Nowości na dietaiodchudzanie.pl

Wpływ kofeiny na organizm człowieka

Kofeina jest najpopularniejszą i najłatwiej dostępną substancją o działaniu psychoaktywnym naturalnego pochodzenia. Wszyscy o niej słyszeli, ale niewiele osób zna jej liczne właściwości oraz wie, że znajdziemy ją nie tylko w kawie. Czemu zawdzięcza swoją popularność? Spróbujmy przyjrzeć się zastosowaniu tego niezwykłego związku.

Kofeina - co o niej wiemy?

Jest organicznym związkiem chemicznym znajdującym się nie tylko w kawie, ale również w innych roślinach. Znana jest głównie ze swoich właściwości pobudzających. Czarna i zielona herbata zawierają odmianę kofeiny zwaną teiną, yerba mate - mateinę, natomiast w guaranie znajdziemy guaraninę. Kofeina jest również wykorzystywana w produkcji najpopularniejszego napoju gazowanego na świecie, czyli Coca-Coli oraz jest jednym z podstawowych składników energetyków - napojów o krótkotrwałym działaniu pobudzającym. Energy drinki oraz specjalne żele energetyczne z dodatkiem kofeiny pozwalają uzyskać wysoką wydajność organizmu, szczególnie istotną przy uprawianiu sportów ekstremalnych lub długodystansowych, jak triathlon. Kofeina to także składnik czekolady, gum do żucia, tabletek na odchudzanie oraz kosmetyków do ciała o działaniu wygładzającym i antycellulitowym.

Wpływ kofeiny na organizm człowieka

Kofeina jest środkiem wpływającym na ośrodkowy układ nerwowy, wykazuje działanie pobudzające oraz przyspieszające metabolizm. Zmniejsza zmęczenie i senność oraz wzmacnia koncentrację, dlatego jest chętnie spożywana pod różnymi postaciami przez osoby wystawione na zwiększony wysiłek umysłowy, np. studentów podczas sesji. Wchłania się w żołądku i w jelicie cienkim w ok. 30-45 min od spożycia, a jej czas przetwarzania przez organizm jest zależy od wielu czynników. Najkrótszy czas metabolizowania kofeiny ma miejsce u palaczy, najdłuższy u kobiet w ciąży oraz osób z chorobami wątroby. Kofeina wykazuje ponadto wiele prozdrowotnych właściwości. m.in. zmniejsza ryzyko chorób serca, pobudza wydzielanie enzymów trawiennych i działa diuretycznie. Wiele wskazuje na to, że uzależnienie od kofeiny jest raczej fizyczne niż psychiczne i w porównaniu z uzależnieniem od alkoholu lub nikotyny zdecydowanie łatwiejsze do pokonania. Napoje, zawierające kofeinę, mogą jednak wpływać negatywnie na przyswajanie witamin z grupy B, cynku oraz magnezu.

Dopuszczalna dawka kofeiny

Czas na odpowiedź na pytanie - ile kofeiny ma kawa? Dotychczasowe badania wskazują, że dawka kofeiny, która wpływa pozytywnie na organizm człowieka oscyluje między 100 a 300 mg dziennie. Dawka do 400 mg na dobę uznawana jest za bezpieczną, natomiast za śmiertelną dawkę uważa się 150 mg na kilogram masy ciała. Zawartość kofeiny w kawie jest uzależniona od gatunku nasion (znacznie więcej zawiera Roubusta niż Arabica), sposobu ich obróbki oraz późniejszego przygotowywania napoju. Filiżanka kawy zalanej gorącą wodą zawiera od 80 do 130 mg kofeiny, espresso - ok. 60 mg, kawa rozpuszczalna to ok. 50-80 mg kofeiny w szklance napoju zrobionego z 2 łyżeczek. Wbrew licznym opiniom dodanie mleka do kawy nie zmniejsza zawartości kofeiny w kawie. Dla porównania szklanka czarnej herbaty to ok. 40-50 mg kofeiny, a energy drink o pojemności 250 ml. to 80-90 mg.

Dekofeinizacja

Przedawkowanie kofeiny następuje zwykle po osiągnięciu w organizmie dawki 500 mg w ciągu doby, a jeśli dawka ta zostanie kilkakrotnie przekroczona, mamy do czynienia z objawami zatrucia kofeiną - zawrotami głowy, bezsennością, problemami żołądkowymi, znaczną nadpobudliwością. Reakcja na kofeinę jest kwestią indywidualną, ale osobom bardziej podatnym na jej działanie zaleca się ograniczenie dobowej dawki lub picie kawy bezkofeinowej. Uzyskiwana jest ona metodą ekstrakcji za pomocą wody lub dwutlenku węgla w stanie nadkrytycznym. Do wypłukiwania kofeiny stosowane są również rozpuszczalniki organiczne, np. octan etylu. Kawa bezkofeinowa nie jest zupełnie pozbawiona kofeiny, ale zawiera jej śladowe ilości, ok. 1-7 mg na szklankę.

A co na to miłośnicy kawy? Biorąc pod uwagę powszechną dostępność tego napoju oraz wpływ kofeiny na uwalnianie dopaminy odpowiedzialnej za poczucie zadowolenia, pozycja kawy wydaje się niezagrożona.

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

O kreatynie słyszał chyba każdy, nawet kiedy nie ma wiele do czy...

Monohydrat kreatyny - co musisz o nim wiedzieć + popularne marki

TRX Suspension Training to młody, ale jednocześnie jeden z najsz...

Ćwiczenia z taśmami TRX - Poradnik

Na pierwszy rzut oka może i wyda się to dziwne. Odchudzanie ze...

Odchudzanie ze skakanką

Nasiona chia rosną na popularności, ponieważ ludzie coraz bardzi...

Jak można jeść nasiona chia – pomysły na przygotowanie pysznego posiłku

Wątroba i trzustka należą do dwóch najważniejszych organów w org...

Jak dbać o wątrobę i trzustkę

Chyba największą zaletą domowych zajęć fitness jest to, że jedno...

Noworoczne dylematy: domowy fitness czy siłownia?

Należysz do osób, które niezależnie od ilości zjadanych posiłków...

Zbuduj atrakcyjną muskulaturę dzięki suplementom na masę i siłę!