Nowości na dietaiodchudzanie.pl

Jaką rolę odgrywa witamina D w trakcie ciąży?

Potrzeba dodatkowej suplementacji diety witaminą D dotyczy około 90 procent osób w Polsce. Głównym źródłem tej witaminy jest synteza skórna, która zachodzi pod wpływem promieni ultrafioletowych (UVB). Niestety w naszej strefie klimatycznej jesienią i zimą nasłonecznienie jest zbyt małe, żeby wytworzyć odpowiednią ilość witaminy D w organizmie.

W jaki sposób witamina D wpływa na zdrowie?

Witamina D nazywana również „witaminą słońca”, pełni w naszym organizmie wiele różnych funkcji. Ułatwia przyswajanie wapnia i fosforu z przewodu pokarmowego i pomaga w utrzymaniu właściwego poziomu wapnia we krwi. Pomaga w utrzymaniu zdrowych kości oraz zębów. Witamina D pomaga również w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego oraz mięśni.

Jak zadbać o odpowiedni poziom witaminy D w ciąży?

Witamina słońca dostarczana do organizmu w około 10% pochodzi z diety (zawierają ją przede wszystkim tłuste ryby morskie, ale też nabiał i żółtka jajek), a w około 90% z syntezy skórnej zachodzącej pod wpływem promieniowania słonecznego. W Polsce wytwarzanie witaminy D w skórze pod wpływem słońca jest możliwe jedynie od maja do września. W okresie wiosenno-letnim, aby synteza była efektywna, należy przebywać na słońcu odsłaniając co najmniej 18 procent skóry przez ok. 15-20 minut dziennie w godzinach 10-15.

Kobiety planujące ciążę powinny otrzymywać odpowiednią ilość witaminy D, taką jak w ogólnej populacji osób dorosłych. Wskazane jest aby w tym okresie kontrolować stężenie 25(OH)D (metabolit witaminy D) w surowicy. Po potwierdzeniu ciąży suplementacja powinna być prowadzona pod kontrolą lekarza i powinna uwzględniać oznaczanie stężenia 25(OH)D w surowicy w celu utrzymania optymalnego stężenia w granicach >30-50 ng/ml. Jeżeli oznaczenie stężenia witaminy 25(OH)D nie jest możliwe, zalecane jest stosowanie witaminy D w ilości 2000 j.m. (50 µg)/dzień przez okres ciąży i laktacji.1 Stosowanie witaminy D w okresie ciąży należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Więcej rad i wskazówek o witaminie D, dla kobiet w ciąży i nie tylko, przeczytasz na https://www.vitrumd3.pl

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

Kosmetologia dzisiejszych czasów oferuje wiele zabiegów poprawia...

Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki – peeling kawitacyjny

Dieta kapuściana kwalifikuje się do diet błyskawicznych, czyli t...

Prezydencka dieta kapuściana

    Twórcą diety strukturalnej ( zwanej też dietą weekendową l...

Dieta strukturalna dr Bardadyna

Na pierwszy rzut oka może i wyda się to dziwne. Odchudzanie ze...

Odchudzanie ze skakanką

Czy znasz czarne tabletki, od lat dostępne na rynku farmaceutycz...

Węgiel aktywny - skuteczne rozwiązanie na wybielanie zębów

Należysz do osób, które niezależnie od ilości zjadanych posiłków...

Zbuduj atrakcyjną muskulaturę dzięki suplementom na masę i siłę!

Jaki wybrać suplement diety na odchudzanie – piperyna, kofeina, ...

Jak naturalnie redukować tkankę tłuszczową?