, że substancja nie jest dopingiem.

MIT 2 - jest niebezpieczna dla zdrowia

Tak naprawdę mało kto wie, że kreatyna jest codziennie przyjmowana przez większość ludzi na tym świecie. Naturalnie występuje ona bowiem w wielu standardowych produktach spożywczych - niektórych gatunkach mięsa oraz pewnych artykułach zawierających nabiał. Co więcej, organizm potrafi sam ją wytworzyć, bo tak naprawdę jest mu ona potrzebna do życia. Skoro zatem człowiek od najmłodszych lat wykorzystuje kreatynę, nikt nie powinien twierdzić, że jest ona niebezpieczna dla zdrowia.

MIT 3 - im więcej kreatyny, tym szybszy przyrost masy mięśniowej

Każda osoba wyciskająca z siebie siódme poty na siłowni chciałaby jak najszybciej zauważać efekty ciężkiej pracy. Jest to pierwszy krok do przedawkowania suplementów, w tym także kreatyny. Niestety, kreatyna przyjmowana w większej ilości wcale nie zadziała lepiej, ponieważ mięśnie są w stanie przyswoić w ciągu dnia jej określoną dawkę (3-5 g), dlatego cała reszta zostaje przez nie usuwana. Spożywanie ogromnej porcji kreatyny prowadzi wyłącznie do uszczuplenia budżetu i nijak ma się do rzeczywistych efektów.

MIT 4 - stosując kreatynę, należy pić ogromne ilości wody

Nawet w Internecie można znaleźć wiele informacji na temat tego, że przy przyjmowaniu kreatyny zaleca się wypijanie przynajmniej pięciu litrów wody dziennie. Oczywiście suplement ten zwiększa zapotrzebowanie na płyny, jednak nie należy tego brać zbyt dosłownie. Ilość wody pitą przy braniu kreatyny najlepiej dopasowywać indywidualnie. Nie wolno też przesadzać z ilością płynów, bo może to doprowadzić do przewodnienia, które jest równie groźne jak odwodnienie.

MIT 5 - kreatyna jest tylko dla facetów

Choć to panowie najczęściej sięgają po suplementy dla sportowców, paniom też się mogą one przydać. Kreatyna nie prowadzi bowiem do nagłego przyrostu ogromnych mięśni, ale wzmacnia siłę, dodaje energii i poprawia wydolność całego organizmu. Efekty te przydadzą się ćwiczącym kobietom, które dzięki nim będą w stanie wykonać dodatkową serię przysiadów czy godzinę dłużej jeździć na rowerku. Prędzej zatem osiągną wymarzone sylwetki.

Artykuł powstał we współpracy z Świat Supli

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

  Od pewnego czasu można zauważyć rosnące zainteresowanie zdrow...

Dania dietetyczne

Każdego roku w czołówce najpopularniejszych postanowień noworocz...

Czy do uprawiania sportu trzeba się specjalnie przygotować?

  Witamina C, czyli inaczej kwas askorbinowy, to niezwykle ważn...

Witamina C i jej cenne właściwości

Czy znasz czarne tabletki, od lat dostępne na rynku farmaceutycz...

Węgiel aktywny - skuteczne rozwiązanie na wybielanie zębów

Medycyna estetyczna to obecnie jeden z najszybciej rozwijających...

 Czym zajmuje się medycyna estetyczna?

Jazda na rolkach to specyficzna aktywność fizyczna, którą postrz...

Rozgrzewka, czyli wstęp do dobrej zabawy #narolkach!

Warzywa powinny stanowić podstawę diety dla każdego dziecka, pon...

5 sposobów na zachęcenie dziecka do jedzenia warzyw