Nowości na dietaiodchudzanie.pl

Frutarianizm. Wady i zalety stosowania diety frutariańskiej

 

Otyłość stanowi poważny problem. Najgorszy jest jednak fakt, że dotyka coraz więcej dzieci. Wielu rodziców niestety lekceważąco podchodzi to tego tematu. A dziadkom szczególnie trudno wytłumaczyć, że wnuki mają nadwagę i to sporą. Diet do wyboru jest tak naprawdę masa. Jedni wybierają „ bardziej bezpieczną” inni bardziej restrykcyjną. Do tej drugiej należy właśnie Dieta Frutariańska. Frutarianie przechodząc na dietę kierują się nie tylko chęcią utraty zbędnych kilogramów ale w wielu wypadkach kierują się wyznaniami religijnymi, ekologicznymi jak również politycznymi. Ważne aby pamiętać, że dieta frutariańska jest jedną z najbardziej radykalnych a w wielu przypadkach wyniszczających diet na tle innych.

 

Zasady Diety Frutariańskiej

Dieta Frutariańska opiera się na spożywaniu tylko owoców, a co za tym idzie całkowicie wyklucza mięsa, warzywa, białko oraz przetwory mięsne, pestki oraz nasiona. Chociaż niektóre odmiany frutarianizmu dopuszczają spożywanie pestek oraz nasion i orzechów. Niektórzy frutarianie spożywają owoce ale tylko te, które spadły na ziemię, ponieważ kierują się zasada, że zerwanie owocu uśmierca roślinę.

Dieta ta nie jest polecana każdemu, albowiem wyklucza również wszelką obróbkę termiczną. Owoce spożywane są na surowo. Frutarianizm zwany również monodietą jest odradzana przez lekarzy oraz dietetyków ze względu na ubogość w składniki odżywcze. Głównym założeniem diety frutariańskiej jest spożywanie małych posiłków ale w odstępach 2-3 godzinnych (owoców) oraz picie minimum 2 litrów płynów dziennie. Mowa oczywiście o czystej wodzie, koktajlach owocowych oraz sokach.

Dieta frutariańska powinna być stosowana przez krótki czas. W przeciwnym razie w bardzo niekorzystny sposób „odbije” się na zdrowiu. Dla frutarian owoc jest idealną naturalną żywnością, jednak należy zwrócić uwagę na fakt, że owoce dostępne obecnie na rynku nie posiadają tylu witamin i minerałów. Niestety mają niewiele wspólnego ze zdrową żywnością chociażby za sprawą sztucznych nawozów.

Dla osób zaczynających swoją przygodę z dieta frutariańską ważnym będzie również fakt, że frutarianie również nie spożywają nic co jest zerwane, wykopane czy wyrwane roślinie siłą (ziemniaki, marchewka czy natka pietruszki). Frutarianie dopuszczają w swojej diecie owoce cytrusowe, egzotyczne, pestkowe, jagodowe, ziarnkowe oraz owoce suszone. Pomidory, ogórki i bakłażany również, ponieważ potocznie klasyfikują się do warzyw ale botanicznie do owoców.

Wady i zalety diety frutariańskiej

Dieta Frutariańska na pewno jako stały sposób odżywiania nie jest polecana. Jest dietą bardzo restrykcyjną, ubogą w składniki odżywcze oraz dietą, która nie dostarcza organizmowi energii tak potrzebnej do normalnego i zdrowego funkcjonowania. Organizm na tej diecie pozbawiony jest wapnia, kwasów tłuszczowych, białka, składników mineralnych oraz witamin w szczególności z grupy B oraz magnezy, fosforu czy żelaza. Takie ubytki mogą prowadzić do anemii oraz wielu poważnych chorób.

Kolejnym minusem jest dostarczenie organizmowi dużej ilości cukru co może być przyczyną wahań jego poziomu we krwi. Frutarianie bardzo szybko gubią zbędne kilogramy co może prowadzić do anoreksji. Frutarianie bardzo szybko rezygnują z diety albowiem jest trudna w realizacji, doprowadza do ataków głodu.

Jeżeli mimo wszystko zdecydujemy się na dietę frutariańską nie należy jej stosować dłużej niż 2-3 dni. I oczywiście należy pamiętać aby stopniowo ograniczać do tej pory spożywany pokarm. Drastyczne i nagłe przejście na frutarianizm może być bardzo niebezpieczne dla organizmu. Ważne też, aby stosując ten rodzaj diety, być pod stała opieką dietetyka lub lekarza. Diety tej nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią, nastolatki, osoby z przewlekłymi chorobami oraz osoby starsze.

Mimo wad dieta frutariańska ma również zalety

Dieta oparta tylko na owocach należy do diet zdrowych ale tylko pod warunkiem, że jest stosowana maksymalnie kilka dni. Wyostrza zmysły w szczególności smaku oraz powonienia. Jest jedną z najbardziej oczyszczających diet organizm z toksyn. Stosowana raz na jakiś czas wpływa pozytywnie na stopniowe obniżenie cholesterolu oraz ciśnienia krwi.

Przeprowadzone badania dowodzą, że owoce mogą zmniejszać ryzyko zachorowania na nowotwory oraz wiele chorób przewlekłych. 

 

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

Autorem diety cytrynowej jest amerykański specjalista w dziedz...

Dieta cytrynowa - oczyszczanie organizmu z toksyn

Wiadomo, że odchudzanie sprawą prostą nie jest. Walka ze zbędnym...

Odchudzasz się? O tym musisz pamiętać!

Termogeniki to substancje, które wspomagają spalanie tłuszczu w ...

Termogeniki - na czym polega ich działanie?

Chcesz dbać o swoją kondycję niezależnie od pogody a przy okazji...

Jaki rower treningowy będzie odpowiedni do domu?

We wszystkich miastach  przybywa jak przysłowiowych grzybów po d...

Klub fitness jako działalność gospodarcza

Ilość diet w Internecie jest wręcz szokująca. Jedną z mniej znan...

Okno żywieniowe – zdrowa dieta czy głodówka?

Wiele osób tak bardzo chce pozbyć się zbędnych kilogramów aby ...

Rewolucja w odchudzaniu. Dieta personalna z dostawą do domu.