Nowości na dietaiodchudzanie.pl

Dieta zgodna z grupą krwi – czy to ma sens?

Osoby zainteresowane tematyką zdrowego odżywiania z pewnością słyszały o diecie zgodnej z grupą krwi. Opiera się ona na przekonaniu, że osoby z poszczególnymi grupami krwi mają inne potrzeby żywieniowe – co więcej część pokarmów, które są rekomendowane dla jednej grupy będzie nieodpowiednia dla innej. Z kolei kiedy zastosujemy żywność przeznaczoną dla naszej grupy krwi, możemy spodziewać się, że podziała ona na nas terapeutycznie.

Żeby zacząć czerpać korzyści z odżywiania powinniśmy określić swoją grupę krwi, a następnie zapoznać się z wytycznymi dla tej właśnie grupy.

Grupa krwi a styl odżywiania

Współcześnie wyróżniamy cztery grupy krwi:

 • A,
 • B,
 • 0,
 • AB

Przedstawiciele każdej z tych grup mają inne preferencje żywieniowe. Warto zdawać sobie sprawę, że poszczególne produkty spożywcze posiadają lektyny białkowe, które mogą być zgodne lub niezgodne z antygenem danej grupy krwi. Jeżeli nie ma takiej zgodności następują zaburzenia procesów metabolicznych. Zaburzenia te mogą charakteryzować się między innymi:

 • spowolnioną przemianą materii,
 • wahaniami nastroju,
 • uszkodzeniem śluzówki jelit, żołądka i dwunastnicy,
 • zaburzeniami pracy nerek,
 • marskością wątroby,
 • alergiami pokarmowymi.

Spożywając pokarmy przeznaczone dla naszej grupy krwi eliminujemy ryzyko wystąpienia większości tych dolegliwości.

Dieta zgodna z grupą krwi – od czego zacząć?

Jeżeli idea stylu odżywiania zgodnego z grupą krwi nas zainteresowała, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy sprawdzili jego skuteczność na własnej skórze. Dieta nie należy do restrykcyjnych i nie zakłada ograniczeń kalorycznych. Stosując ją dostarczamy naszemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych i minerałów. Pierwszą rzeczą, od której powinniśmy zacząć jest ustalenie naszej grupy krwi, o ile jeszcze jej nie znamy. Następnie możemy przejść do planowania jadłospisu. W przypadku grupy krwi:

 • A, nasze menu powinno być jak najbardziej zbliżone do diety wegetariańskiej,
 • B, warto skupić się zarówno na produktach pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego,
 • 0, dobrze, żeby nasz jadłospis zawierał duże ilości białka pochodzenia zwierzęcego,
 • AB, łączymy produkty wskazane dla grup A i B, unikamy natomiast żywności szkodliwej dla tych grup.

Sposób odżywiania dla osób z grupą krwi 0

Zgodnie z założeniami naszej diety osoby posiadające grupę krwi 0 mogą spożywać duże ilości białka pochodzenia zwierzęcego. Przedstawiciele tej grupy będą doskonale czuli się stosując dietę paleo czy dietę wysokobiałkową. Całkowicie niewskazane są modne w ostatnich latach diety wegańskie i wegetariańskie.

Jakie produkty powinny znaleźć się w menu osób z grupą krwi 0? Przede wszystkim warto zadbać, żeby nie zabrakło w nim mięsa i drobiu, a także ryb i owoców morza. Spośród mięs warto wybierać wołowinę, cielęcinę, baraninę czy dziczyznę. Ryby i owoce morza, które szczególnie sprzyjają naszemu zdrowiu to makrela, łosoś, halibut, dorsz oraz śledź. Doskonałym pomysłem jest również spożywanie oliwy z oliwek i oleju lnianego. Zalecane jest wykluczenie lub ograniczenie produktów zbożowych, a także nabiału, zaznacza dietetyk Gaweł z Dieta-Med Kraków. Dieta dla grupy krwi 0 powinna zawierać również niezbędne dla zdrowia warzywa i owoce.

Co powinny jeść osoby z grupą krwi A?

Osoby z grupą krwi A będą doskonale czuły się stosując dietę wegańską i wegetariańską. Produkty pochodzenia zwierzęcego nie są dla nich wskazane. Spożywanie białka i nabiału powoduje u nich otyłość, a także uczucie senności i braku energii. Ci, którzy zdecydują się na dietę wegetariańską mogą bez przeszkód spożywać ser tofu, mleko sojowe, a także łososia, karpia, makrelę, dorsza i ślimaki. Szczególnie korzystne dla zdrowia produkty zbożowe to kasza gryczana, makaron razowy. W diecie weganina lub wegetarianina nie może zabraknąć warzyw i owoców. Bardzo polecane są zwłaszcza brokuły, cebula, czosnek, kalarepa, botwinka, pietruszka, szpinak, cytryny, grejpfruty, ananasy czy wiśnie.

Zasady żywienia dla grupy krwi B

Osoby z grupą krwi B to prawdziwi szczęściarze. Ich dieta powinna być jak najbardziej urozmaicona – wskazane są w niej produkty pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Mięsa, ryby i owoce morza zalecane w tym przypadku to baranina, dziczyzna, jagnięcina, sardynki, szczupak, makrela, halibut, dorsz. Spośród nabiału dobrze jest wybierać chude jogurty, mleko, ser feta, mozzarella, kozi, kefir, jaja. Warto pamiętać także o warzywach i owocach, które poprawiają stan zdrowia osób z grupą krwi B – są to między innymi papryka, pietruszka, bakłażany, kalafior, brokuły, buraki, kapusta.

Dieta dla grupy AB

Posiadający grupę krwi AB mogą spożywać pokarmy wskazane zarówno dla osób z grupą A, jak i grupą B. W naszej kuchni powinna znaleźć się baranina i indyk, które wpływają na nasz organizm bardzo pozytywnie. Bardzo dobrym wyborem są również ryby – makrela, morszczuk, sardynki czy dorsz. Jeżeli zastanawiamy się nad zakupem odpowiedniego dla nas tłuszczu, wybierajmy oliwę z oliwek. Osoby z grupą krwi AB bardzo dobrze tolerują nabiał – ser kozi, serek wiejski, mozzarella, jogurty, kefiry i jaja. Koniecznie powinny one zadbać, żeby ich dieta zawierała dużo warzyw i owoców.

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

Czystek to roślina, która od jakiegoś czasu wzbudza wiele emocji...

Wszystko na temat czystka

Chociaż wiele osób uważa, że dieta odchudzająca powinna opierać ...

Co jeść, aby przyspieszyć spalanie tłuszczu

  Czarnuszka siewna (Nigella sativa) nazywana jest inaczej czar...

Czarnuszka stanie na straży Twojego zdrowia!

Nietolerancje pokarmowe są niewłaściwą reakcją organizmu na spoż...

O testach na nietolerancję pokarmową słów kilka

W obecnych czasach cebula nie występuje już w stanie dzikim. Jed...

Taka powszechna, a taka niezwykła. Cebula i jej właściwości.

Ćwiczenia fitness wywodzą się z aerobiku. Nie każdy o tym wie, a...

Kluby fitness – dlaczego warto być ich członkiem?

Kręgosłup (łac. columna vertebralis) powinno się opisać przede w...

Rehabilitacja kręgosłupa - jak to robimy w HB Clinic ?