Nowości na dietaiodchudzanie.pl

Dlaczego należy spożywać posiłki o stałych porach?

W związku z obowiązkami zawodowymi nie masz czasu na regularne spożywanie posiłków? Zazwyczaj znajdujesz czas jedynie na szybki lunch w pracy i obiadokolację po powrocie do domu? A czy zdajesz sobie sprawę z tego, że regularność jedzenia to warunek niezbędny ku temu, aby zachować szczupłą sylwetkę, zdrowie i wysoki poziom energii każdego dnia? Dietetycy niemal jednogłośnie zalecają 5 posiłków w ciągu dnia, najlepiej w odstępach 3-4 godzinnych. Czy jednak zdajesz sobie sprawę z powodów tego rodzaju zalecenia?

 

Jedz regularnie, a unikniesz wilczego głodu

Największy problem wynikający z niesystematycznego spożywania żywności wiąże się z efektem wilczego głodu. W konsekwencji wzrasta skłonność do podjadania pomiędzy posiłkami i zjadania zdecydowanie więcej niż potrzebuje organizm. Kiedy będziesz jeść o stałych porach, wtedy nagle zapomnisz, co to głód. Zdołasz skupić się na wykonywaniu bieżących obowiązków i przestaniesz ciągle myśleć o jedzeniu. Kiedy natomiast jesz zbyt dużo w długich odstępach czasu, wtedy tak naprawdę doprowadzasz do głodzenia się. W konsekwencji dochodzi do spowolnienia procesów metabolicznym i dostarczane do organizmu kalorie nie mogą być na bieżąco wykorzystywane. Odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej, aby możliwe było pobranie energii w okresie jej deficytu.

Jedzenie o stałych porach sprzyja lepszej przyswajalności składników pokarmowych

Znane powiedzenie mówi, że jesteś dokładnie tym, co zjadasz. Nie jest ono jednak do końca prawdziwe, gdyż w rzeczywistości ważniejsze jest to, co nasz organizm zdoła przyswoić. Co z tego, że zjemy jeden obfity posiłek w ciągu dnia, skoro wówczas układ pokarmowy będzie na tyle obciążony, że nie będzie w stanie odpowiednio wykorzystać wszelkich składników dostarczonym wraz z pożywieniem. Warto zatem zadbać o to, aby organizm miał odpowiednio dużo czasu na przetrawienie każdego posiłku. Zapewnisz mu to, przyjmując posiłki regularnie w odstępach 3-4 godzinowych. Szczególne znaczenie ma pierwszy posiłek w ciągu dnia, gdyż wówczas żołądek po nocnym odpoczynku jest w stanie pracować najbardziej wydajnie. Niestety śniadanie jest najczęściej pomijane, z uwagi na brak czasu przed pracą.

Zapobiegnij wahaniom poziomu cukru we krwi

Problem związany z brakiem systematycznego sięgania po posiłki wiąże się również z szybkimi wahaniami poziomu glukozy we krwi. Fundując organizmowi skoki insulinowe, narażamy się na wysokie ryzyko rozwoju cukrzycy typu II, problemy z zachowaniem koncentracji, ciągłe zmęczenie, ospałość, zawroty głowy czy też częste wahania nastroju. Jesteśmy w stanie tego wszystkiego w łatwy sposób uniknąć – wystarczy jedynie zapanować nad częstotliwością codziennego jedzenia. Spożywając posiłki o stałych porach jemy dokładnie wtedy, gdy nasz organizm potrzebuje kolejnej porcji energii. Tym samym zwiększamy efektywność swojej pracy i po prostu czujemy się lepiej. Poza tym unikamy podskórnego odkładania się tłuszczu, niwelując ryzyko otyłości brzusznej.

Zadbaj kompleksowo o swoje zdrowie

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że osoby przyjmujące nieregularnie posiłki są w większym stopniu narażone na ryzyko rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych, takich jak miażdżyca, nadciśnienie, hiperglikemia, cukrzyca czy choroby serca? Odkąd zaczniesz przestrzegać stałych pór odżywiania, zyskasz przewagę psychologiczną. Łatwiej będzie Ci motywować się do zdrowego odżywiania i odpowiednio wcześnie planować odżywcze posiłki – pełne witamin, minerałów i pozostałych niezbędnych składników pokarmowych.

Jak odżywiać się regularnie pomimo obowiązków zawodowych?

Wydaje Ci się, że nie jesteś w stanie przyjmować posiłków o stałych porach, ponieważ nie pozwala Ci na to praca? Weź zatem pod uwagę to, że tutaj chodzi o Twoje zdrowie i zachowanie szczupłej sylwetki. Jeżeli nie jesteś w stanie zdążyć przygotowywać rankiem śniadań, może warto wtedy zacząć wstawać chociaż 30 minut wcześniej. Dobrym rozwiązaniem będzie również sporządzenie takiego posiłku wieczorem poprzedzającego dnia. Można poza tym zabierać ze sobą jedzenie do pracy. Pomocne będą w tym przypadku szklane słoiki lub pojemniki typu Lunchbox. Możesz wziąć dzięki temu ze sobą nie tylko nudną kanapkę, lecz dowolny pożywny posiłek – sałatkę z fasolą, kaszę z mięsem, spaghetti, a nawet zupę.

Jeżeli natomiast Twoje umiejętności kulinarne są niewystarczające, wówczas alternatywnym wyjściem może być skorzystanie z usługi cateringu dietetycznego. Specjaliści ds. żywienia przygotują dla Ciebie sycące posiłki, uwzględniające zarówno Twoje upodobania smakowe, jak i zapotrzebowanie kaloryczne. Odżywianie się o stałych porach stanie się dzięki temu zdecydowanie prostsze.

Podsumowanie

Teraz już zatem wiesz dokładnie, dlaczego przyjmowanie posiłków o stałych porach powinno stać się Twoim codziennym nawykiem. Pamiętaj o tym, że systematyczne sięganie po pokarmy ułatwi Ci zachowanie zdrowej i atrakcyjnej sylwetki. Pozbędziesz się napadów wilczego głodu, zapobiegniesz otyłości brzusznej i zyskasz niewyczerpane pokłady energii. Właściwe planowanie posiłków ułatwisz sobie, korzystając z przeznaczonej do tego aplikacji mobilnej.

 

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

Zrzucenie kilku, kilkunastu, czy nawet kilkudziesięciu kilogramó...

Ile kosztuje odchudzanie?

Dieta ta powstała w latach siedemdziesiątych, w tym samym czas...

Dieta Ornisha. Szybkie odchudzanie bez liczenia kalorii

Każda z Pań chciałaby się cieszyć piękną figurą i jednocześnie...

Przepyszny kapuśniak z młodej kapusty

Trwała redukcja masy ciała to proces długotrwały i obarczony ryz...

Szczupła sylwetka - kilka sposobów na pozbycie się zbędnych kilogramów

Kręgosłup (łac. columna vertebralis) powinno się opisać przede w...

Rehabilitacja kręgosłupa - jak to robimy w HB Clinic ?

Jedna z najpopularniejszych diet, wiodąca prym wśród gwiazd, l...

Fakty i mity o diecie Dąbrowskiej

  Na początku warto przypomnieć co to jest dieta cukrzycowa? ...

Dieta cukrzycowa - jadłospis na jeden dzień