Nowości na dietaiodchudzanie.pl

Dieta Alleluja. Na czym polega dieta, która leczy raka?

Dieta Alleluja ma swój początek w latach 90, kiedy to George Malkmus – chrześcijański pastor – opracował jej założenia. Jest to niemalże całkowicie wegański sposób żywienia, opierający się na biblijnych zapisach z Księgi Rodzaju. Jak przekonuje autor książki pn. „Dieta Alleluja, czyli jak pozbyć się chorób i żyć w pełnym zdrowiu”, starotestamentowy Bóg zezwolił ludziom spożywanie jedynie nieprzetworzonej żywności roślinnej – czyli tego wszystkiego, co zrodziła ziemia.

 

W jaki sposób powstała dieta Alleluja?

George Malkmus opracował swoją autorską dietę z zamiarem przetestowania jej na samym sobie. W wieku 42 lat zachorował bowiem na raka jelita grubego i chcąc uniknąć cierpienia związanego z chemioterapią, postanowił poddać się wegańskiej kuracji żywieniowej. Każdego dnia wypijał kilka litrów soków warzywno-owocowych oraz spożywał surówki w ogromnych ilościach. Jak się okazało, guz szybko zaczął się zmniejszać, aż do całkowitego wyleczenia.

Następnie Malkmus postanowił zalecić dietę nazwaną przez siebie „Alleluja” swojej żonie. Była ona osobą ze sporą nadwagą, jednak już po roku od rozpoczęcia kuracji pod okiem męża zdołała utracić 40 kg. Małżonkowie postanowili propagować założenia diety w całych Stanach Zjednoczonych, dlatego założyli w 1992 roku stowarzyszenie Hallelujah Acres, mające swą siedzibę w Północnej Karolinie. Do tej pory pomogło ono już ponad 42 milionom Amerykanów uzyskać wymarzoną wagę oraz odzyskać pełnię zdrowia i witalności.

Zasady diety Alleluja

Przejście na dietę Georga Malkmusa wymaga ścisłego przestrzegania proporcji żywnościowych. Główny element diety powinny stanowić warzywa (75%) – spożywane w postaci surówek lub soków. Należy zarazem pamiętać o tym, że tylko 15% posiłków można poddawać obróbce cieplnej (dopuszczalne jest jedynie gotowanie), a dziennie spożycie owoców również nie powinno przekraczać 15%.

W trakcie diety Alleluja spożywa się również produkty pełnoziarniste (kasze, pieczywo, makarony), fasole oraz zdrowe źródła tłuszczu roślinnego (awokado, olej kokosowy, oliwa z oliwek oraz olej lniany). Wskazane jest także wzbogacenie jadłospisu o ziarna, zwłaszcza słonecznika, sezamu, siemienia lnianego, czarnuszki, a także pestek z dyni. W diecie nie powinno zarazem zabraknąć spożywanych w ograniczonych ilościach orzechów (najlepiej dodawanych do surówek) oraz suszonych owoców. Zalecane są zwłaszcza suszone daktyle, stanowiące zdrowy zamiennik cukru. Należy przy tym pamiętać o tym, aby wszelkie ziarna, kasze oraz nasiona namaczać przed spożyciem, aby zneutralizować kwas fitynowy oraz ułatwić trawienie.

W trakcie odżywiania proponowanego przez amerykańskiego pastora równie istotne jest to, co pijemy. Przede wszystkim powinny być to świeżo wyciskane soki z wyciskarki. Przed przejściem na dietę nie obejdzie się zatem bez zakupu tego typu sprzętu. Ponadto należy pić czystą wodę oraz napary ziołowe.

Czego nie wolno spożywać?

W trakcie diety Alleluja niemal całkowicie zabronione jest spożywanie wszelkich produktów odzwierzęcych – z wyjątkiem zsiadłego kefiru oraz jogurtu naturalnego - nie częściej niż raz w tygodniu. Nie można także spożywać mięsa ryb. Kategorycznie wykluczone są także wszelkie produkty przetworzone oraz poddane procesowi pieczenia czy smażenia. Nie można także konsumować m.in:

1. cukru,

2. soli,

3. alkoholu,

4. przypraw typu magi oraz vegeta,

5. soków pasteryzowanych,

6. kawy,

7. białego pieczywa,

8. produktów z oczyszczonej mąki (pierogów, makaronu, klusek etc.),

9. produktów typu fast food,

10. słodyczy.

Na czym polega fenomen diety Alleluja?

Dieta Alleluja przynosi niesamowite rezultaty zarówno w przypadku odchudzania, jak i leczenia wielu chorób cywilizacyjnych. Zawdzięcza to temu, iż ograniczając żywienie jedynie do produktów roślinnych organizm przechodzi w tryb wewnętrznego odżywiania. Ma miejsce proces jego gruntownej detoksykacji – oczyszczania z zalegających zanieczyszczeń.

Suplementy w trakcie diety

Osoby będące na tej popularnej w Stanach Zjednoczonych diecie mogą znacznie ułatwić sobie odchudzanie dzięki przyjmowaniu suplementów. Mogą być to przede wszystkim:

  • wyciąg z soku marchwiowego,

  • preparat z kiełków jęczmienia,

  • suplement sporządzony na bazie buraków.

Czy dieta Georga Malkmusa jest bezpieczna?

Wśród dietetyków toczą się nadal zażarte spory o to, czy długotrwałe stosowanie diety Alleluja może być bezpieczne. Zwolennicy podkreślają słusznie, że jest to sposób odżywiania znacznie zdrowszy w porównaniu do wysoko przetworzonej diety dominującej na Zachodzie. Tym samym wyraźnie zmniejsza ryzyko nadwagi, a także zachorowania na nowotwory, cukrzycę oraz choroby układu krwionośnego. Przeciwnicy natomiast zwracają uwagę na fakt, iż w trakcie diety Georga Malkmusa narażamy organizm na niedobory witaminy B12, którą dostarczyć można jedynie wraz z produktami pochodzącymi od zwierząt. Problem stanowić może również zaspokojenie dziennego zapotrzebowania kalorycznego.

Bez wątpienia dieta Alleluja jest więc doskonałą kuracją odchudzającą, którą bez obaw można stosować przez kilka tygodni. W dłuższym okresie warto jednak zadbać o zbilansowanie diety, tak aby móc zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne minerały i witaminy.

 

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

Napar z ostrokrzewu paragwajskiego słynie z tego, że jest uważan...

Jak Yerba Mate pomaga w odchudzaniu?

Otyłość jest jedną z najszybciej postępujących chorób cywilizacy...

Jak skutecznie walczyć z nadwagą?

W dzisiejszych czasach, w dobie wszechobecnego niezdrowego, sztu...

DIETA DUKANA

  Witamina C, czyli inaczej kwas askorbinowy, to niezwykle ważn...

Witamina C i jej cenne właściwości

Popularność klinik witaminowych to trend, który wkracza na rynek...

Kliniki witaminowe coraz popularniejsze – sprawdź dlaczego!

Dietetycy są zgodni: Zielona kawa nie odchudza, ale… Najnowsze b...

Czy zielona kawa odchudza?

Kcalmar.pro to nowoczesny program stworzony przez dietetyków dla...

Kcalmar.pro - program dla dietetyków