Nowości na dietaiodchudzanie.pl

Jaki jadłospis obowiązuje na diecie ketogenicznej?

Dieta ketogeniczna staje się popularniejsza w miarę, jak coraz więcej osób szuka sposobu na efektywne zrzucenie nadprogramowych kilogramów. Jednak czy wdrożenie jej jest takie proste, jak w przypadku innych popularnych diet czy "diet"? Jak sobie poradzić i gdzie szukać pomysłów na posiłki?

1. Czym w ogóle jest dieta ketogeniczna?

2. Jak poradzić sobie z niską podażą węglowodanów?

3. Gdzie szukać przepisów i ciekawych propozycji na posiłek?

Czym w ogóle jest dieta ketogeniczna?

Pod tym nietypowym hasłem kryje się nic innego, jak mechanizm żywienia o bardzo niskiej podaży węglowodanów, przy jednoczesnym wysokim udziale białek i tłuszczy. Istotą tego rodzaju diety jest wprowadzenie swojego organizmu w stan ketozy, który pozwala na wykorzystywanie energii nie z glukozy, którą zwykle dostarczamy wraz z pożywieniem, a ze zgromadzonego w komórkach ciała oraz przyswajanego w posiłkach tłuszczu. Dieta ketogeniczna, jeżeli tylko jesteśmy w stanie utrzymać jej reżim, daje bardzo dobre efekty zarówno przy okazji redukcji masy ciała, jak i w procesie jego rzeźbienia. Jest to również zalecany sposób żywienia w przypadku osób chorych na padaczkę czy cukrzycę.

Jak poradzić sobie z niską podażą węglowodanów?

Przede wszystkim musimy mieć świadomość, że przejście na taką dietę nie będzie proste. Ponieważ obecnie cukier dodawany jest wszędzie, w pierwszych dniach zmiany będziemy odczuwać bardzo dużą potrzebę sięgnięcia po pieczywo, ryż, makaron czy słodycze. Z tego powodu warto odpowiednio przygotować się do zmiany sposobu żywienia - idąc do dietetyka po rozpiskę posiłków, wyszukując internet czy próbując swoich sił w grupie z kimś znajomym. Z drugiej strony w diecie keto występuje duża podaż tłuszczy, które są najbardziej sycącym makroskładnikiem zawartym w pożywieniu, więc wykorzystanie tego faktu również pomoże nam uniknąć problemów z uczuciem głodu między posiłkami.

Gdzie szukać przepisów i ciekawych propozycji na posiłek?

Najlepszą i najbezpieczniejszą opcją przy tak drastycznej zmianie nawyków żywieniowych będzie oczywiście kontrola dietetyka i odpowiednie badania krwi przed oraz w trakcie zmiany, aby monitorować czy wychodzi nam ona na dobre. Zwłaszcza nadzór profesjonalisty może przez pierwsze tygodnie bardzo nam pomóc, jednak w sytuacji, gdy nie możemy sobie na to pozwolić, nie musimy od razu rezygnować. Przepisy diety ketogenicznej to prawdziwie bogate źródło najróżniejszych pomysłów na przygotowywanie potraw mięsnych, z wykorzystaniem ryb i warzyw, dzięki czemu - jeżeli tylko o to zadbamy - nie będziemy mieć poczucia, że ciągle jemy to samo.

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

Wątroba i trzustka należą do dwóch najważniejszych organów w org...

Jak dbać o wątrobę i trzustkę

Wiele osób, które chciałyby zmienić swój sposób odżywiania na zd...

5 prostych obiadów - mniej niż 5 składników

Potrzeba dodatkowej suplementacji diety witaminą D dotyczy około...

Jaką rolę odgrywa witamina D w trakcie ciąży?

Chociaż często o tym zapominamy, stan jamy ustnej i zębów zależy...

Dieta przeciwko próchnicy

Zdrowe odżywianie – odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia, ...

Zdrowe odżywianie — czyli, jak i co jeść

Infekcje intymne są bardzo dokuczliwe i znacząco obniżają standa...

 Infekcje intymne. Jak im zapobiec?