Nowości na dietaiodchudzanie.pl

Dieta zgodna z grupą krwi – czy to ma sens?

Osoby zainteresowane tematyką zdrowego odżywiania z pewnością słyszały o diecie zgodnej z grupą krwi. Opiera się ona na przekonaniu, że osoby z poszczególnymi grupami krwi mają inne potrzeby żywieniowe – co więcej część pokarmów, które są rekomendowane dla jednej grupy będzie nieodpowiednia dla innej. Z kolei kiedy zastosujemy żywność przeznaczoną dla naszej grupy krwi, możemy spodziewać się, że podziała ona na nas terapeutycznie.

Żeby zacząć czerpać korzyści z odżywiania powinniśmy określić swoją grupę krwi, a następnie zapoznać się z wytycznymi dla tej właśnie grupy.

Grupa krwi a styl odżywiania

Współcześnie wyróżniamy cztery grupy krwi:

 • A,
 • B,
 • 0,
 • AB

Przedstawiciele każdej z tych grup mają inne preferencje żywieniowe. Warto zdawać sobie sprawę, że poszczególne produkty spożywcze posiadają lektyny białkowe, które mogą być zgodne lub niezgodne z antygenem danej grupy krwi. Jeżeli nie ma takiej zgodności następują zaburzenia procesów metabolicznych. Zaburzenia te mogą charakteryzować się między innymi:

 • spowolnioną przemianą materii,
 • wahaniami nastroju,
 • uszkodzeniem śluzówki jelit, żołądka i dwunastnicy,
 • zaburzeniami pracy nerek,
 • marskością wątroby,
 • alergiami pokarmowymi.

Spożywając pokarmy przeznaczone dla naszej grupy krwi eliminujemy ryzyko wystąpienia większości tych dolegliwości.

Dieta zgodna z grupą krwi – od czego zacząć?

Jeżeli idea stylu odżywiania zgodnego z grupą krwi nas zainteresowała, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy sprawdzili jego skuteczność na własnej skórze. Dieta nie należy do restrykcyjnych i nie zakłada ograniczeń kalorycznych. Stosując ją dostarczamy naszemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych i minerałów. Pierwszą rzeczą, od której powinniśmy zacząć jest ustalenie naszej grupy krwi, o ile jeszcze jej nie znamy. Następnie możemy przejść do planowania jadłospisu. W przypadku grupy krwi:

 • A, nasze menu powinno być jak najbardziej zbliżone do diety wegetariańskiej,
 • B, warto skupić się zarówno na produktach pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego,
 • 0, dobrze, żeby nasz jadłospis zawierał duże ilości białka pochodzenia zwierzęcego,
 • AB, łączymy produkty wskazane dla grup A i B, unikamy natomiast żywności szkodliwej dla tych grup.

Sposób odżywiania dla osób z grupą krwi 0

Zgodnie z założeniami naszej diety osoby posiadające grupę krwi 0 mogą spożywać duże ilości białka pochodzenia zwierzęcego. Przedstawiciele tej grupy będą doskonale czuli się stosując dietę paleo czy dietę wysokobiałkową. Całkowicie niewskazane są modne w ostatnich latach diety wegańskie i wegetariańskie.

Jakie produkty powinny znaleźć się w menu osób z grupą krwi 0? Przede wszystkim warto zadbać, żeby nie zabrakło w nim mięsa i drobiu, a także ryb i owoców morza. Spośród mięs warto wybierać wołowinę, cielęcinę, baraninę czy dziczyznę. Ryby i owoce morza, które szczególnie sprzyjają naszemu zdrowiu to makrela, łosoś, halibut, dorsz oraz śledź. Doskonałym pomysłem jest również spożywanie oliwy z oliwek i oleju lnianego. Zalecane jest wykluczenie lub ograniczenie produktów zbożowych, a także nabiału, zaznacza dietetyk Gaweł z Dieta-Med Kraków. Dieta dla grupy krwi 0 powinna zawierać również niezbędne dla zdrowia warzywa i owoce.

Co powinny jeść osoby z grupą krwi A?

Osoby z grupą krwi A będą doskonale czuły się stosując dietę wegańską i wegetariańską. Produkty pochodzenia zwierzęcego nie są dla nich wskazane. Spożywanie białka i nabiału powoduje u nich otyłość, a także uczucie senności i braku energii. Ci, którzy zdecydują się na dietę wegetariańską mogą bez przeszkód spożywać ser tofu, mleko sojowe, a także łososia, karpia, makrelę, dorsza i ślimaki. Szczególnie korzystne dla zdrowia produkty zbożowe to kasza gryczana, makaron razowy. W diecie weganina lub wegetarianina nie może zabraknąć warzyw i owoców. Bardzo polecane są zwłaszcza brokuły, cebula, czosnek, kalarepa, botwinka, pietruszka, szpinak, cytryny, grejpfruty, ananasy czy wiśnie.

Zasady żywienia dla grupy krwi B

Osoby z grupą krwi B to prawdziwi szczęściarze. Ich dieta powinna być jak najbardziej urozmaicona – wskazane są w niej produkty pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Mięsa, ryby i owoce morza zalecane w tym przypadku to baranina, dziczyzna, jagnięcina, sardynki, szczupak, makrela, halibut, dorsz. Spośród nabiału dobrze jest wybierać chude jogurty, mleko, ser feta, mozzarella, kozi, kefir, jaja. Warto pamiętać także o warzywach i owocach, które poprawiają stan zdrowia osób z grupą krwi B – są to między innymi papryka, pietruszka, bakłażany, kalafior, brokuły, buraki, kapusta.

Dieta dla grupy AB

Posiadający grupę krwi AB mogą spożywać pokarmy wskazane zarówno dla osób z grupą A, jak i grupą B. W naszej kuchni powinna znaleźć się baranina i indyk, które wpływają na nasz organizm bardzo pozytywnie. Bardzo dobrym wyborem są również ryby – makrela, morszczuk, sardynki czy dorsz. Jeżeli zastanawiamy się nad zakupem odpowiedniego dla nas tłuszczu, wybierajmy oliwę z oliwek. Osoby z grupą krwi AB bardzo dobrze tolerują nabiał – ser kozi, serek wiejski, mozzarella, jogurty, kefiry i jaja. Koniecznie powinny one zadbać, żeby ich dieta zawierała dużo warzyw i owoców.

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

Dieta 3D chili zwana inaczej systemem trójwymiarowego spalania...

Dieta 3D Chili - Skuteczna i bezpieczna walka z nadwagą

Nie potrafisz sobie wyobrazić początku dnia bez wypicia małej ...

Kawa, kawunia, kawusia… Nie pozwól sobie na życie w uzależnieniu!

Każdy, kto chce uzyskać super figurę, doskonale wie, że wymaga t...

Wspomagacze odchudzania, z nimi uzyskasz super figurę!

Nadwaga i jej kolejne stadium - otyłość - to już niemal schorzen...

Produkty mleczne przyspieszają odchudzanie

Jaki wybrać suplement diety na odchudzanie – piperyna, kofeina, ...

Jak naturalnie redukować tkankę tłuszczową?

Napar z czystka posiada wiele właściwości prozdrowotnych. Należy...

10 powodów dla których warto pić herbatkę z czystka [Infografika]

Alergie pokarmowe dotykają coraz większej liczby osób, w tym rów...

Jak poradzić sobie z nietolerancją laktozy – poradnik dla rodziców