Nowości na dietaiodchudzanie.pl

Dobry dietetyk podpowiada jak uniknąć efektu jojo

 

Ponowne szybkie przybranie na wadze jest często spotykanym problemem po pozbyciu się nadmiernych kilogramów. Lekceważenie zaleceń dietetyka niestety może zaprzepaścić nasze starania o piękną i zadbaną sylwetkę. Pielęgnowanie dobrych nawyków żywieniowych i świadomie dobieranie produktów do swojej diety to kluczowe aspekty, na które warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Poniższe wskazówki to odpowiedź na pytanie - jak uniknąć efektu jojo i cieszyć się smukłą sylwetką, dla wszystkich, którzy chcą dbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie.

Jak skutecznie schudnąć i uniknąć efektu jojo?

Stosowanie głodówek lub zbyt restrykcyjnych diet to najczęstsze powody powrotu do wagi, a nawet wyższej wagi sprzed redukcji. Po zakończonej kuracji odchudzającej, organizm jest w stanie głodu i dąży wówczas do gromadzenia zapasów na ewentualny powrót do niskokalorycznej diety. Przybieramy na wadze niezauważalnie, a po dłuższym czasie nowa garderoba jest już za ciasna. W takiej sytuacji na znalezienie odpowiedzi na pytanie - jak uniknąć efektu jojo jest już za późno. Warto przygotować się odpowiednio wcześniej do wychodzenia z diety i porozmawiać ze specjalistą. Dobry dietetyk przygotuje odpowiedni plan żywieniowy i pomoże przejść przez ten uciążliwy okres.

Co radzi dobry dietetyk?

Nie warto korzystać z modowych diet lub bardzo niskokalorycznych np. 1000 kcal - to zdecydowanie za mało do prawidłowego funkcjonowania. Organizm jest wprowadzony w stan głodu na długi czas i wkrótce zacznie protestować. Nie warto również rezygnować z danego makroskładnika, tłuszczu, białek czy węglowodanów. Każdy dobry dietetyk uświadomi nam, że prędzej czy później po nie sięgniemy i to niestety w postaci wyskokoprzetworzonej. Warto zadbać o to, by waga spadała od 0,5 – 1 kg tygodniowo. Kiedy zauważymy, że waga „ stoi” - należy włączyć aktywność fizyczną dopasowaną do własnych możliwości. Innym sposobem jest zmniejszenie kaloryczności diety o 100 – 300 kcal, pod warunkiem, że kaloryczność jest odpowiednio dobrana dla organizmu. W poradni dietetycznej dowiemy się, że należy stosować dietę różnorodną, zbilansowaną, z odpowiednim rozkładem makroskładników, na niewielkim deficycie energetycznym.

Zbilansowana dieta z pomocą przychodzi poradnia dietetyczna

Wiele osób stawia sobie cele – „schudnę do ślubu, do Sylwestra, do wakacji”, zapominając, że utrata zbędnych kilogramów to długotrwały proces. Warto stale być aktywnym ruchowo, szukać ruchu na co dzień, nie tylko w klubie, włączać spacery lub jazdę na rowerze zamiast korzystania z komunikacji miejskiej. W chwilach słabości warto pozwolić sobie czasem na „cheat meal”. Nie będziemy ciągle o tym myśleć, a drobny grzeszek nie zaburzy całego procesu redukcji. Wychodzenie z redukcji jest równie ważne jak sama redukcja. Jeżeli dieta na ujemnym bilansie energetycznym trwała pół roku, to taki sam czas należy poświęć na wychodzenie z niej. Spożycie dzienne kalorii należy stopniowo zwiększać np.  100 kcal/tydzień aż do uzyskania całkowitego zapotrzebowania. Po osiągnięciu wymarzonej sylwetki, nie rezygnujmy z codziennej aktywności ruchowej i zdrowej diety. Warto skorzystać z pomocy poradni dietetycznej i dowiedzieć się w jaki sposób uniknąć powrotu do niewłaściwych nawyków żywieniowych.

Dbaj o siebie każdego dnia

Spożywanie zwyżki kalorycznej często prowadzi do wzrostu wagi ciała. Należy utrzymać zdrową, zbilansowaną dietę bezterminowo, aby utrzymać efekty swojej ciężkiej pracy. Przy utrzymaniu wagi przez 5 lat, z pewnością możemy mówić o sukcesie. Po takim okresie nie wraca się już do „śmieciowego jedzenia” i potrafi się z łatwością kontrolować swój bilans energetyczny. A pytanie - jak uniknąć efektu jojo, nie spędza snu z powiek.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

Ten problem niestety zdziera sen z powiek niejednemu rodzicowi. ...

Jak zachęcić dzieci do jedzenia warzyw?

Tkanki naszych nóg, aby mogły prawidłowo funkcjonować, musza być...

Choroby żył powierzchniowych nóg – ich przyczyny, leczenie i sposoby zapobiegania

  Catering dietetyczny Paleo to jedno z najlepszych rozwiązań d...

Catering dietetyczny Paleo dla osób, które chcą zadbać o zdrowie

Zmarszczki pojawiające się na twarzy są pierwszą oznaką starzeni...

Zmarszczki. Jak zapobiegać ich powstawaniu?

Pudełka z jedzeniem dostarczane każdego ranka pod nasze drzwi to...

Czy warto korzystać z cateringu dietetycznego?

Kaszel to naturalny odruch obronny organizmu, który pomaga pozby...

Syropy na kaszel

Scenariusz, który znamy niemal wszyscy. Po wielu godzinach pracy...

Wielki głód, niewielkie pieniądze - jak wybrać dobry fast-food?