Nowości na dietaiodchudzanie.pl

Zasady diety minimalistycznej – upraszczaj, chudnij i oszczędzaj!

Poszukując idealnej diety odchudzającej spotykałaś się ze skomplikowanymi wyliczeniami kalorycznymi oraz koniecznością nabywania drogich, egzotycznych produktów A gdyby tak powiedzieć Ci, że do osiągnięcia zdrowia i idealnej sylwetki wystarczą jedynie lokalne produkty spożywane z umiarem. Myślisz sobie pewnie, że to nie może być takie proste. A jednak, skuteczność diety minimalistycznej jest niepodważalna.

 

Liczy się to, z czego potrafisz zrezygnować

Efektywne odchudzanie, a także walka o zdrowie oraz dobre samopoczucie nie są zależne do pojedynczych produktów, które wprowadzisz do swojego jadłospisu. Niestety producenci żywności oraz suplementów diety próbują zakłamywać rzeczywistość. Musisz jednak być świadoma tego, że żaden pojedynczy składnik diety nie okaże się zbawieniem. Nawet jeżeli są to egzotyczne superfood takie jak nosiona chia, jagody goi, liczy czy sapote. Korzystny wpływ żywności na zdrowie i urodę wynika raczej z synergicznego działania różnego typu składowych jedzenia, a także wpływu pozostałych czynników takich jak umiejętność radzenia sobie ze stresem, stosowane używki czy ilość snu.

Nie musisz więc w panice odwiedzać sklepów ekologicznych w poszukiwaniu wyszukanych produktów z drugiego końca świata. Zacznij raczej od ograniczeń w swojej diecie, zarówno pod kątem ilościowym jak i jakościowym. Nic tak nie rujnuje zdrowia i nie zwiększa ryzyka otyłości jak przejadanie się. Dużo prawdy jest w przysłowiowym powiedzeniu, że łyżką i widelcem można sobie wykopać grób. Częste obżarstwo powoduje obciążenie narządów organizmu, wpływa na poczucie zmęczenia i senności, odbiera apetyt, a także przyczynia się do odkładania tkanki tłuszczowej pod skórą.

Warto więc po prostu jeść mniej, a częściej. Wiele korzyści zyskasz poza tym, jeżeli wyeliminujesz z diety produkty przyczyniające się do powolnego rujnowania Twojego zdrowia. Należy do nich zaliczyć przede wszystkim wszelkiego typu dania wysoko przetworzone:

  • fast foody;

  • rafinowane oleje roślinne;

  • masło i margarynę;

  • gotowe obiady instant;

  • słodycze i cukier;

  • sól;

  • białe pieczywo i makarony;

  • słodkie napoje – zwłaszcza gazowane;

  • naleśniki.

Dieta minimalistyczna zakłada także ograniczenie do niezbędnego minimum ilości spożywanego mięsa. Przy odpowiednio zbilansowanym sposobie żywienia Twój organizm nie będzie go w ogóle potrzebował, podobnie jak nabiału. Produkty odzwierzęce – możesz zostawić sobie jedynie na wyjątkowe okazje, takie jak święta czy jubileusze. Najlepiej jeśli będą one ekologiczne. Kategorycznie zrezygnuj natomiast z wszelkich używek (papierosy, kawa, czarna herbata).

Spożywaj produkty lokalne

Upraszczanie diety warto również rozszerzyć o wybór produktów lokalnych – najlepiej sezonowych. Są one znacznie tańsze w porównaniu do zagranicznych, a co najważniejsze świeże i w większości wolne od pestycydów. Wyobraź sobie jaką drogę musiały pokonać chociażby banany, zanim trafiły do Polski. Czy nie lepiej więc postawić na rodzime jabłka czy gruszki, do których dostęp mamy niemalże przez cały rok? Jeśli dogadasz się z lojalnym rolnikiem, wtedy będziesz mieć także pewność otrzymywania produktów ekologicznych, których sposób uprawy zweryfikujesz przed zakupem. Koniecznie pobierz z Internetu kalendarz sezonowości owoców i warzyw. Dzięki temu zawsze będziesz sięgać po najzdrowsze produkty roślinne.

Zrezygnuj z długiego stania przy garach

Ograniczenie się do nieprzetworzonej żywności pozwala zaoszczędzić nie tylko pieniądze, lecz także cenny czas. Dieta minimalistyczna zakłada bowiem spożywanie roślin głównie w postaci surowej. Dzięki temu nie musisz czekać godzinami, aż obiad będzie gotowy do spożycia. Na pewno niejednokrotnie straciłaś ochotę na jedzenie od samej konieczności wdychania oparów ze smażonego czy gotowanego posiłku. Wiele kobiet odczuwa także obrzydzenie w trakcie przyrządzania mięsa. Zanim tradycyjny schabowy będzie gotowy, należy poświęcić czas nie tylko na jego usmażenie, lecz także uformowanie, przygotowanie panierki i pilnowanie, żeby się nie przypalił. Nie mówiąc już o czasie potrzebnym na wyczyszczenie patelni i talerzy z tłuszczu czy przypalonego mięsa.

Przygotowanie sałatki lub surówki wymaga natomiast jedynie pokrojenia warzyw i owoców oraz dodania przypraw i dressingu. Podobnie niewiele czasu – około kilkunastu minut – zajmuje ugotowania kaszy czy płatków. W zamian zyskujesz nie tylko zdrowie, lecz także oszczędzasz cenny czas, nerwy oraz pieniądze. Upraszczanie naprawdę się opłaca!

Postaw na slow food

Nieodłączną zasadą diety minimalistycznej jest także przestrzeganie zasad slow food. Chodzi o to, aby posiłki nie były spożywane w biegu i stresie, lecz powoli oraz z maksymalną świadomością i wdzięcznością. Warto doświadczać każdego kawałka dostarczanego do ust pożywienia. Skup się więc na tym, aby powoli chłonąć każdy zapach i smak. Bądź obecna w chwili jedzenia, niech nikt ani nic Cię nie rozprasza. Wyłącz radio, telewizor i Internet. Liczysz się tylko Ty i danie, które właśnie znajduje się przed Tobą. Przestrzeganie takich zaleceń sprawi, że pożywienie będzie naprawdę Ci smakować oraz zagwarantuje nienaganne zdrowie i witalność.

 

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

Według opinii wielu ekspertów, jedynym skutecznym sposobem w wal...

Przełom w walce z nadwagą

Kobiety ciężarne potrzebują więcej witamin i minerałów niż wcześ...

Suplementacja w ciąży

Warzywa powinny stanowić podstawę diety dla każdego dziecka, pon...

5 sposobów na zachęcenie dziecka do jedzenia warzyw

Panicznie boimy się bakterii. Zabezpieczamy się przed nimi, ja...

Dlaczego warto sięgać po probiotyki? Bo życie zaczyna się w jelitach!

  Witamina C, czyli inaczej kwas askorbinowy, to niezwykle ważn...

Witamina C i jej cenne właściwości

Zdrowy tryb życia to ważny aspekt dla naszego zdrowia. Zjedzenie...

Fit omlet na słodko

Zła jakość snu może być przyczyną wielu dolegliwości. To pojawia...

Wszystko o poduszkach ortopedycznych