Nowości na dietaiodchudzanie.pl

Wymarzona sylwetka - czemu ćwiczenia to nie wszystko?

Jesteś częstym bywalcem siłowni? Regularnie chodzisz na zajęcia fitness, prowadzisz aktywny tryb życia, a wciąż nie udało Ci się osiągnąć wymarzonej sylwetki? Jest na to proste wytłumaczenie – metabolizm. Chcąc szybko zrzucić zbędne kilogramy sięgamy po to co wydaje nam się najprostszą droga do osiągnięcia tego celu, a więc ćwiczenia. Zapominamy przy tym często, że w odchudzaniu ważniejsza jest indywidualnie dostosowana dieta. To głównie ona decyduje o tym czy zgromadzony w organizmie tłuszcz będzie efektywnie spalany. To jakie składniki dostarczamy wraz z dietą bezpośrednio wpływa na nasz metabolizm sprzyjając lub utrudniając odchudzanie.

Kiedy i jak spalamy kalorie?

Energia pozyskiwana w naszych komórkach w wyniku spalania cukrów i tłuszczy niezbędna jest przede wszystkim do utrzymania podstawowych procesów życiowych. Dlatego większość dostarczanych z dietą składników idzie na zaspokojenie potrzeb tzw. podstawowej przemiany materii (PPM). W zależności od trybu życia, wagi czy wieku PPM pochłania 60-80% dziennego zapotrzebowania na kalorie i nie mamy bezpośredniego wpływu na to ile kalorii zostanie wykorzystanych przez te procesy. Oprócz PPM część kalorii spalanych jest także w trakcie trawienia pokarmu (ok. 10%). Prosto można więc obliczyć, że jakakolwiek aktywność fizyczna spala około 10-30% dostarczanych przez nas kalorii. Nic więc dziwnego, że samymi ćwiczeniami ciężko osiągnąć wymarzony efekt.

Trudno jest uzyskać znaczący deficyt kaloryczny  ćwicząc bez odpowiedniej diety

Jeżeli chcemy schudnąć musimy doprowadzić do sytuacji, gdy nasze zapotrzebowanie energetyczne będzie większe niż ilość dostarczanych do organizmu kalorii i  powstanie tzw. deficyt kaloryczny. W trakcie wykonywania ćwiczeń często zbyt optymistycznie szacujemy ilość spalanych kalorii. Wystarczy przebiec się na bieżni, która „policzy” spalone kalorie, żeby zdać sobie sprawę ile wysiłku trzeba włożyć w pozbycie się choćby 200 kalorii.

Same ćwiczenia mogą  utrudniać odchudzanie przez zachowania kompensacyjne

Po intensywnym wysiłku czujemy się zazwyczaj głodni, co związane jest ze spadkiem poziomu leptyny – tzw. „hormonu sytości”. Nierzadko zdarza się, że w nagrodę zjadamy ulubiony słodycz czy obfity posiłek. Wtedy cały nasz wcześniejszy wysiłek idzie na marne – dostarczamy organizmowi kalorii, które przed chwilą spaliliśmy w pocie czoła. Co więcej zmęczenie wywołane ćwiczeniami  bywa czasem przyczyną spowolnienia i ograniczenia codziennych, wymagających wysiłku, czynności. Po intensywnym poranku na siłowni zamiast wchodzić po schodach, wjeżdżamy windą czy rezygnujemy ze spaceru. Z pozoru niewinne unikanie niewielkich aktywności może zrekompensować naszemu organizmowi kalorie utracone w trakcie ćwiczeń.

Jeżeli odchudzanie to tylko z odpowiednią dietą!

Aktywność fizyczna przynosi niezaprzeczalne korzyści naszemu zdrowiu – wpływa na poprawę krążenia, wzmacnia kości, mięśnie czy poprawia perystaltykę jelit. Jednak same w sobie ćwiczenia nie mają poważniejszego wpływu na utratę wagi. Do tego aby skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów konieczne jest ograniczenie dostarczanych do organizmu kalorii. Nie należy jednak sięgać po pierwszą lepszą dietę „1500 kcal” znalezioną w intrenecie. Przede wszystkim jadłospis pozwalający na bezpieczne i skuteczne odchudzanie musi być dostosowany do naszego metabolizmu podstawowego, trybu życia, a także efektów jakie chcemy osiągnąć. Taką dietę może ułożyć  jedynie lekarz dietetyk, którego znajdziesz np. w Centrum Medycznym DP MED. Powszechnie dostępne diety „uniwersalne” mogą nie tylko nie przynieść oczekiwanych efektów, ale nawet negatywnie wpłynąć na organizm. Przymierzając się do odchudzania należy również unikać różnego rodzaju głodówek – głodzenie organizmu nie jest środkiem do pozbycia się zbędnych kilogramów. Jedynie odpowiednio zbilansowana i indywidualnie dostosowana dieta przynosi widoczne i długotrwałe efekty pozwalając cieszyć się wymarzoną sylwetką.

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

  Każda osoba marząca o pięknej, smukłej sylwetce musi przyzwyc...

Jak mierzyć kaloryczność jedzenia

Na pierwszy rzut oka może i wyda się to dziwne. Odchudzanie ze...

Odchudzanie ze skakanką

Kreatyna to niezwykła substancja, która od dłuższego czasu sprze...

Mity dotyczące stosowania kreatyny

Jaki wybrać suplement diety na odchudzanie – piperyna, kofeina, ...

Jak naturalnie redukować tkankę tłuszczową?

Bieganie stało się bardzo popularnym sposobem na spędzanie wolne...

Jak przygotować się do uprawiania joggingu?

W czasach kiedy nawet młodych mężczyzn dotyka problem z potencją...

Ziołolecznictwo - czyli naturalne sposoby na potencję

W związku z obowiązkami zawodowymi nie masz czasu na regularne...

Dlaczego należy spożywać posiłki o stałych porach?