Nowości na dietaiodchudzanie.pl

Jaką rolę odgrywa witamina D w trakcie ciąży?

Potrzeba dodatkowej suplementacji diety witaminą D dotyczy około 90 procent osób w Polsce. Głównym źródłem tej witaminy jest synteza skórna, która zachodzi pod wpływem promieni ultrafioletowych (UVB). Niestety w naszej strefie klimatycznej jesienią i zimą nasłonecznienie jest zbyt małe, żeby wytworzyć odpowiednią ilość witaminy D w organizmie.

W jaki sposób witamina D wpływa na zdrowie?

Witamina D nazywana również „witaminą słońca”, pełni w naszym organizmie wiele różnych funkcji. Ułatwia przyswajanie wapnia i fosforu z przewodu pokarmowego i pomaga w utrzymaniu właściwego poziomu wapnia we krwi. Pomaga w utrzymaniu zdrowych kości oraz zębów. Witamina D pomaga również w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego oraz mięśni.

Jak zadbać o odpowiedni poziom witaminy D w ciąży?

Witamina słońca dostarczana do organizmu w około 10% pochodzi z diety (zawierają ją przede wszystkim tłuste ryby morskie, ale też nabiał i żółtka jajek), a w około 90% z syntezy skórnej zachodzącej pod wpływem promieniowania słonecznego. W Polsce wytwarzanie witaminy D w skórze pod wpływem słońca jest możliwe jedynie od maja do września. W okresie wiosenno-letnim, aby synteza była efektywna, należy przebywać na słońcu odsłaniając co najmniej 18 procent skóry przez ok. 15-20 minut dziennie w godzinach 10-15.

Kobiety planujące ciążę powinny otrzymywać odpowiednią ilość witaminy D, taką jak w ogólnej populacji osób dorosłych. Wskazane jest aby w tym okresie kontrolować stężenie 25(OH)D (metabolit witaminy D) w surowicy. Po potwierdzeniu ciąży suplementacja powinna być prowadzona pod kontrolą lekarza i powinna uwzględniać oznaczanie stężenia 25(OH)D w surowicy w celu utrzymania optymalnego stężenia w granicach >30-50 ng/ml. Jeżeli oznaczenie stężenia witaminy 25(OH)D nie jest możliwe, zalecane jest stosowanie witaminy D w ilości 2000 j.m. (50 µg)/dzień przez okres ciąży i laktacji.1 Stosowanie witaminy D w okresie ciąży należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Więcej rad i wskazówek o witaminie D, dla kobiet w ciąży i nie tylko, przeczytasz na https://www.vitrumd3.pl

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

Pobudza, wzmacnia i poprawia funkcjonowanie całego organizmu. Na...

Korzeń maca - superfood prosto z Andów, korzyści i zastosowani

Dieta Dukana zwana też dietą proteinową jest odchudzająca kuracj...

Tortilla w diecie proteinowej

Najpopularniejszym suplementem diety, z którego bardzo chętnie k...

Dlaczego kreatyna jest najpopularniejszą odżywką wśród sportowców?

Marzysz o szczupłej sylwetce z wyraźnie zarysowanymi mięśniami i...

Metabolizm w górę!

Wszyscy wiemy, że dla prawidłowego funkcjonowania organizmu niez...

Właściwości koenzymu Q 10 - warto wiedzieć

Dieta ryżowa powstała w 1934 roku. Jej twórcą jest Walter Kempne...

Dieta ryżowa 3 dniowa

Kobiety w walce o swoje piękno nie cofną się przed niczym, i pot...

Peeling chemiczny – kwasy w kosmetyce na przebarwienia i trądzik