Nowości na dietaiodchudzanie.pl

Wszystko o poduszkach ortopedycznych

Zła jakość snu może być przyczyną wielu dolegliwości. To pojawiające się problemy nie tylko z kręgosłupem, ale i układem krążenia, zaniżoną odpornością, wydajnością, a nawet kłopoty z układem trawienny. Problem w tym, że dziś często bagatelizujemy początkowe objawy, które z czasem przechodzą w trudne do wyleczenia schorzenia. Tymczasem należy działać profilaktycznie. W ostatnim czasie dużym zaufaniem cieszą się poduszki ortopedyczne.

Poduszki ortopedyczne – co to jest?

Od tradycyjnych poduszek poduszki ortopedyczne różnią się nie tyle wyglądem co zastosowaniem. Dzięki nim nasz kręgosłup szyjny utrzymuje naturalną krzywiznę (inaczej lordozę szyjną) bez względu na pozycje w czasie snu. Jeśli chodzi o kręgosłup to dodatkowo poduszki redukują obciążenie krążków międzykręgowych. Dzięki temu lepiej się uwadniają. Dodatkowo redukują napięcie mięśni i więzadeł.

Działanie poduszek ortopedycznych

Poduszki ortopedyczne odciążają kręgosłup. Dzięki nim rano budzimy się bez uczucia bóli i sztywności w okolicach pleców, szyi i karku – gotowi do działania. Zmniejsza się też ryzyko wielu schorzeń, w tym wad postawy.

Poduszki ortopedyczne – dla kogo skierowane?

Poduszki ortopedyczne używane mogą być zarówno jako forma profilaktyki, jak i dodatkowy element rehabilitacji. W przypadku działania profilaktycznego zmniejszają ryzyko wystąpienia m.in. dyskopatii. Jeśli chodzi o konkretne schorzenia to należy pamiętać, że same poduszki nie są w stanie usunąć przyczyny dolegliwości. Ich korzystanie wiec musi iść w parze nie tylko z dokładną diagnozą, ale ćwiczeniami rehabilitacyjnymi. Poduszki ortopedyczne skierowane są w zasadzie dla wszystkich, gdzie nie ma konkretnych przeciwwskazań. Nie zaleca się ich jedynie po ciężkich wypadkach, gdzie jest konieczność np. noszenia gorsetu ortopedycznego, oraz w przypadku dzieci przed ukończeniem 2 roku życia.

Warto z nich korzystać – dlaczego?

Chociażby ze względu na wyżej wspomniane zalecenia. Dzięki nim wspieramy całe nasze ciało. Aby poduszki ortopedyczne spełniały jednak swoją rolę muszą być odpowiednio dobrane. Przed zakupem należy więc określić wzrost, wagę, oraz szerokość barków mierzoną od podstawy szyi do głowy kości ramiennej. Bardzo ważną informacją jest również pozycja w której śpisz. To właśnie na ten podstawie dobierany jest rodzaj poduszek.

Rodzaje poduszek ortopedycznych

Jeśli lubisz zasypiać na plecach to najlepszym rozwiązaniem będzie dla Ciebie poduszka niska, miękka, z lekkim wyprofilowaniem na środku. Tego typu poduszki gwarantują utrzymanie głowy w jednej pozycji. Dodatkowo kręgosłup szyjny nie zostaje wypchnięty do góry.

Dla śpiących na boku najlepszym rozwiązaniem jest poduszka z dodatkowym pełnym profilowaniem w kształcie wałka (w okolicach kręgosłupa szyjnego). Podobnie jak w przypadku poduszki dla śpiących na plecach również utrzymuje neutralne ułożenie głowy. Ponadto doskonale wypełnia przestrzeń między kręgosłupem, a barkiem.

Spanie na brzuchu jest najmniej wskazane dla naszego zdrowia. W związku z tym pojawiła się poduszka, która zminimalizuje „szkody” spania w tej pozycji – płaska poduszka w kształcie gwiazdy.

Jeśli chodzi o twardość poduszki to powinna być ona dopasowana do indywidualnych potrzeb klienta.

Dodatkowe zalety poduszek ortopedycznych

To przede wszystkim łatwość w utrzymaniu (czyszczeniu), oraz estetyka dzięki której dobrze się prezentują. Poduszki wykonane są z wysokiej jakości, bezpiecznych materiałów, dlatego są bezpieczne także dla alergików.

Poduszki ortopedyczne – nie tylko do spania

Poduszki ortopedyczne można kupić w sklepach z asortymentem do rehabilitacji. Ich liczne zastosowania powodują, że warto w nie zainwestować. Wyżej wspomnieliśmy o poduszkach ortopedycznych do spania. Na rynku jednak dostępne są także te do siedzenia, które nie tylko wymuszają prawidłową postawę, ale i wspierają tzw. dynamiczne siedzenie. Przykłady takich poduszek to m.in. kliny ergonomiczne, czy dyski sensomotoryczne.

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

Wydawać by się mogło, że jesteśmy doskonale wyedukowani i świado...

Nie stosujesz prezerwatywy? Możesz być zarażony

  Ból kręgosłupa jest obecnie chorobą cywilizacyjną. Cierpi na ...

Jak spać, aby nie bolał kręgosłup?

Wato na początku wyjaśnić co to jest weganizm. W wielu środowisk...

Zalety diety wegańskiej

Ławeczka do ćwiczeń to sprzęt znajdujący się na każdej siłowni i...

Dlaczego warto mieć w domu własną ławeczkę do ćwiczeń?

Ciągle zmagasz się z problemem nadwagi i nie pomaga nawet syst...

Skończ raz na zawsze z uzależniającym jedzeniem!

Kamerę sportową możemy mieć już w cenie około 70-90 złotych. C...

Czy warto kupować tanią kamerę sportową?

  Inaczej zwana również dietą niskosalicylanową wskazana osobom...

Dieta aspirynowa (dieta niskosalicylanowa)