Nowości na dietaiodchudzanie.pl

Najpopularniejsze mity na temat cholesterolu

Cholesterol jest związkiem sterolowym należącym do lipidów, który spełnia w organizmie wiele ważnych funkcji. Jego obecność okazuje się niezbędna do wytwarzania witaminy D3, hormonów płciowych i nadnerczowych czy też kwasów żółciowych. Cholesterol jest też budulcem błony komórkowej oraz wszystkich komórek organizmu. Na jego temat powstało wiele niedopowiedzeń, które warto raz na zawsze wyjaśnić. Jakie są najpopularniejsze mity na temat cholesterolu?

Mit: Problemy z cholesterolem występują tylko u osób starszych i otyłych

Nieprawdą jest stwierdzenie, że podwyższony poziom cholesterolu dotyczy wyłącznie osób w podeszłym wieku. Problem ten może niestety wystąpić nawet u pacjentów znacznie młodszych, w tym dzieci i młodzieży. Bardzo wielu młodych ludzi zmaga się z genetyczną skłonnością do zbyt wysokiego poziomu cholesterolu. W niektórych poradniach oferowane są programy leczenia, z których korzystają całe rodziny. Najczęściej powodem jest w takim przypadku specyficzne uwarunkowanie genetyczne czyli tzw. hipercholesterolemia rodzinna. Podwyższony cholesterol nie jest też problemem zarezerwowanym jedynie dla ludzi otyłych. Osoby z nadwagą zwykle są mało aktywne fizycznie i niewłaściwie się odżywiają, co faktycznie jest sporym czynnikiem ryzyka. Niekorzystne wyniki badań odbierają jednak zarówno otyli, jak i szczupli pacjenci.

Mit: Cholesterol jest tylko zły

Określanie cholesterolu wyłącznie jako największego wroga dla zdrowia organizmu to poważny błąd. Występują bowiem dwie jego frakcje, czyli zły LDL oraz dobry HDL. Pierwszy z nich odpowiada za transport cholesterolu do mięśni z wątroby. Jego negatywne działanie wynika z tendencji do odkładania się w tętnicach, co zwiększa ryzyko chorób krążenia i prowadzi do miażdżycy. Frakcja HDL zajmuje się natomiast transportem cholesterolu do wątroby z tkanek obwodowych, a tym samym sprzyja procesom metabolicznym. Im wyższy poziom dobrego cholesterolu, tym ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych maleje.

Mit: Cholesterolu nie można obniżyć dietą i ćwiczeniami

Zachowaniu normy cholesterolowej jak najbardziej sprzyja aktywność fizyczna. Zdaniem specjalistów, w ciągu tygodnia wskazane jest 75 minut intensywnego treningu lub 150 minut umiarkowanego wysiłku. Nie bez znaczenia pozostaje także dieta, dlatego błędem jest ignorowanie jej wpływu na ogólny poziom cholesterolu w organizmie. Osoby z nadmiarem frakcji HDL powinny unikać wołowiny i wieprzowiny, zastępując je drobiem i rybami. Korzystny wpływ na poziom cholesterolu mają też tłuszcze i oleje roślinne, np. oliwa z oliwek, awokado czy olej rzepakowy. Warto pamiętać, że jednym z największych źródeł cholesterolu w pożywieniu są jajka. Na 100 g żółtek przypadają aż 1062 miligramy tego związku. W wątróbce kurczaka znajduje 380 mg, w pieczonym pasztecie 370, a w wątróbce cielęcej 360. Sporo cholesterolu znaleźć można także w nabiale, zwłaszcza serze typu feta oraz 30-procentowej śmietanie.

Mit: Cholesterol to główny sprawca zawału serca

Obecnie cholesterol nie jest już tak jednoznacznie uważany za czynnik istotnie zwiększający ryzyko zawału serca. Nawet połowa pacjentów przyjmowanych do szpitala po jego przeżyciu posiada unormowany poziom cholesterolu we krwi. Radykalne zmniejszenie jego ilości nie ogranicza więc w znaczący sposób ryzyka zawału. W większym stopniu źródłem tego problemu jest nadwaga, unikanie aktywności fizycznej, palenie papierosów, nadmierne spożycie alkoholu oraz dieta bogata w węglowodany proste. Według kardiologów zgony i zachorowania powodowane chorobami układu krążenia w Polsce występują wyraźnie częściej, niż w krajach Europy Zachodniej. Warto więc mimo wszystko dbać o neutralny poziom cholesterolu, w czym bardzo pomocne mogą się okazać tabletki Revastin. Produkt ten opisany został na stronie https://wntt.pl/ravestin/. Tabletki te przygotowano w oparciu o wyłącznie naturalne składniki, które efektywnie zbijają frakcje złego cholesterolu. Suplement diety Revastin dostępny jest bez recepty i nie wywołuje żadnych skutków ubocznych.

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

W teorii antykoncepcja hormonalna – podawana z reguły pod postac...

Tabletki antykoncepcyjne – nie zawsze skuteczne?

  Nadwaga i otyłość to choroby cywilizacyjne XXI wieku które w ...

Tabletki na odchudzanie

Dzisiejsze postępy medycyny i jej nieustający rozwój pozwalają n...

Bogata oferta klinik medycyny estetycznej

Żyjemy szybko i intensywnie. Mamy coraz mniej czasu na przygotow...

Jak wybrać batony proteinowe?

Masaż jest niezwykłym rodzajem dotyku, który pomaga leczyć wiele...

Jakie są kursy masażu

Wielu z Nas słyszało o alergii na kurz, sierść, trawy czy też ...

Uczulenie na wodę

Zarówno paznokcie jak i dłonie są wizytówką każdej z Nas. Ważne ...

Ładne paznokcie wizytówką każdej kobiety