Nowości na dietaiodchudzanie.pl

Przełom w walce z nadwagą

Według opinii wielu ekspertów, jedynym skutecznym sposobem w walce z nadwagą jest spożywanie od pięciu do siedmiu posiłków dzienne. Prawdą jednak jest, że coraz częściej można spotkać się z relacjami ludzi, dla których taka dieta nie przynosi rezultatów.

Okazuje się, że główną przyczynę za ten stan rzeczy stanowi nasz metabolizm który odziedziczyliśmy od naszych przodków z epoki paleolitu. Okres ten, zakończył się około dziesięciu tysięcy lat temu i wbrew pozorom, dla procesu ewolucji nie stanowi wielkiej różnicy. Nasi prehistoryczni ojcowie, choć całkiem podobni, prowadzili zupełnie inny tryb życia niż my. Odziani w skóry, mieszkający w zimnych, wilgotnych jaskiniach nie mieli możliwości udania się do supermarketu w celu zakupienia niezbędnych produktów żywnościowych. Ponieważ wszystko musieli samodzielnie upolować, byli przyzwyczajeni do normalnego funkcjonowania nawet przez kilka dni niejedzenia mięsa. Jednak kiedy polowanie zakończyło się sukcesem, starali się za wszelką cenę uzupełnić deficyt protein ze sporą nawiązką. Pomimo takiego stylu życia, ich poziom tkanki tłuszczowej utrzymywał się na bardzo niskim poziomie.

Intermittent Fasting - nowy sposób na odchudzanie

Na przeciw opisanym powyżej faktom wychodzi nowa, innowacyjna metoda utraty wagi, znana szerzej jako Intermittent Fasting (ang. okresowy post). Wg jej zwolenników, skuteczne odchudzanie powinno diametralnie zmienić swoje oblicze. Metoda ta, polega na dzieleniu dnia na okna, “jedzenia” oraz wspomnianego w nazwie “postu”. Te drugie powinno trwać (w zależności od wybranej intensywności) od szesnastu do dwudziestu godzin. Następnie należy przejść do “jedzenia”, którego czas musi sumować się z poprzednikiem do pełnych dwudziestu czterech godzin. Przykładowo, jeżeli stosujący decyduje się na osiemnaście godzin postu, okno żywieniowe powinno trwać ich sześć.

Na czym polega Intermittent Fasting

 

W trakcie trwania postu nie wolno nam jeść czegokolwiek. Podobnie jak u naszych prehistorycznych ojców, żołądek opróżnia się i zmusza organizm do produkcji niezbędnej dla przeżycia energii ze zgromadzonej w ciele tkanki tłuszczowej. W tym samym czasie należy pić duże ilości wody w celu zachowania właściwej przemiany materii w organizmie. Następnie, kiedy następuje okno jedzenia, należy zjeść wszystkie posiłki jakie zaplanujemy na dany dzień. Ważną regułą jest to, że suma spożytych kalorii powinna być niższa od naszego faktycznego na nie zapotrzebowania.

Zalety i wady  Intermittent Fasting


Jednak Intermittent Fasting podobnie jak każda innowacja, jest przez wielu krytykowana. Główny zarzut to fakt, że nie nadaje się dla każdego. To prawda, przed jej wypróbowaniem należy upewnić się, czy stan zdrowia potencjalnego użytkownika jest wystarczająco dobry. Innym argumentem przeciw jest konieczność znoszenia nadmiernego głodu przez większą część dnia. W tym przypadku zwolennicy IF są zdania, że ten jest uciążliwy tylko przez kilka pierwszych dni. Później, choć również obecny, znacznie się obniża i można go znieść. Dodają również, że głód jest normalną reakcją organizmu na niedostarczenie wystarczającej ilości pożywienia. Innymi słowy, jeżeli ktoś zamierza zrzucić wagę, musi liczyć się z tym, że uczucie głodu będzie mu towarzyszyć bez względu na wybraną metodę. Praktycy "okresowego postu" sugerują, aby zamiast tego skupić uwagę na rezultatach. Ich zdaniem przychodzą one bardzo szybko i są znacznie lepsze niż te które uzyskuje się korzystając z tradycyjnych metod odchudzania.

 

Odchudzanie metodą Intermittent Fasting do łatwych nie należy. Szczególnie jeżeli uwzględnić opinię dietetyków którzy uczą o konieczności spożywania kilku małych posiłków w ciągu dnia. Z drugiej strony, metoda IF zyskuje coraz więcej zwolenników. W sieci nie trudno znaleźć zdjęcia prezentujące przemiany osób ją stosujących. To może świadczyć o jej skuteczności. Pewnym jest, że jeżeli ktokolwiek chciałby ją wypróbować, powinien to zrobić na własną odpowiedzialność, wcześniej zdobywając jak najwięcej wiedzy na jej temat.

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

O tym, że sport to zdrowie nie trzeba nikogo przekonywać. Jazda ...

Nordic walking, czyli aktywność w każdym wieku

Zła jakość snu może być przyczyną wielu dolegliwości. To pojawia...

Wszystko o poduszkach ortopedycznych

Wydawać by się mogło, że jesteśmy doskonale wyedukowani i świado...

Nie stosujesz prezerwatywy? Możesz być zarażony

Zabiegi ultradźwiękami wykorzystywane są już w rehabilitacji spo...

Co daje zabieg ultradźwiękami?

Problem z poceniem – szczególnie, gdy pot jest bardzo obfity – p...

Nadmierna potliwość – z czego wynika i jak z nią walczyć?

Chociaż często o tym zapominamy, stan jamy ustnej i zębów zależy...

Dieta przeciwko próchnicy

Ciągłe ograniczanie kalorii i restrykcyjna dieta, często nie daj...

Spalacze tłuszczu - czy warto je stosować?