Nowości na dietaiodchudzanie.pl

Jaką rolę odgrywa witamina D w trakcie ciąży?

Potrzeba dodatkowej suplementacji diety witaminą D dotyczy około 90 procent osób w Polsce. Głównym źródłem tej witaminy jest synteza skórna, która zachodzi pod wpływem promieni ultrafioletowych (UVB). Niestety w naszej strefie klimatycznej jesienią i zimą nasłonecznienie jest zbyt małe, żeby wytworzyć odpowiednią ilość witaminy D w organizmie.

W jaki sposób witamina D wpływa na zdrowie?

Witamina D nazywana również „witaminą słońca”, pełni w naszym organizmie wiele różnych funkcji. Ułatwia przyswajanie wapnia i fosforu z przewodu pokarmowego i pomaga w utrzymaniu właściwego poziomu wapnia we krwi. Pomaga w utrzymaniu zdrowych kości oraz zębów. Witamina D pomaga również w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego oraz mięśni.

Jak zadbać o odpowiedni poziom witaminy D w ciąży?

Witamina słońca dostarczana do organizmu w około 10% pochodzi z diety (zawierają ją przede wszystkim tłuste ryby morskie, ale też nabiał i żółtka jajek), a w około 90% z syntezy skórnej zachodzącej pod wpływem promieniowania słonecznego. W Polsce wytwarzanie witaminy D w skórze pod wpływem słońca jest możliwe jedynie od maja do września. W okresie wiosenno-letnim, aby synteza była efektywna, należy przebywać na słońcu odsłaniając co najmniej 18 procent skóry przez ok. 15-20 minut dziennie w godzinach 10-15.

Kobiety planujące ciążę powinny otrzymywać odpowiednią ilość witaminy D, taką jak w ogólnej populacji osób dorosłych. Wskazane jest aby w tym okresie kontrolować stężenie 25(OH)D (metabolit witaminy D) w surowicy. Po potwierdzeniu ciąży suplementacja powinna być prowadzona pod kontrolą lekarza i powinna uwzględniać oznaczanie stężenia 25(OH)D w surowicy w celu utrzymania optymalnego stężenia w granicach >30-50 ng/ml. Jeżeli oznaczenie stężenia witaminy 25(OH)D nie jest możliwe, zalecane jest stosowanie witaminy D w ilości 2000 j.m. (50 µg)/dzień przez okres ciąży i laktacji.1 Stosowanie witaminy D w okresie ciąży należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Więcej rad i wskazówek o witaminie D, dla kobiet w ciąży i nie tylko, przeczytasz na https://www.vitrumd3.pl

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

Marzysz o szczupłej sylwetce z wyraźnie zarysowanymi mięśniami i...

Metabolizm w górę!

Gładkie i lśniące włosy to marzenie każdej kobiety. Taka fryzura...

Proste triki na gładkie i lśniące włosy

Medycyna estetyczna to obecnie jeden z najszybciej rozwijających...

 Czym zajmuje się medycyna estetyczna?

Nic nie przychodzi łatwo, nawet gwiazdom wielkiego formatu, któr...

Dieta Beyonce - optymalna dieta owsiankowa

Uwielbiasz jazdę na rowerze, lecz nie możesz sobie pozwolić na t...

Dlaczego warto zdecydować się na rower elektryczny? Pokonuj kilometry bez ograniczeń!

  Zdrowie ma się jedno tylko niestety bardzo często o tym zapom...

Detoksykacja organizmu kluczem do zdrowia

Jak sama nazwa wskazuje w diecie ośmiogodzinnej jedzenie posiłkó...

Dieta ośmiogodzinna - z czym to się je?