Nowości na dietaiodchudzanie.pl

Dieta owocowo-warzywna dr Ewy Dąbrowskiej – pość i chudnij!

Post i głodówka to pojęcia, które zazwyczaj budzą jedynie negatywne skojarzenia. Łączymy je z przymusowym ograniczeniem i niebezpieczeństwem zagłodzenia organizmu. Jak się jednak okazuje, okresowe posty zdrowotne były stosowane już przed wiekami, pozwalając zachować zdrowie i piękne ciało. Dr medycyny Ewa Dąbrowska skonstruowała autorską dietę owocowo-warzywną, nazywaną inaczej postem Daniela. Przynosi ona niesamowite rezultaty w odchudzania i leczeniu chorób.

 

Czy dieta dr Dąbrowskiej jest dla każdego?

Głodówka lecznicza proponowana przez Panią doktor niestety nie jest dla każdego. Przede wszystkim powinni z niej zrezygnować osoby cierpiące na ciężką depresję, kobiety w ciąży, a także osoby niepełnoletnie oraz zmagające się z problemem niedowagi. W przypadku zażywania leków należy poza tym koniecznie skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem kuracji leczniczej.

Co można jeść, a czego nie można?

Dieta dr Ewy Dąbrowskiej opiera się na przestrzeganiu ścisłych zasad, które mogą wydawać się mocno restrykcyjne. Przede wszystkim zakazane jest spożywanie wszelkiego typu produktów przetworzonych, takich jak fast-foody, słodycze, słodzone i gazowane napoje, cukier, sól, produkty z białej mąki, margaryna, a także produkty poddane procesom konserwacji i pasteryzacji. Poza tym na czas diety należy wykluczyć wszystkie (nawet uznawane za zdrowe) oleje i oliwy, masło, jogurty, a także mięso. Szokujące może się wydawać ponadto zalecenie, aby wycofać na pewien okres również niemalże wszystkie owoce – z wyjątkiem jabłek oraz owoców cytrusowych.

 

W trakcie diety owocowo-warzywnej spożywane mogą być natomiast w zasadzie bez ograniczeń wszelkiego rodzaju warzywa, najlepiej przygotowywane na surowo oraz w postaci soków. Dopuszcza się jedynie krótkotrwałą obróbkę cieplną na parze. Jeżeli chodzi zaś o napoje, to oprócz soków warzywno-owocowych (z naciskiem na warzywa) zalecane jest picie dużych ilości niegazowanej wody mineralnej.

Najpierw przygotuj się do kuracji

Nie jest wskazane przejście na dietę oczyszczającą z dnia na dzień. Należy się do tego procesu odpowiednio przygotować. W tym celu tydzień wcześniej warto wycofywać stopniowo pojedyncze produkty z zabronionej listy – rozpoczynając od tych najbardziej przetworzonych. Dzięki temu rozpoczęcie głodówki nie będzie dla organizmu zbyt dużym szokiem.

Sposób działania diety dr Dąbrowskiej

Post Daniela opracowany przez Ewę Dąbrowską opiera się na założeniu, iż w jego trakcie organizm przechodzi w tryb odżywiania wewnętrznego. Pozbawiony paliwa w postaci tłuszczy i węglowodanów zaczyna żywić się niestrawionymi produktami przemiany materii – tkanką tłuszczową, polipami, złogami oraz innego typu pozostałościami. Tym samym nie grozi nam wygłodzenie, a dochodzi do zainicjowania procesu zdrowienia.

Kryzysy ozdrowieńcze

Dieta dr Dąbrowskiej nie należy jednak do najłatwiejszych, gdyż często towarzyszą jej – zwłaszcza w pierwszych kilku dniach – dokuczliwe objawy ozdrowieńcze. Stopień ich uciążliwości zależy od tego, jak bardzo nasz organizm był wcześniej zanieczyszczony. Mogą być to między innymi zawroty głowy, uczucie słabości, drgawki, problemy z koncentracją, bezsenność, nudności czy nieprzyjemny zapach z ust. Nie należy się ich jednak zbytnio obawiać gdyż najczęściej mijają bezpowrotnie po kilku dniach, po czym pojawia się poczucie lekkości oraz znacząco wyostrza się zmysł smaku oraz węchu. W trakcie głodówki dochodzi również do szybkiej utraty wagi – w ciągu pierwszego tygodnia możemy stracić nawet 10 kilogramów.

Jak długo trwa dieta?

Pytaniem często zadawanym przez osoby zamierzające przejść na dietę owocowo-warzywną jest kwestia tego, po jakim czasie można ją zakończyć. Otóż dieta dr Dąbrowskiej nie powinna trwać dłużej niż 60 dni. Nie oznacza to jednak bynajmniej, że po tym czasie można rzucić się na wytęsknione jedzenie w nieograniczonych ilościach. Skończyłoby się to bowiem tragicznie dla naszego zdrowia.

W jaki sposób wyjść z diety owocowo-warzywnej?

Aby dieta owocowo-warzywna miała sens, należy zapomnieć raz na zawsze – już po jej zakończeniu – o spożywaniu produktów w dużym stopniu przetworzonych, a także do minimum ograniczyć spożywanie mięsa (dopuszczalne są jedynie ryby). Można jeść również jogurty naturalne, wszelkiego typu warzywa i owoce, a także produkty pełnoziarniste i zdrowe oleje nierafinowane (zwłaszcza olej kokosowy, olej lniany, olej z czarnuszki oraz oliwę z oliwek). Produkty te powinny być jednak wprowadzane stopniowo po zakończeniu okresu postu i spożywane w małych ilościach. Bardzo ważną kwestią jest także to, aby nie śpieszyć się podczas jedzenia oraz dokładnie rozdrabniać posiłki przed połknięciem.

Korzyści z diety dr Dąbrowskiej

Dieta owocowo-warzywna przynosi pozytywne rezultaty nie tylko w postaci skutecznego odchudzania, ale także pozwala zwalczyć najbardziej powszechne dolegliwości i choroby cywilizacyjne. Zostało dotychczas udokumentowanych setki przypadków odstawienia leków na cukrzycę typu II, nadciśnienie, cholesterol czy choroby układu krwionośnego przez osoby będące po ukończeniu diety Dr Dąbrowskiej.

 

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

Marzysz o szczupłej sylwetce z wyraźnie zarysowanymi mięśniami i...

Metabolizm w górę!

Dieta w cukrzycy powinna być zbilansowana według piramidy żywien...

Zalecenia dietetyczne w cukrzycy typu 2

Zauważyłaś, że twoje boyfriendy zaczynają leżeć na tobie jak leg...

Odchudzanie poprzez bieganie. Fakty i mity.

Biegunka u niemowląt może pojawić się z błahych powodów, jednak ...

Jak pomóc dziecku przetrwać biegunkę

Dieta RAW zakłada, że aż 70% spożywanych każdego dnia warzyw i...

Czy warto spożywać surowe warzywa? Poznaj zasady diety RAW!

Zbędne kilogramy, nadmiar tkanki tłuszczowej, ubrania w które ju...

Odchudzanie po ciąży

  Wbrew temu co mówią reklamy nie pozbędziesz się cellulitu w d...

Jak radzić sobie z celulitem?