Nowości na dietaiodchudzanie.pl

Gdy waga stoi w miejscu

Odchudzanie jest to proces utraty wagi i wie to chyba każdy jednak sam proces odchudzania jest niekiedy bardzo skomplikowany ale na pewno pracochłonny i wymaga dużo wysiłku. Czasem nawet miesiące ćwiczeń i zdrowej, restrykcyjnej diety nie dają zamierzonego celu. Ale zdarza się często, że mimo coraz bardziej intensywnych ćwiczeń i wyrzeczeń waga stoi w miejscu. Przyczyny tego są dwie: budowa mięśni oraz spadek metabolizmu. O ile budowa mięśni jest pozytywna, bo to one mają rzeźbić nasze ciało to utrata metabolizmu ogranicza nasze możliwości gubernator kilogramów. Ale najpierw trochę nauki.

Najważniejszym celem każdego organizmu jest przeżycie do momentu spłodzenia potomstwa. Ważnym elementem umożliwiającym osiągnięcie tego zamierzenia jest zaspokajanie głodu i dostarczenie organizmowi odpowiednich substancje do życia, rozwoju i w reszcie wydania potomstwa. Obecnie mamy stały dostęp do żywności jednak w czasach gdy ludzie żyli w jaskiniach z jedzeniem było trudniej i ludzki organizm dostosował mechanizm obronny - tycie. W czasach lepszych, głównie lato, gdy jedzenia było pod dostatkiem, ciało człowieka odkładało tkankę tłuszczową z dwóch ważnych powodów. Pierwszy to termoizolacja, a drugi rezerwa energetyczna. W czasach gorszych (zima), w przypadku braku pożywienia, organizm mógł korzystać ze zgromadzonych rezerw. Tak więc tracenie wagi było niekorzystne, czasem niebezpieczne i groziło nawet śmiercią. I w taki sposób nasz organizm zachowuje się do dziś. Dlatego też łatwiej jest tyć niż chudnąć.

Dlaczego nie chudnę


Wiemy już, że proces utraty wagi z fizjologicznego punktu widzenia nie będzie łatwy, ale jak to wygląda od strony praktycznej? Ktoś by powiedział: „jemy mniej kalorii i ćwiczymy to chudniemy”. Ale niestety nie jest to takie proste. Gdy ktoś zaczyna odchudzanie to jego organizm szybko traci wagę, bo przyspiesza swój metabolizm ćwiczeniami. Jednak po pewnym czasie, waga spada coraz wolniej i często dochodzi do zatrzymania wagi. Ktoś ćwiczy coraz intensywniej, je mniej i nic. Jest to spowodowane maksymalnym spowolnieniem metabolizmu. Można powiedzieć, że mamy tu do czynienia właśnie z mechanizmem obronnym naszego organizmu. Z moich rozważań nasuwa się wniosek, że przyspieszenie metabolizmu spowoduje przyspieszenie odchudzania i waga znów ruszy w dół. Ale łatwo mówić gorzej zrobić.

Jak przyspieszyć metabolizm


Jest kilka sposobów na poprawę metabolizmu. Na przykład ćwiczenia, ale skoro ćwiczenia były powodem uruchomienia organizmów obronnych to na pewno to nie pomoże. Innym pomysłem jest picie dużej ilości płynów. Jednak i to rozwiązanie nie jest dobre, ponieważ każda dieta odchudzająca zaleca picie dużej ilości płynów. Spożywanie pokarmów pobudzających metabolizm - tu sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku wody. Ktoś mógłby pomyśleć, że nie ma rozwiązania. Otóż jest i to bardzo proste i przyjemne. Trzeba się najeść do syta i najlepiej czegoś wysokokalorycznego. Nie przecierajcie oczu, to prawda. Nasz organizm, trochę wygłodzony, zostanie oszukany i na pewien czas wyłączy swój mechanizm obronny. Waga znów ruszy w dół, a osoba odchudzająca się zje coś smacznego czego nie jadła od wielu miesięcy.


Niestety też, muszę was trochę zmartwić. Jeżeli dopiero zaczynacie ćwiczyć to nie jest to rozwiązanie dla was. Wasz organizm jeszcze nie zaczął uruchamiać mechanizmów obronnych. W takim przypadku musicie sprawdzić czy wasza dieta jest odpowiednio zbilansowana i czy wasze ćwiczenia są odpowiednio intensywne.

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

Każdy, kto dopiero rozpoczyna swoją przygodę ze sportem i pragni...

Kulturystyka i fitness - najlepszy miesięcznik dla miłośników aktywności fizycznej

Prolaktyna jest hormonem produkowanym w przysadce mózgowej. Jej ...

 Normy prolaktyny - kiedy warto zbadać?

Czystek na odchudzanie? Kto by pomyślał, że tak niepozorna rośli...

O co tak wiele szumu? Czystek na odchudzanie.

Coraz częściej społeczeństwo zawraca uwagę na problem niezdrowej...

Pięć zdrowych przekąsek dla osób aktywnych i nie tylko

Ból w obrębie miednicy mniejszej, jest problemem, który występuj...

Bóle miednicy u kobiet – leczenie fizjoterapeutyczne

Przyczyny choroby hemoroidalnej (żylaków odbytu) tak naprawdę są...

Wstydliwy problem – hemoroidy

Dieta kapuściana kwalifikuje się do diet błyskawicznych, czyli t...

Prezydencka dieta kapuściana