Nowości na dietaiodchudzanie.pl

Dieta rozdzielna. Zalety i wady stosowania

 

Twórcą diety rozdzielnej jest Dr. William Howard Hay. Jak sama nazwa sugeruje dieta ta polega na niełączeniu ze sobą białek i węglowodanów w jednym posiłku. Mimo tak wielkiej popularności jaką cieszy się dieta rozdzielna w USA niektórzy dietetycy wypowiadają się negatywnie na ten sposób żywienia, a jednak sam twórca dzięki niej wyleczył się z choroby Brighta. Przekonuje Nas, że dzięki takiemu sposobowi odżywiania się można zapobiegać wielu chorobom jak również je wyleczyć (nowotwory, miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie). Dla wielu osób stosujących dietę rozdzielą najważniejszy jest fakt, że nie muszą rezygnować ze swoich ulubionych potraw albowiem wystarczy tylko odpowiednie skomponowanie posiłków.

 

 

Zasady stosowania diety rozdzielnej Dr. Haya.

Główną zasadą diety rozdzielnej jest niełączenie ze sobą w posiłku białek i węglowodanów. Artykuły spożywcze podzielone są na trzy grupy:

 • białkowe (jajka, mięsa pieczone oraz gotowane, kiełbasa drobiowa, makrela, mleko niepasteryzowane, owoce morza, truskawki, winogrona, soja oraz wyroby sojowe)

 • węglowodanowe (kasze, ziemniaki, pieczywo, makaron, rodzynki, miód, mąka ziemniaczana)

 • neutralne (zakwaszone produkty mleczne – kwaśne mleko, maślanka, kefir, surowe jak również wędzone wędliny i ryby, tłuszcze – oleje, margaryny z wyłączeniem tłuszczów utwardzanych, soki warzywne oraz owocowe, miód, słodziki, nasiona – słonecznika, orzechy.

Produkty zakazane:

 • mocna herbata oraz kawa

 • wszelkiego rodzaju fast foody

 • alkohol

 • słodzone napoje gazowane

 • białe pieczywo

 • cukier, ciasta, słodycze

Zarówno białka jak i węglowodany potrzebują innych enzymów (inaczej są trawione przez organizm). Natomiast jeżeli chodzi o produkty neutralne można je bez problemu łączyć zarówno z białkami jak i węglowodanami.

Dla kogo wskazana jest dieta rozdzielna?

Tak naprawdę nie ma przeciwwskazań do stosowania tej diety. Natomiast szczególnie polecana jest osobom z nadwagą, nadciśnieniem, chorobami układu krążenia oraz serca. Sprawdzi się również u osób borykających się z nadkwasotą żołądka. Jednak tak jak w przypadku innych diet lub w razie wątpliwości warto poprosić o poradę lekarza lub dietetyka. Taka konsultacja na pewno nie zaszkodzi, a wręcz może pomóc i uspokoić. Dietę Dr. Haya mogą stosować wszyscy ponieważ łagodzi napięcie nerwowe, bóle migrenowe oraz dolegliwości związane z okresem przekwitania. Dieta pozwala na utratę 2,5 kg w ciągu dwóch tygodni.

Aby skorzystać z tych wszystkich zalet ważne jest przestrzeganie zasad diety. Oto najważniejsze z nich:

 • należy spożywać pięć posiłków w ciągu dnia

 • oczywiście zabronione jest łączenie białek z węglowodanami

 • posiłki należy spożywać spokojnie dokładnie przeżuwając każdy kęs

 • pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu do 2 litrów płynów dziennie

 • ograniczyć do maksimum słone oraz słodkie potrawy

 • nie omijać żadnego posiłku

 • węglowodany oraz białka można łączyć tylko z produktami należącymi do grupy neutralnej

 • należy pokochać aktywność fizyczną

Wady i zalety diety rozdzielnej

Każda z diet ma swoje wady oraz zalety. Tak naprawdę duże znaczenie ma indywidualne podejście oraz oczekiwania. Do zalet diety rozdzielnej należy przede wszystkim fakt, że doskonale oczyszcza organizm z toksyn, dzięki niej mamy więcej wigoru oraz energii. Jest doskonała dla osób mających problemy ze zgagą oraz nadkwasotą. Dieta ta poprawia pracę metabolizmu dzięki czemu zyskamy wymarzoną sylwetkę. Ale co najważniejsze nie jest to dieta bardzo drastyczna a proces utraty kilogramów nie jest gwałtowny.

Natomiast jeżeli chodzi o wady dieta ta może stanowić problem dla osób zabieganych, nie mających czasu na spokojne zjedzenie posiłku. Kłopotem może być pamiętanie jakie posiłki można ze sobą łączyć a jakie nie. Dla osób, które bez kawy nie funkcjonują będzie trudna w realizacji ponieważ może powodować senność. Przypomnijmy - kawa należy do produktów zakazanych. 

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

Nordic walking wymyślono w Finlandii w latach 20. XX wieku jako ...

Nordic walking zdobywa coraz więcej fanów

    Twórcą diety strukturalnej ( zwanej też dietą weekendową l...

Dieta strukturalna dr Bardadyna

Dieta Low Carb zaliczana jest do grona jednych z najbezpieczni...

Dieta Low Carb - dieta nisko węglowodanowa

O tym, że otyłość jest chorobą cywilizacyjną nie trzeba chyba ni...

Dieta paleo - czy warto ją wybierać?

Olej z nasion rącznika pospolitego - uprawianego głównie w Afr...

Olej rycynowy – odwieczna tajemnica piękna i długowieczności

Tkanki naszych nóg, aby mogły prawidłowo funkcjonować, musza być...

Choroby żył powierzchniowych nóg – ich przyczyny, leczenie i sposoby zapobiegania

Nawet jeśli za oknem nie ma śniegu, to zimne i wilgotne powietrz...

Nie daj się zimie!