Nowości na dietaiodchudzanie.pl

Szczupła sylwetka - kilka sposobów na pozbycie się zbędnych kilogramów

Trwała redukcja masy ciała to proces długotrwały i obarczony ryzykiem wystąpienia tzw. "efektu jojo". Większość diet odchudzających to programy wymagające wyłączenia określonych produktów, lub wręcz przeciwnie - włączenia do jadłospisu żywności, która wspomaga metabolizm tłuszczów. Nie wszystkie z nich są jednak na tyle zdrowe, że korzyści w postaci straty nadmiaru kilogramów są warte ponoszonych wyrzeczeń.

Dobór odpowiedniej diety powinien być poprzedzony analizą dotychczasowego trybu życia, ze szczególnym uwzględnieniem prowadzonej aktywności fizycznej i sposobu odżywiania. Ponadto kluczową kwestią jest jej indywidualne dopasowanie do potrzeb organizmu tak, aby jej zastosowanie wspierało jego prawidłowe funkcjonowanie. Zazwyczaj od diety oczekuje się bowiem szybkiego i cudownego działania odchudzającego, jednakże ważne jest także zachowanie długotrwałych jej skutków, w postaci szczupłej sylwetki oraz zdrowego organizmu.

Poniżej prezentujemy przegląd 10 najpopularniejszych diet wraz z ich najważniejszymi założeniami.

Dieta Oxy

Składa się z 4 odchudzających etapów, rozpoczynających się od detoksu, przygotowującego ciało do utraty masy ciała. Druga faza zapewnia zwiększoną podaż białka, które ma za zadanie podkręcić metabolizm i stymulować spalanie tłuszczu. W kolejnym tygodniu dieta ponownie obfituje w białko, głównie roślinne. 4 tydzień rozpoczyna fazę równowagi pomiędzy dostarczanymi węglowodanami, tłuszczami i białkami. Po jego zakończeniu następuje ostatni etap, czyli stabilizacja. Jest to powrót do normalnego, zdrowego odżywiania się, który przeciwdziała gromadzeniu się tkanki tłuszczowej. Dieta Oxy polega na zmianie podaży białka i makroskładników, dzięki czemu sprzyja pobudzaniu metabolizmu oraz ogranicza niepożądane skutki diet jednoskładnikowych.

Dieta Dukana

Dieta Dukana, podobnie jak Oxy, bazuje na 4 etapach, które krok po kroku mają wspomóc utratę zbędnych kilogramów. Jej główną zasadą jest spożywanie produktów białkowych. W pierwszym etapie organizm oczyszcza się z toksyn i traci od 0,5 do 3kg. Ważne jest w tym czasie picie dużej ilości wody. Drugi etap jest bardziej złożony i trwa do momentu osiągnięcia założonego celu. W tym czasie wskazane jest spożywanie większej ilości warzyw i ograniczenia tłuszczów. W trzecim etapie jadłospis ulega większemu urozmaiceniu o owoce i określoną ilość produktów skrobiowych czy mięso. Ostatnim etapem jest stabilizacja, dążąca do utrwalenia dobrych nawyków żywieniowych.

Dieta Kwaśniewskiego

To dieta niskowęglowodanowa, niskobiałkowa i wysokotłuszczowa. W czasie jej stosowania zalecane jest zwiększone spożycie tłustych produktów pochodzenia zwierzęcego, które uzupełniane są o warzywa o niskiej zawartości cukrów i wykluczające większość owoców. Dieta zakazuje także spożywania cukru, słodyczy, mleka i wielu produktów pochodzących z roślin. Tak tłusta dieta powoduje uczucie sytości i korzystnie wpływa na ciśnienie krwi oraz pozwala na zredukowanie masy ciała o 2-3kg miesięcznie.

Dieta Fultona

To dieta zupełnie inna niż wszystkie. Oferuje ona bowiem 3 stopnie trudności, które obiecują zależne od włożonego wysiłku, efekty. Dzięki temu jest ona elastycznym programem, który można dostosować do swoich potrzeb. Jej główną zaletą jest spalanie tłuszczu z okolic brzucha i bioder, likwidowanie cellulitu oraz poprawa kondycji włosów, skóry i paznokci. Opiera się ona na 4 podstawowych zasadach: zrezygnowaniu z jedzenia śniadań, brania zimnych kąpieli po przebudzeniu, piciu czarnej kawy oraz wdrożeniu odpowiedniej dla wybranego stopnia trudności aktywności fizycznej.

Dieta Herbalife

Dieta Herbalife zakłada, że zbilansowane odżywianie i wykształcenie poprawnych nawyków żywieniowych i aktywnego trybu życia są kluczowe dla zachowania zdrowia i szczupłej sylwetki. Dania spożywane podczas diety składają się ze zbóż, owoców, warzyw i ziół skomponowanych w optymalny posiłek, dostarczający idealne proporcje substancji odżywczych. Dieta nie wymaga liczenia kalorii i niweluje uczucie głodu. Jej podstawą jest koktajl odżywczy oraz suplementacja błonnikiem, które dodatkowo można wzbogacić o multiwitaminy.

Dieta Sirtuinowa

Dieta ta ma na celu zmotywowanie organizmu do wzmożonego spalania tłuszczów, dzięki włączeniu do jadłospisu produktów określanych jako "żywność sirtuinowa". Zalicza się do nich m. in. oliwę z oliwek extra virgine, czerwoną cebulę, pietruszkę, chilii, zieloną herbatę czy kawę. Specyfika diety polega na ograniczeniu ilości tkanki tłuszczowej, bez utraty mięśni. Nie jest to dieta eliminacyjna, a wręcz polegająca na włączeniu odpowiednich składników odżywczych do codziennego jadłospisu. Jej zadaniem jest zapewnienie trwałych korzyści dla zdrowia, utrzymujących się przez całe życie.

Dieta Raw

To sposób żywienia, który dopuszcza jedynie spożywanie surowych produktów. Jest ona oparta o naturalny jadłospis, składający się z nieprzetworzonych warzyw i owoców, które są przygotowywane w temperaturze maksymalnej 42°C. Podstawą diety jest tzw. piramida żywienia raw food, która bazuje na zielonych liściastych warzywach, surowych owocach, kiełkach i strączkach.

Dieta 3D Chilli

To zróżnicowany jadłospis, bogaty w składniki odżywcze. Nie polega on na głodówce i nie wymaga liczenia kalorii. Jej sekretem jest stosowanie przypraw przyspieszających procesy przemiany materii. Odpowiednia ich ilość połączona z właściwymi składnikami posiłku zapewnia tzw. "trójwymiarowy system spalania kalorii". Używane przyprawy są koloru czerwonego, żółtego i zielonego. Wśród czerwonych główną jest chilli i czarny pieprz, wśród żółtych imbir, cynamon i kardamon, a zielonych bazylia, oregano, szałwia, tymianek i mięta. Dodatkowym warunkiem wsparcia utraty wagi jest zapewnienie min. 8h snu i nie pomijanie śniadań.

Dieta ośmiogodzinna

W swoim założeniu dieta 8-godzinna polega na 16-godzinnym poście i spożywaniu posiłków w ciągu pozostałych 8 godzin. Nie jest to restrykcyjny sposób odżywiania, wymaga jednak konsekwencji i nie podjadania w międzyczasie. W czasie kiedy nie można jeść, dozwolone jest picie wody, kawy i herbaty. Można ją stosować codziennie lub 3x w tygodniu. Zalecane jest także omijanie śniadań, aby zmobilizować organizm do wykorzystania energii zgromadzonej w komórkach tłuszczowych.

Dieta owocowo-warzywna dr Dąbrowskiej

To kuracja oczyszczająca, składająca się z 2 etapów. Jej celem jest detoksykacja organizmu i przywrócenie mu wewnętrznej równowagi, a spadek masy ciała jest efektem ubocznym. Pierwszą fazę tworzy lecznicza głodówka, w drugiej fazie wdrażana jest dieta oparta na nisko przetworzonych, lokalnych produktach. Polega ona na jedzeniu głównie warzyw, owoców, ziaren i roślin strączkowych.

W momencie wyboru diety jako sposobu na redukcję nadmiaru masy ciała należy mieć na względzie motywację i cele, które chcemy osiągnąć. Łatwiej jest zmotywować się do zrzucenia kilku kilogramów niż pozbyciu się kilkudziesięciu na raz. Odpowiednia dieta, powinna stanowić zdrowe odżywianie, które dostarczy organizmowi składników odżywczych niezbędnych do zachowania prawidłowego funkcjonowania każdej komórki. W czasie walki o zgrabne ciało nie należy zapominać, że odpowiednio dobrana aktywność fizyczna znacząco wpływa na usprawnienie procesów metabolicznych. Z reguły każdy ruch, czy to basen, siłownia czy zajęcia fitness, będą korzystnie oddziaływać na chudnięcie a jednocześnie wzmacniać i poprawiać wydolność organizmu.

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

Węglowodany są zazwyczaj podstawą diety każdego człowieka. Kanap...

Dieta białkowa

Kasza jaglana należy do bardzo wartościowych i zdrowych produktó...

Zapomniane produkty spożywcze – kasza jaglana – oczyszcza i odchudza

Karob to słodkawy proszek o brązowym zabarwieniu, uzyskiwany ze ...

Karob – doskonały superfood i zamiennik kakao

Gdzie należy szukać przyczyn powstawania otyłości? Dlaczego, cor...

Dlaczego coraz więcej rodaków tyje?

Spalacze tłuszczu – cała prawda o tabletkach na odchudzanie P...

Spalacze tłuszczu czy i jak działają?

  Komfortowy i zdrowy sen jest ważny dla każdego człowieka. Oso...

Akcesoria do komfortowego i zdrowego snu

Bezpieczna i odpowiedzialna jazda na rolkach oznacza nie tylko u...

Jak hamować na rolkach?