Nowości na dietaiodchudzanie.pl

Choroby żył powierzchniowych nóg – ich przyczyny, leczenie i sposoby zapobiegania

Tkanki naszych nóg, aby mogły prawidłowo funkcjonować, musza być stale zaopatrywane w natlenowaną, bogatą w związki odżywcze krew. Krew ta pompowana jest przez serce i transportowana do kończyn dolnych tętnicami. Następnie wraca ona z powrotem do serca – z mniejszą zawartością tlenu i z produktami metabolizmu komórek. Transport krwi z nóg jest utrudniony – odbywa się wbrew siłom grawitacji, a do tego ciśnienie krwi jest znacznie niższe niż w tętnicach. Dlatego naczynia transportujące krew do serca - żyły - mają zapobiegające jej cofaniu się i zastawki.

Wśród żył kończyn dolnych można wyróżnić żyły powierzchniowe, przeszywające oraz głębokie. Żyły powierzchowne odprowadzają „zużytą” krew z tkanek najbardziej zewnętrznych jak skóra czy podściółka tłuszczowa. Żyły głębokie położone są pomiędzy mięśniami i odpowiadają za transport krwi z głębszych struktur kończyn np. mięśni. Żyły przeszywające odpowiadają natomiast za połączenie żył powierzchniowych i głębokich.

Aby krew nie gromadziła się nadmiernie w naczyniach nóg i mogła bez problemów powrócić do serca warunkiem koniecznym są zdrowe, prawidłowo funkcjonujące żyły.

Przyczyny chorób żył powierzchownych

Wśród najczęstszych przyczyn problemów z żyłami nóg, oprócz czynników genetycznych, można wymienić brak ruchu. Współczesny, siedzący tryb pracy, brak czasu na aktywność fizyczną i przemieszczanie się wszędzie samochodem sprzyjają chorobom żył powierzchniowych. Skurcze mięśni nóg odpowiadają za działanie tzw. pompy mięśniowej, odgrywającej ważna rolę w transporcie krwi z nóg. Brak ruchu i zbyt długie przebywanie w jednej pozycji sprzyjają zastojom krwi mogącym prowadzić  do uszkodzenia zastawek i trwałego poszerzenia żył.

Statystyki wskazują, że na choroby żył powierzchniowych bardziej narażone są kobiety. Wiąże się to z wahaniami hormonalnymi w trakcie cyklu miesiączkowego, ciąży, a także menopauzy. Progesteron - hormon kobiecy, którego stężenie wzrasta w wymienionych sytuacjach - odpowiada za rozszerzenie naczyń krwionośnych. Sprzyja to trwałemu poszerzeniu światła żył, obrzękom nóg i prowadzi do rozwoju choroby żylakowej.

Wśród czynników zwiększających ryzyko chorób żył powierzchniowych, oprócz płci żeńskiej, można wymienić: nadwagę, przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej, czynniki zewnętrzne jak urazy żył, nadmierny wysiłek, gwałtowne działanie wysokiej temperatury (sauna, gorące kąpiele) czy wady postawy zaburzające pracę pompy mięśniowej (np. płaskostopie).

 

Leczenie i sposoby zapobiegania chorobom żył powierzchniowych

Aby uniknąć problemów z żyłami kończyn dolnych musisz o nie zadbać jeszcze zanim dadzą o sobie znać. Dlatego, gdy spędzasz cały dzień w bezruchu np. przy biurku musisz pamiętać o robieniu krótkich przerw na proste ćwiczenia nóg, które umożliwią prawidłowe działanie pompy mięśniowej. Należą do nich stawanie na palcach, koliste ruchy stopami czy zginanie kolan. Krążenie w nogach możesz też usprawnić dzięki dyskretnym ćwiczeniom polegającym na naprzemiennym napinaniu mięśni łydek. Każdą okazję staraj się wykorzystać, by zaktywizować mięśnie nóg. Dlatego zrezygnuj z windy na rzecz schodów, a zamiast wsiadać od razu do komunikacji miejskiej wcześniej przejdź się jeden czy dwa przystanki.

Gdy zaobserwujesz u siebie pierwsze symptomy wskazujące na problem z krążeniem, jak opuchnięte, ciężkie nogi, czym prędzej zaopatrz się w rajstopy uciskowe, które wspomogą krążenie i zapobiegną zastojom krwi. Aby złagodzić objawy związane z niewydolnością żył powierzchownych warto też sięgnąć po preparaty z heparyną w postaci żelu np. Lioton®1000. Heparyna jest związkiem naturalnie występującym w naszym organizmie i odpowiada za hamowanie krzepnięcia krwi. Stosowana w przypadku niewydolności żył powierzchniowych działa przeciwzakrzepowo, przeciwzapalnie, a także poprawia mikrokrążenie dzięki czemu skutecznie eliminuje obrzęki i uczucie ciężkich nóg.

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

Choroba ta w naszym kraju dotyczy około 20% osób dorosłych, najc...

Jak w naturalny sposób leczyć nadciśnienie?

  Wiele osób wyznaje zasadę „jestem tym co zjem” i słusznie. W ...

Smaki sezonu. Placki z cukinii.

Chyba największą zaletą domowych zajęć fitness jest to, że jedno...

Noworoczne dylematy: domowy fitness czy siłownia?

Radzą właściciele Warszawskiego Centrum Medycyny Estetycznej HB ...

Jak powiększyć sobie usta nie przekraczając granicy dobrego smaku?

Wiele osób, które chciałyby zmienić swój sposób odżywiania na zd...

5 prostych obiadów - mniej niż 5 składników

Każdy marzy o tym, by patrząc w lustro móc z dumą podziwiać każd...

Tajemnice skutecznego i szybkiego odchudzania

Jeśli chcesz schudnąć, postaw zarówno na dietę jak i aktywność f...

Trener personalny pomoże Ci schudnąć