Nowości na dietaiodchudzanie.pl

Czym jest Intermittend Fasting? Poznaj zasady czasowej głodówki i korzyści z jej praktykowania

 

Dietetycy od lat przekonują, że aby schudnąć należy spożywać około 5 posiłków w ciągu dnia, w 3-godzinnych odstępach czasowych. Podejście to zakłada, że dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić sobie odpowiednio szybką przemianę materii. Śniadanie jest uznawane za najważniejszy posiłek, który ma dostarczyć energii niezbędnej do działania. Od niedawna ogromną popularność zyskuje jednak zupełnie odmienna metoda, nazywana Intermittend Fasting („czasowa głodówka, „post przerywany”). Jej zwolennicy przekonują o licznych korzyściach zdrowotnych oraz możliwości utraty zbędnych kilogramów? Czy mają rację?

 

Czasowa głodówka w praktyce

Istnieje kilka wersji Intermittend Fasting. Najpopularniejsza z nich polega na tym, że posiłki są przyjmowane w 8-godzinnym oknie żywieniowym. Przez 16 godzin nie można natomiast niczego jeść. Jeżeli przykładowo zjemy kolację o 18:00, wtedy pora na śniadanie przypada najwcześniej o 10:00. W tym przypadku rezygnujemy więc ze śniadania o wczesnej porze. Może być to sporym ułatwieniem dla osób, które muszą rano wyjść do pracy i nie mają czasu na przygotowywanie posiłków. Nic nie stoi także na przeszkodzie ku temu, aby w ramach czasowej głodówki zrezygnować ze spożywania kolacji. Istnieje poza tym metoda zwana eat-stop-eat, polegająca na stosowaniu postu przez 2 pełne doby w ciągu tygodnia.

W okresowej głodówce nie chodzi przy tym o to, aby w czasie okienek żywieniowych jeść co popadnie, bez ograniczeń. Takie postępowanie skutkowałoby poważnymi kłopotami zdrowotnymi i dodatkowo powiększało problem nadwagi. Należy natomiast zadbać o dostarczanie do organizmu wszelkich niezbędnych składników pokarmowych – minerałów, witamin, złożonych węglowodanów, zdrowych tłuszczów oraz białka. Warto zaś wystrzegać się wszelkich produktów wysoko przetworzonych – dań instant, fast foodów, słodyczy, słodzonych napojów etc.

Intermittend Fasting a odchudzanie

Dotychczas przeprowadzone badania – zarówno na szczurach, jak i ludziach – jednoznacznie potwierdzają, że czasowa głodówka pozwala schudnąć. Na przykład Mark Mattson z amerykańskiego instytutu National Institute on Aging przeprowadził eksperyment, którego uczestnicy w ciągu 8 tygodni okresowej głodówki stracili 8% początkowej masy ciała. Miało to najprawdopodobniej związek nie tylko z ograniczeniem kalorycznym. U osób stosujących Intermittend Fasting obserwuje się również przechodzenie organizmu w tryb autofagii oraz spalania tłuszczu. Ma miejsce proces oczyszczania z obumarłych komórek oraz nagromadzonych produktów przemiany materii. Niezwykle istotne jest także to, że czasowa głodówka przeciwdziała nadmiarowi insuliny u osób o niskiej aktywności fizycznej. Tym samym pozwala zatrzymać proces przybierania na wadze.

Wpływ czasowej głodówki na zdrowie

Prawidłowo prowadzona okresowa głodówka może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Badania dowiodły, że jej praktykowanie wpływa pozytywnie na koncentrację i procesy pamięci, podnosi poziom testosteronu i hormonu wzrostu, a także sprzyja obniżeniu poziomu trójglicerydów, glukozy oraz złego cholesterolu. Dzięki Intermittend Fasting można również poradzić sobie z problemem insulinooporności, a także wspomóc proces utleniania się kwasów tłuszczowych. Badania prowadzone na zwierzętach każą poza tym przypuszczać, że czasowa głodówka może być pomocna w profilaktyce nowotworów oraz chorób układu krążenia, co ma mieć związek z mniejszym narażeniem organizmu na stres oksydacyjny.

Czasowa głodówka to skuteczna metoda przeciwdziałania cukrzycy, jednak z jej stosowania powinny zrezygnować pacjenci z hipoglikemią reaktywną. Niebezpieczeństwo stanowiłoby w tym przypadku ryzyko zbyt szybkiego spadku poziomu cukru we krwi. Okresowy post nie jest poza tym zalecany w chorobach tarczycy. Może również prowadzić do wstrzymania miesiączkowania na skutek rozregulowania gospodarki hormonalnej.

Czy warto stosować okresową głodówkę?

Intermittend Fasting to zatem skuteczna metoda dietetyczna, pozwalająca w krótkim czasie stracić zbędne kilogramy. Sprawdzi się najlepiej u osób otyłych, które mają skłonności do podjadania pomiędzy posiłkami. Jedzenie jedynie w wyznaczonym okienkach żywieniowych pozwala wytrenować silną wolę, a tym samym przeciwdziałać problemowi zbyt dużej podaży kalorii.

Czasowa głodówka będzie jednak bezpieczna dla zdrowia tylko pod warunkiem przestrzegania ogólnych zaleceń zdrowego odżywiania. Przede wszystkim należy unikać objadania się po okresie niejedzenia i pamiętać o dostarczaniu do organizmu wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Najbezpieczniejszą wersją Intermittend Fasting jest przyjęcie 8-godzinnych okienek żywieniowych przy rezygnacji ze spożywania kolacji. Szczególnie uważać powinny kobiety w ciąży, osoby w stanach przemęczenia oraz wykonujące ciężką pracę fizyczną. Czasowa głodówka nie będzie także dobrym pomysłem dla osób bardzo szczupłych oraz pracujących nad budową masy mięśniowej. W jej trakcie może bowiem dojść do redukcji nie tylko tkanki tłuszczowej, lecz także spalania mięśni.

Linki do badań przywołanych w artykule:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28715993

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3680567/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27810402

 

 

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

Nie ma chyba kobiety, która nie chciałaby wiedzieć, w których dn...

Dni płodne u kobiety - jak je wyznaczyć?

W czasach kiedy nawet młodych mężczyzn dotyka problem z potencją...

Ziołolecznictwo - czyli naturalne sposoby na potencję

Wielu z nas wpadło dziś w paranoję dotyczącą zdrowego stylu ży...

Na czym polega zjawisko hormezy? Czyli hartuj swój organizm i przestań chorować!

Trening biegowy należy do najbardziej prozdrowotnych sposobów sp...

Jak przygotować się do maratonu?

Cały czas słyszy się, że warto w swojej diecie stosować błonnik,...

Błonnik – najważniejsze informacje

Każdy z nas zapewne choć raz w życiu cierpiał na ból ucha, nie k...

Główne przyczyny zapalenia ucha środkowego

  Dr Max Gerson był niemieckim lekarzem i naukowcem zajmującym ...

Poznaj założenia terapii zdrowotnej doktora Max’a Gersona – kuracji opartej na detoksykacji i regeneracji organizmu