Nowości na dietaiodchudzanie.pl

Motywacja w odchudzaniu

Motywacja to gotowość do podjęcia określonych działań, które są dla człowieka z jakiegoś powodu istotne. Jest to wewnętrzna siła, która stymuluje do osiągania zamierzonych celów i przeciwstawiania się trudnościom pojawiającym się podczas dążenia do nich.

W procesie odchudzania mechanizmy, które nią sterują są kluczowe dla rozpoczęcia walki o zdrowy organizm i szczupłą sylwetkę. Jej podtrzymywanie jest istotne dla kontynuowania planu działania, jednakże bardzo często jest to droga pełna wpadek żywieniowych, skutkująca zniechęceniem i spadkiem motywacji. Dla jej podtrzymania na odpowiednio wysokim poziomie należy uświadomić sobie jakich błędów trzeba się wystrzegać w momencie zwątpienia w sens odchudzania.

5 sposobów budowania motywacji w czasie odchudzania

Odchudzanie to proces długotrwały, wymagający konsekwencji i zmiany trybu życia. Osoby przechodzące na dietę często oczekują natychmiastowych i spektakularnych efektów. Niestety, zderzenie z rzeczywistością następuje bardzo szybko i okazuje się, że utrata nadmiernych kilogramów wymaga czasu i wyrzeczeń. Aby uniknąć typowych błędów i wytrwać w postanowieniu należy wcielić w życie poniższe metody budowania motywacji podczas odchudzania.

1. Osoby odchudzające się zazwyczaj cechuje tzw. słomiany zapał. Na początku są one naładowane w pozytywny sposób, pełne chęci i wiary we własne siły, które dość szybko przemijają. Ma to swoją przyczynę w braku ustalonego planu działania. Aby uniknąć tego scenariusza i nie porzucać odchudzania już po pierwszym gorszym dniu, należy określić swoje cele - wymarzoną wagę, wygląd oraz skrupulatnie planować posiłki. Sprecyzowany harmonogram znacząco zwiększa szansę na osiągnięcie sukcesu.

2. Brak przekonania co do chęci bycia szczuplejszym to kolejny często pojawiający się schemat. Wiele osób chciałoby lepiej wyglądać, ale nie mają odpowiedniej siły, aby dokończyć rozpoczęty proces odchudzania. Najczęstszą wymówką jest brak czasu. Aby osiągnąć zamierzony cel ważne jest stałe przypominanie sobie po co właściwie zaczęło się zmianę nawyków i co się chce osiągnąć.

3. Ukrywanie przejścia na dietę to kolejny błąd popełniany przez osoby chcące zredukować masę ciała. Warto jest poinformować krąg najbliższych osób o podjętych postanowieniach. Dzięki temu łatwiej jest uniknąć pokus podjadania niewskazanych posiłków i zyskuje się dodatkowe wsparcie w realizacji celów od osób z otoczenia.

4. Kolejnym niewłaściwym postępowaniem jest odchudzanie się w pojedynkę. O wiele łatwiej jest przejść na dietę z mężem czy koleżanką i wzajemnie się motywować oraz przeciwdziałać żywieniowym wpadkom.

5. Jednym z poważniejszych zagrożeń dla osób o niskiej motywacji jest także brak konsekwencji w działaniu. Do zmiany trybu życia należy bowiem podejść w sposób kompleksowy, poważny i przekuwać deklarację w czyny. Ważne jest także wykształcenie w sobie odpowiedzialności co do realizacji postanowień. Lekkomyślne i obojętne podejście do sprawy z pewnością nie pomoże w ich osiągnięciu.

Jak pracować nad motywacją podczas odchudzania?

Motywacja podczas odchudzania ma wpływ na wszystko. Aby ją skutecznie podtrzymywać i nie załamywać się po pierwszym potknięciu należy dbać szczególnie o:

  • pozytywne nastawienie do odchudzania
  • stawianie sobie możliwych do zrealizowania celów
  • systematyczność w wykonywaniu ćwiczeń, jedzeniu posiłków
  • zniwelowanie pokus, np. poprzez usunięcie niezdrowych przekąsek z szafek
  • unikanie podjadania i niestosowanie wymówek czy wytłumaczeń niechęci do ćwiczeń
  • świadome myślenie o sensie podjętych działań
  • pogłębianie wiedzy o zdrowym odżywianiu i roli aktywności fizycznej
  • wizualizację celów.

Skuteczność odchudzania jest zależna od ilości wniesionego wysiłku i stałego podtrzymywania motywacji. Powyższe zasady z pewnością pomogą w jej odbudowaniu i stawianiu czoła porażkom.

Dieta w towarzystwie - razem raźniej

Jednym ze sposobów na stałe motywowanie się do pracy nad ciałem jest dieta we dwoje. Jest to rozwiązanie dla osób mających trudność z przezwyciężaniem słabości i przyzwyczajeń. W okresie wspólnej zmiany nawyków żywieniowych należy jednak pamiętać, że obydwie osoby mają różne zapotrzebowania kaloryczne i startują z różnych poziomów wagi. Niemniej jednak wspólne robienie zakupów i przygotowywanie posiłków umożliwiaj połączenie nawet różnych preferencji i gustów. Wspólna walka z pokusami jest także łatwiejsza kiedy druga osoba przypomina o postanowieniach i proponuje alternatywne, zdrowe rozwiązania. Wspólne gotowanie to również szansa na scalenie więzi i miłe spędzenie czasu we dwoje. Aktywność fizyczna podejmowana w parze będzie także mniej dokuczliwa i z obowiązku stanie się przyjemnością. Warto jednak od początku pamiętać, że wspólne odchudzanie nie może być wyścigiem o lepsze wyniki, ponieważ nie jest to forma rywalizacji, ale działanie, które ma przynieść korzyści w postaci motywacji dla każdego z partnerów.

Gdy motywacji brak... zapytaj trenera wellness Herbalife

Trener Wellens Herbalife (więcej o diecie herbalife pisaliśmy tutaj) to osoba wspierająca osoby na diecie redukcyjnej w osiąganiu celów żywieniowych. Jest to specjalista posiadający rozległą i uporządkowaną wiedzę na temat zdrowego odżywiania, odpowiednich zajęć ruchowych a także technik motywacyjnych. Jego głównym zadaniem jest pomoc w zmianie trybu życia i utrzymania motywacji na wysokim poziomie przez cały okres odchudzania. Jest to więc osoba, która w momencie kryzysu motywacyjnego pomoże go przezwyciężyć i kontynuować drogę do przemiany fizycznej oraz osiągnięcie wymarzonej sylwetki.

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

Dieta według grupy krwi musi być zdrowa, odpowiednio zbilansowan...

Dieta wg grupy krwi jadłospis

Każdy, kto chce uzyskać super figurę, doskonale wie, że wymaga t...

Wspomagacze odchudzania, z nimi uzyskasz super figurę!

Zapewne wiele razy słyszałeś o tym, że od prędkości naszej przem...

Co jeść, żeby przyspieszyć przemianę materii?

Nasiona chia rosną na popularności, ponieważ ludzie coraz bardzi...

Jak można jeść nasiona chia – pomysły na przygotowanie pysznego posiłku

To cudowne lecznicze zioło jest spontaniczną mieszanką mięty nad...

Mięta pieprzowa. Właściwości, działanie i zastosowanie zioła

Mimo, że nazwa wskazuje na pochodzenie chińskie, nic bardziej my...

Cała prawda o jedzeniu zupek chińskich

Każda kobieta bez wątpienia marzy o pięknej sylwetce bez tak zwa...

Prosty w wykonaniu i niezwykle skuteczny peeling z kawy na celulit