Nowości na dietaiodchudzanie.pl

Rozszerzamy dietę niemowlęcia - podstawowe informacje

Najczęściej przyjmowaną praktyką jest karmienie maluszka mlekiem do szóstego miesiąca życia - później dieta może być stopniowo rozbudowywana. Wynika to z rosnących potrzeb rozwijającego się organizmu. Dowiedz się, co powinno znaleźć się w menu rosnącego niemowlęcia.

Konsystencja jedzenia

Bez względu na to, czy wybierzesz kleik, warzywo czy owoc, pamiętaj, że musi mieć konsystencję gładkiego puree. Podawaj pokarm maluchowi płaską, twardą łyżeczką - pociecha może mieć początkowo odruch wypychający językiem, ale z czasem zostanie to opanowane. Poleca się zaczęcie od jednoskładnikowych “dań”, aby wychwycić ewentualną reakcję uczuleniową. Wprowadzaj nowe produkty do jadłospisu dziecka stopniowo - z kilkudniową przerwą.

Co oprócz owoców i warzyw?

Jeśli dziecko dobrze znosi owoce, warzywa i zboża, czas na kolejne produkty żywieniowe. Wprowadź do menu pociechy mięso, na przykład królika, jagnięcinę lub drób, które można dodać do puree warzywnego. Pamiętaj przy tym, że dzieci mają bardziej wyostrzony zmysł smaku, więc doprawianie, dosalanie i dosładzanie jedzenia niekoniecznie jest dobrym pomysłem.

A co z kaszkami?

Wielu rodziców decyduje się na początku na kaszki bezglutenowe, aby w ten sposób sprawdzić, czy dziecko dobrze sobie radzi z samym zbożem. Chętnie stosowaną praktyką jest również pomieszanie kaszki bezmlecznej z mlekiem modyfikowanym, własnym pokarmem lub wodą. Kaszka dla dziecka może być także urozmaicona o mus z owoców. Gluten wprowadzaj stopniowo, zaczynając od małych porcji. Jeśli u dziecka zostanie stwierdzona alergia na białko mleka krowiego, podawaj produkty bez laktozy. Gdy dziecko zbliża się do pierwszego roku życia, będziesz mieć już większy wybór różnych kaszek.

Na koniec warto dodać, że współcześnie rodzice mogą liczyć na wiele różnych możliwości, które są nieodzowne, gdy u dziecka wystąpi alergia pokarmowa. Na kaszkach szukaj symbolu  HA/SL, który informuje, że produkt jest hipoalergiczny. Podstawą jest tutaj wnikliwa obserwacja swojej pociechy i konsultowanie wszelkich niepokojących symptomów z lekarzem. Nie jest przy tym powiedziane, że uczulenie, które wystąpi u niemowlęcia, będzie obecne również w kolejnych etapach życia. Dzieci na szczęście z alergii pokarmowych często po prostu wyrastają, więc nie trzeba obawiać się na zapas o ograniczenia w diecie w późniejszych latach.

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

  Awokado inaczej zwane smaczliwką pochodzi z terenu obecnego M...

Awokado - dlaczego takie zdrowe?

  Nadwaga i otyłość to choroby cywilizacyjne XXI wieku które w ...

Tabletki na odchudzanie

Wiele osób bardzo często zadaje sobie to pytanie. W telewizji co...

Czy warto stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, gdy problem otyłości dotyczy coraz więce...

Dieta Nutritariańska - jesz i chudniesz

Dieta pudełkowa staje się coraz bardziej popularna. Korzystają z...

Co nam daje dieta pudełkowa i kto powinien z niej skorzystać?

Borelioza to odkleszczowa choroba bakteryjna, wywołana przez k...

Rozpoczyna się inwazja kleszczy! Poznaj skuteczne sposoby leczenia boreliozy i profilaktyki tej choroby

Ostatnie lata to lawinowy wzrost zachorowań na schorzenia autoim...

Choroby autoimmunologiczne – jakie znaczenie ma dieta?