Nowości na dietaiodchudzanie.pl

Dieta paleo - czy warto ją wybierać?

O tym, że otyłość jest chorobą cywilizacyjną nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Wystarczy tylko spojrzeć na ulice i można się o tym przekonać. Coraz więcej osób cierpi nie tylko na nadwagę, ale jest po prostu otyła. Dlatego też wciąż można usłyszeć o różnych dietach cud, które mają pomóc w zrzuceniu nadmiernych kilogramów. Ale czy one tak naprawdę są skuteczne? Czy może lepiej pójść do poradni dietetycznej? Obecnie bardzo dużą popularnością cieszy się dieta paleo, ale czy warto ją wybierać?

O diecie paleo słów kilka

Dieta paelo, czyli inaczej dieta paleolityczna jest aktualnie często wybierana. Na samym początku warto dowiedzieć się o niej więcej. Otóż jak sama nazwa wskazuje owa dieta nawiązuje do sposobu żywienia, jaki mieli nasi przodkowie. Oczywiście w dawnych czasach sposób odżywiania się miał ścisły związek z tym, co praprzodkom udało się upolować, czy też znaleźć. Aktualnie większość ludzi nie ma tego problemu wszak półki uginają się od nadmiaru jedzenia i tak wciąż kupujemy więcej i więcej, choć nie zawsze jesteśmy w stanie to zjeść. Warto jednak wiedzieć, że celem tej diety jest nie tylko chudnięcie, ale również unikanie chorób stricte cywilizacyjnych, na które nasi przodkowie nie chorowali, choć tutaj można odnieść wrażenie, czy to aby dobry wybór, wszak pradawni ludzie żyli często 25-35 lat, czyli niezbyt długo. Jednak często można usłyszeć głosy ekspertów, że owa dieta jest dobrym wyborem, gdyż to właśnie do niej jesteśmy predysponowani genetycznie.

Dieta paleo – czyli co można jeść?

Autorem diety paleo jest naukowiec Loren Cordain. Otóż na samym początku należy wiedzieć, że nie jest to dieta przeznaczona dla każdego, gdyż w dużej mierze opiera się o składniki pochodzenia zwierzęcego. Zatem wegetarianie, czy weganie absolutnie jej nie wybiorą. 

Taka dieta obejmuje jedzenie produktów nieprzetworzonych, oczywiście nie oznacza to, iż należy spożywać surowe mięso, ale produkty, po które sięgamy powinny pochodzić z najlepszego źródła i być wolne np. od konserwantów i środków słodzących.

Zatem paleo obejmuje spożywanie jajek, orzechów, nasion, owoców morza, a także olejów nierafinowanych. Należy wybierać też mięsa. Tutaj doskonale sprawdzą się mięsa drobiowe, czyli: kurczak, indyk, kaczka, gęś, a także królik, zając, baranina, konina i dziczyzna. Koniecznie należy też spożywać duże ilości ryb oraz warzyw i owoców. Natomiast nie należy nawet w małych ilościach jeść produktów wysoko przetworzonych takich jak wszelkiego rodzaju jogurty, sery, a nawet mleko. Nie należy też spożywać produktów, które zawierają skrobię, w tym także ziemniaków. Nie polecana jest też sól, nasiona roślin strączkowych, a nawet orzeszki ziemne.

Dieta peleo – zalety

Dieta paleo niewątpliwie ma zalety. Na samym początku trzeba zauważyć, że z jadłospisu eliminuje się wszystkie produkty przetworzone. Zatem absolutnie nie spożywa się też pustych kalorii, a jak wiadomo to one w znacznej mierze sprzyjają otyłości. Kolejną zaletą tej diety jest fakt, iż nie spożywa się produktów ciężkostrawnych, zatem i samopoczucie jest lepsze. Warto jeszcze wspomnieć o pozytywnych aspektach takich jak wyeliminowanie z diety cukru, czy też olejów rafinowanych, które również są bardzo szkodliwe. Pozytywny aspekt diety paleo to na pewno niski indeks glikemiczny potraw dozwolonych, czy też regulowanie gospodarki lipidowej i insulinowej. Warto jeszcze poruszyć temat lektyn, otóż według niektórych badań to właśnie te związki odpowiedzialne są za tworzenie się alergii, zatem wyeliminowanie owych produktów z diety ma zapobiegać alergiom.

Dieta paleo – warto czy nie warto ją stosować?

Dieta paleo nie jest sposobem na odchudzanie, jest raczej stylem odżywiania się. Samo założenie by spożywać produkty nie przetworzone jest słusznym założeniem. Jak wiadomo biały cukier, czy sól nazywane są cichymi zabójcami. Dlatego zrezygnowanie z nich jest jak najbardziej słuszne. Ale trzeba też pamiętać, dieta paleo ma wiele pozytywów, ale też nie same. Otóż może powodować wiele niedoborów. Przede wszystkim zakłada spożywanie dużej ilości mięsa, a to także ma swoje wady. Jednak warto wiedzieć, że źle prowadzona dieta może przynieść więcej szkód niż pożytku. Stąd osoby będące na owej diecie są bardziej narażone np. na hipercholesterolemię, choroby nerek i wątroby, czy niedobory niektórych minerałów np. wapnia. Dlatego zamiast stosować dietę na własną rękę należy udać się do dietetyka, który rozpisze najlepszą dla nas dietę, gdzie nie będziemy musieli obawiać się efektów ubocznych. Dietetyk z pewnością udzieli cennych wskazówek i podzieli się swoją wiedzą.

Dieta paleo sama w sobie nie jest szkodliwa, jednak aby przynosiła ona pożytek należy znać zasady zdrowego odżywiania. W innym wypadku najlepiej udać się do poradni dietetycznej i skorzystać z pomocy dietetyka.

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

Według opinii wielu ekspertów, jedynym skutecznym sposobem w wal...

Przełom w walce z nadwagą

Poranna kawa z mlekiem to dla wielu codzienna rutyna dająca niez...

Napoje i przekąski - bezglutenowe

Dieta Low Carb zaliczana jest do grona jednych z najbezpieczni...

Dieta Low Carb - dieta nisko węglowodanowa

Catering dietetyczny zwany również dietą pudełkową, zdobywa cora...

Jak dobrze wybrać catering dietetyczny?

Jest to temat szeroko pojęty. Przygotowując imprezę, sylwestra c...

Dietetyczne przystawki na przyjęcie

Kaszel to naturalny odruch obronny organizmu, który pomaga pozby...

Syropy na kaszel

Marzy Ci się nowy zapach, ale nie masz czasu ani cierpliwości ...

Na co zwracać uwagę kupując perfumy w Internecie