Nowości na dietaiodchudzanie.pl

Gdzie kupować zdrową żywność i nie przepłacać?

 

Za Tobą już podjęcie decyzji o gruntownej zmianie dotychczasowych nawyków i przejściu na zdrowe odżywianie? W tym momencie zapewne zadajesz sobie pytanie, w jaki sposób najlepiej zaopatrywać się w żywność, aby mieć pewność, że jej spożywanie będzie faktycznie wpływać pozytywnie na organizm. W treści artykułu podpowiadamy, jak najlepiej zdobywać nieprzetworzone produkty – wolne od chemii, smaczne oraz pełne cennych witamin i minerałów.

 

Własny ogródek

Najlepszym rozwiązaniem jest bez wątpienia założenie własnego ogródka. Jeżeli posiadasz chociaż niewielką działkę oraz odrobinę samozaparcia, możesz samodzielnie wyhodować najzdrowsze warzywa i owoce. Myślisz sobie jednak, że nie masz wystarczającej wiedzy i umiejętności? A od czego jest Internet i biblioteka?! Poświęć trochę wolnego czasu, a na pewno nauczysz się prowadzić własne uprawy. To naprawdę nic trudnego. Jeżeli nie jesteś na diecie wegetariańskiej, warto również postawić na hodowlę kur. Takie rozwiązanie stanowi jedyną 100% gwarancję uzyskiwania najwyższej jakości jaj oraz ekologicznego mięsa.

Uprawy balkonowe

Nawet jeśli nie posiadasz przydomowej działki, nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby prowadzić własne uprawy. Pomidory czy ogórki możesz z powodzeniem hodować na własnym balkonie! Będą one na pewno znacznie smaczniejsze i zdrowsze w porównaniu do warzyw dostępnych w supermarkecie. Nie zapominaj tylko o regularnych podlewaniu!

Zakupy bezpośrednio od lokalnego rolnika

Jeśli jednak nie jesteś przekonany do założenia prywatnego ogródka i chcesz koniecznie wiedzieć, gdzie kupować zdrową żywność, zakupy prosto od rolnika to najlepsze rozwiązanie na jakie możesz się zdecydować. Na własne oczy zobaczysz w jaki sposób prowadzone są uprawy i zadasz rolnikowi nurtujące Cię pytania. Co z tego, że otrzymane produkty nie będą posiadać certyfikatu ekologicznego? Skoro rolnik tymi samymi owocami i warzywami żywi własną rodzinę, zapewne nie stosuje obficie pestycydów ani jakichkolwiek środków przyśpieszających wzrost roślin. Może się zdarzyć, że używa ich w niewielkich ilościach – na tyle małych, że nie będzie to stanowić zagrożenia dla zdrowia.

Miejskie kooperatywy

Myślisz sobie jednak… „Ja przecież nie mieszkam na wsi, a cotygodniowe dojazdy do rolnika w celu odbioru zdrowej żywności będą mnie zbyt dużo kosztować”. Bez obaw – w coraz większej liczbie dużych miast powstają lokalne kooperatywy, skupiające osoby chcące się zdrowo odżywiać. Podpisują one umowę z rolnikiem, który dostarcza we wskazane miejsce świeże produkty. Wystarczy że dołączysz do tego rodzaju grupy, a problemy z dostępem do ekologicznej żywności raz na zawsze się skończą.

Miejscowe targi

Kolejną możliwością zakupienia świeżej i zdrowej żywności jest udanie się po zakupy na lokalny targ. W miejscu takim bez problemu zaopatrzysz się w niepryskane warzywa i owoce, zbierane prosto z prywatnego ogródka. Ceny na targach są znacznie niższe niż w sklepach z ekologiczną żywnością. Wynika to z tego, iż odpada konieczność ponoszenia kosztów dystrybucji, promocji czy wynajmowania lokalu. Nie zapomnij także o tym, że na targu zawsze warto negocjować ceny!

Półki ze zdrową żywnością w supermarketach

Coraz więcej supermarketów rozszerza swoją ofertę o ekologiczną żywność – zarówno owoce, warzywa, oleje, jak i produkty pełnoziarniste. Przykładem mogą być chociażby takie sklepy jak Lidl czy Tesco, których oferta zdrowej żywności jest coraz bogatsza. Ekologiczne produkty można otrzymać także w drogeriach sieci Rossmann, a także sklepach Netto.

Ekologiczna żywność przez Internet

Zdrowe produkty ekologiczne warto kupować także przez Internet. Jest to korzystne rozwiązane zwłaszcza w przypadku nabycia żywności o długim terminie przydatności. Jeśli więc kupujesz tak korzystne dla zdrowia produkty jak kasza jaglana czy gryczana, płatki orkiszowe/jaglane/owsiane, siemię lniane, suszone owoce czy pełnoziarniste mąki – koniecznie postaw na zakupy online. Wybieraj duże opakowania, najlepiej co najmniej 1 kg. Po otrzymaniu przesyłki nie zapomnij przesypać ziaren, kasz i płatków do szczelnych pojemników lub szklanych słoików. Pozwala to skutecznie zapobiec rozwojowi moli spożywczych. Warto poza tym polować na okolicznościowe promocje (np. w Black Friday czy światowe dni darmowej dostawy), dzięki czemu nie poniesiesz kosztów przesyłki. Dla stałych klientów sklepy internetowe przygotowują ponadto atrakcyjne rabaty.

Zakupy w warzywniaku

Znacznie lepszym wyjściem w porównaniu do zakupów konwencjonalnej żywności w supermarketach będzie udanie się do warzywniaka. Żywność w takich miejscach może nie jest tak atrakcyjna wizualnie, jednak przy odrobinie szczęścia można trafić na produkty wolne od pestycydów. Nie wiesz w jaki sposób możesz to zweryfikować? Przede wszystkim zwróć uwagę na wielkość i grubość warzyw i owoców. Zbyt duże ich rozmiary zazwyczaj wskazują na stosowanie obfitych oprysków.

Na zakończenie

Teraz już nic nie powinno budzić Twoich wątpliwości odnośnie tego, w jakich miejscach kupować zdrową żywność aby być pewnym co do jej jakości, a zarazem nie przepłacać. A Ty gdzie zaopatrujesz się w ekologiczne produkty? Zostaw koniecznie informację w komentarzu pod artykułem!

 

Komentarze

  • W moim wypadku wygląda to tak. Wszystkie warzywa i owoce kupuję albo na targu, albo w takim małym warzywniaku, bo wiem, że tam rolnicy dostarczają wszystkie warzywa i owoce. Wszystko jest dużo smaczniejsze niż z supermarketu. Resztę produktów zamawiam przez internet, sklepy internetowe są nieraz 2 razy tańsze od stacjonarnych sklepów ze zdrową żywnością, z nich korzystam tylko w sporadycznych sytuacjach, gdy mi czegoś braknie i muszę mieć na już. A jak wy zaopatrujecie się w zdrową żywność?

  • Ja kupuję wprawdzie w supermarkecie, ale zawsze przed spożyciem płuczę warzywa w occie, sodzie oczyszczonej i wodzie. Dzięki temu pozbywam się sporej części pestycydów i bakterii.

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

Małe dzieci uwielbiają różnego rodzaju rowerki, samochodziki i...

Hulajnogi trójkołowe – czy tylko dla dzieci?

Zabieg liposukcji to często jedyny sposób pozbycia się nadmiaru ...

Liposukcja, czyli odsysanie tłuszczu. Kto i kiedy może z niej skorzystać?

Można powiedzieć, że jelita są największym organem ludzkiego cia...

Zdrowie człowieka a jelita

Coraz więcej osób dowiaduje się, że ma nietolerancję laktozy. ...

Mleko kokosowe dla zdrowia i urody

  Podejmujesz kolejną walką z nadprogramowymi kilogramami? Mimo...

Odchudzanie za spalaczem tłuszczu Trizer? Przeczytaj opinie

Nierzadko zdarza się, że tuż po urodzeniu noworodek zdradza obja...

Antybiotykoterapia dziecka tuż po urodzeniu

  Kuchnia włoska jest jedną z najpopularniejszych kuchni w Euro...

2 inspiracje na makaron Arrighi w 20 minut!