Nowości na dietaiodchudzanie.pl

Jak zdiagnozować i leczyć wszawicę?

Wszy we włosach kojarzą się często z brakiem higieny i dolegliwością, która raczej nie występuje w rozwiniętych krajach. Uważamy tak, dopóki problem nie spotka nas samych lub członków naszej rodziny, o czym najczęściej przekonują się rodzice dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Po czym poznać, że na głowie pojawiła się wszawica? Objawy bez dokładnej obserwacji łatwo pomylić z łupieżem. Dziś przedstawiamy kilka wskazówek, jak rozpoznać i leczyć wszy oraz gnidy we włosach.

Wszawica – objawy

Im szybciej rozpoznamy objawy wszawicy, tym jej wyleczenie powinno przebiec sprawniej. Szczególnie na baczności powinni mieć się rodzice dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, ponieważ maluchy spędzają dużo czasu na wspólnych zabawach z rówieśnikami. Wszy we włosach dość trudno dostrzec bez dokładnego ich przeczesania, przynajmniej dopóki kolonia nie stanie się liczna. Rozmiar tych małych owadów ledwie przekracza 2 mm, a kamuflaż zapewnia brązowe umaszczenie.

Co jeszcze świadczy, że na głowie rozwija się wszawica? Objawy, których nie wolno bagatelizować, to gnidy we włosach, czyli jajeczka wszy, które zwykle przyczepione są do owłosienia przy pomocy specjalnego spoiwa na wysokości około 1 cm. Gnidy łatwo pomylić z łupieżem ze względu na kremową bądź beżową barwę, a ich długość wynosi średnio około 0,8 mm. W odróżnieniu od łupieżu gnidy we włosach są jednak twarde i silnie do nich przymocowane spoiwem, które stanowi jednocześnie ich pożywienie. Bardzo trudno je wyczesać.

Czym jeszcze charakteryzuje się wszawica? Objawy w późniejszym stadium, gdy populacja się rozwinie, stają się dokuczliwe. W miejscu ukąszeń pojawiają się zaczerwienione gródki i ranki, a także uczucie swędzenia. Wszy we włosach ze względu na swoją liczebność są już łatwo dostrzegalne. Najlepiej szukać ich za uszami, na grzywce i na karku – przede wszystkim w miejscach, gdzie głowa jest najcieplejsza.

Wszy we włosach – wyjątkowo wytrzymałe pasożyty

Dlaczego wszawica to problem, którego dość trudno się pozbyć? Wszy to bardzo wytrzymałe owady. Potrafią przeżyć poza głową nawet 36 godzin, dzięki czemu łatwo przenoszą się na kolejnego żywiciela, czekając na poduszkach, częściach garderoby czy obiciu mebli. Jednocześnie są zdolne do przeżycia kilku godzin w ujemnych temperaturach i nawet doby w podgrzanej do 50ºC wodzie. Wszy we włosach są więc odporne na zwyczajne mycie głowy. Cykl życia wszy trwa około 6 tygodni. Pasożyty szybko się rozmnażają, ponieważ jedna dorosła samica potrafi złożyć nawet 10 jaj dziennie.

Jak leczyć wszy i gnidy we włosach?

Wszy we włosach to dość złożony problem, ponieważ musimy się uporać nie tylko z dorosłymi osobnikami, ale również bardzo wytrzymałymi gnidami. Standardowa domowa higiena zwykle okazuje się niewystarczająca. W leczeniu wszawicy najlepiej sprawdzają się kompleksowe preparaty, które działają zarówno na wszy, jak i gnidy we włosach. Wszawicą łatwo się zarazić, dlatego kurację powinni przejść wszyscy domownicy.

Do sprawdzonych preparatów na wszy należy dostępny w aptekach Parasidose. To naturalna, co bardzo istotne jednorazowa kuracja oparta na bazie oleju kokosowego. Środek blokuje układ oddechowy wszy i jednocześnie rozpuszcza ich chitynowy pancerz, doprowadzając do utraty wody i śmierci. W prosty sposób radzi sobie także z gnidami, rozpuszczając spoiwo, którym się odżywiają i dzięki któremu trzymają się włosów. Parasidose można stosować już u dzieci od 3-go miesiąca życia, kobiet w ciąży i osób zmagających się z astmą. Wybierając odpowiedni preparat, warto poszukać niezawierającego parabenów, a przede wszystkim toksycznych pestycydów.

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

Raport naukowców ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego nie p...

Nadmiar sodu w diecie nastolatka

  W ostatnich latach bardzo głośno zrobiło się o glutenie oraz ...

Jedz smacznie i bez glutenu

Według opinii wielu ekspertów, jedynym skutecznym sposobem w wal...

Przełom w walce z nadwagą

Arbuz to owoc, które ma szerokie zastosowaniu. Miły słodki smak,...

Arbuz – smaczny i dietetyczny

Początek aktywności fizycznej dla kogoś, kto nie miał z nią wcze...

Społeczność ludzi aktywnych – przyłącz się!

  Na początku warto przypomnieć co to jest dieta cukrzycowa? ...

Dieta cukrzycowa - jadłospis na jeden dzień

Dieta Dukana jest dietą białkową i wymaga specjalnego jadłospisu...

Dieta dukana jadłospis