Nowości na dietaiodchudzanie.pl

Dieta dr Esselstyna zagwarantuje zdrowie Twojego serca!

Choroby układu krwionośnego są najczęstszym powodem zgonów w Polce i na Zachodzie. W dalszym ciągu więcej osób umiera na zawał, niż nawet na nowotwory. Jeżeli chcesz temu zapobiec, musisz już teraz wprowadzić zmiany w swojej codziennej diecie. Dieta dr Caldwella Esselsyna – amerykańskiego chirurga to sprawdzony sposób na zdrowe serce. Jest ona oparta na naukowych dowodach.

 

Wyniki badań mówią same za siebie

Dieta Esselstyna została oparta na wielu badaniach kohortowych. Ich wyniki pokazują jednoznacznie, że przejście na zdrowe zasady żywienia pozwala trwale usunąć nawet zaawansowane zmiany miażdżycowe. Pacjenci są dzięki temu w stanie uniknąć konieczności poddawania się inwazyjnych operacjom kardiologicznych. Dieta ta pozwala także bez pomocy leków obniżyć poziom złego cholesterolu, a także osiągnąć optymalne wskaźniki ciśnienia tętniczego oraz pulsu. Za pomocą wprowadzenia zmian w jadłospisie możliwe jest także uzyskanie trwałej poprawy w tak poważnych schorzeniach jak arytmia serca czy migotanie przedsionków.

Na czym opierają się założenia diety?

Dieta dr Esselstyna polega przede wszystkim na wprowadzeniu do swojego codziennego jadłospisu nieprzetworzonej żywności pochodzenia roślinnego. Całkowicie zakazane jest zatem spożywanie produktów odzwierzęcych: mięsa (w tym ryby), sera, jajek, śmietany, a nawet jogurtów czy twarogu. Wyeliminować należy także wszelkiego typu dania instant (fast foody, produkty konserwowane, mrożonki etc.), słodycze, sól, cukier, słodzone napoje oraz używki (herbata, kawa, alkohol).

Sposób żywienia zaproponowany przez amerykańskiego chirurga zakłada również, że w codziennym jadłospisie przyjmowane tłuszcze, podobnie jak białko, nie powinny przekracza

kilku procent. Dieta ta opiera się na zdecydowanej przewadze zdrowych węglowodanów złożonych. Oznacza to, iż należy odstawić lub mocno ograniczyć nawet produkty polecane powszechnie w wielu dietach jako zdrowe: oliwa z oliwek, olej kokosowy czy awokado.

W diecie nie może zabraknąć natomiast dużych ilości produktów z pełnego ziarna. Są to przede wszystkim różnego rodzaju kasze, płatki (ale nie błyskawiczne!), a także chleb i makaron razowy. Bardzo ważne jest poza tym codzienne spożywanie w nieograniczonych ilościach świeżych – zwłaszcza zielonych warzyw. Polecane są m.in. takie produkty jak:

- szpinak,

- roszponka,

- liście pietruszki;

- kalarepa;

- różne odmiany sałaty;

- jarmuż;

- rukola.

Dr Esselstyn pozwala osobom na diecie spożywać owoce, lecz jedynie w mocno ograniczonych ilościach. Przestrzega bowiem przed nadmiarem zawartej w niej fruktozy. Każdego dnia można więc spożyć co najwyżej kilka owoców.

Czy taka dieta może być smaczna?

Skoro tak wiele produktów powinno zostać wyłączonych z jadłospisu pojawia się pytanie, czy dieta tego rodzaju może dobrze smakować. Przypomnijmy, że doktor zabrania spożywania wszelkich olejów (nawet kokosowego) oraz oliwy z oliwek. Nie znaczy to natomiast, że trzeba całkowicie unikać tłuszczu. Można bowiem dodawać do potraw takie nieprzetworzone produkty jak orzechy, oliwki, sezam, mak, siemię lniane, ziarna słonecznika, migdały czy wiórki kokosowe. Warto na ich bazie przygotowywać zwłaszcza pyszne dressingi do sałatek.

Czy można gotować potrawy?

Osoby na diecie dr Esselsyna powinny spożywać pokarmy jak najmniej przetworzone, a najlepiej w postaci całkowicie surowej. Zalecane jest więc zjadanie surówek, a także picie świeżo wyciskanych soków warzywno-owocowych i koktajli. Sporadycznie można jednak pozwolić sobie na gotowanie na parze – jednak proces ten powinien być raczej krótkotrwały. Gotować należy natomiast zalecane przez doktora fasole, po uprzednim namoczeniu. Sugerowane jest spożywanie różnych rodzajów fasoli, takich jak zwłaszcza soczewica, groch, cieciorka, ciecierzyca oraz fasolka szparagowa. Stanowią one doskonałe źródło białka oraz wszelkich niezbędnych aminokwasów egzogennych. Mając na uwadze fakt, iż dieta dr Esselstyna ma charakter wegański, nie jest zalecana rezygnacja z tego typu produktów.

Podsumowanie

Jeśli chcesz mieć zatem zdrowe serce i uniknąć w przyszłości ryzyka miażdżycy oraz zawału, koniecznie rozważ możliwość przejścia na dietę zaproponowaną przez tego słynnego chirurga ze Stanów Zjednoczonych. Jej praktykowanie pomogło już tysiącom pacjentów na całym świecie powrócić do pełni zdrowia, nawet w przypadku bardzo zaawansowanych zmian miażdżycowych.

 

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

Permanentne uczucie zmęczenia, bóle głowy i złe samopoczucie mog...

Jak można oczyścić swój organizm?

Korekcja chirurgiczna powłok brzucha, zwana także plastyką brzuc...

Korekcja chirurgiczna powłok brzucha. Na czym to polega?

Czekolada w dużej mierze składa się z cukrów i tłuszczy, zatem j...

Co daje jedzenie czekolady?

Najczęściej przyjmowaną praktyką jest karmienie maluszka mlekiem...

Rozszerzamy dietę niemowlęcia - podstawowe informacje

Mięśniaki macicy to niezłośliwe guzy, które mogą być przyczyną m...

Sposoby usuwania mięśniaków macicy

Nasz styl odżywiania wpływa na wiele czynników warunkujących nas...

Jak zmienić nawyki żywieniowe? Zacznij od tego

Afty są bolesnym i dokuczliwym problemem pojawiającym się w nasz...

Domowe sposoby na afty