Nowości na dietaiodchudzanie.pl

Poznaj założenia terapii zdrowotnej doktora Max’a Gersona – kuracji opartej na detoksykacji i regeneracji organizmu

 

Dr Max Gerson był niemieckim lekarzem i naukowcem zajmującym się medycyną ortomolekularną. W 1928 roku jego córka wydała popularną do dziś książkę „Cud Terapii Gersona”. Opisuje w niej metody lecznicze opracowane przez swojego ojca, który za przyczynę większości chorób przewlekłych uznawał niedobory witamin i minerałów, a także zanieczyszczenie organizmu toksynami. W świecie nauki jego teoria spotkała się ze sporą krytyką, jednak do dziś terapia Gersona wyleczyła tysiące ludzi. Zalicza się do nich również Charlottę Gerson, którą ojciec zdołał uzdrowić z gruźlicy kości – choroby uznawanej wówczas za nieuleczalną. Założycielka Instytutu Gersona ma dziś ponad 95 lat i nadal pozostaje w świetnym stanie zdrowia.

 

 

Po pierwsze detoksykacja organizmu

Zdaniem Gersona do rozwoju chorób uznawanych dziś za cywilizacyjne – w tym zwłaszcza nowotworów – prowadzi zanieczyszczenie organizmu różnymi toksynami środowiskowymi. Pochodzą one zwłaszcza ze spożywanego jedzenia, lecz także skażonego powietrza, chemicznych kosmetyków oraz środków chemii gospodarczej. Zanieczyszczenia te zaburzają naturalną zdolność organizmu do regeneracji, osłabiając układ odpornościowy i upośledzając funkcjonowanie różnych organów. Na skutek tego stajemy się bardziej podatni na choroby, dlatego pierwszym krokiem do zdrowia powinna być detoksykacja. W tym celu doktor Max Gerson zalecał swoim pacjentom przede wszystkim terapie lewatywy.

Lewatywa metodą dr Gersona

W celu przeprowadzenia lewatyw niemiecki lekarz wykorzystywał kawę. Pozwala ona otworzyć przewody żółciowe za sprawą zawartości kofeiny, kafeolu oraz kafestolu. Dzięki temu jesteśmy w stanie oczyścić zwłaszcza wątrobę, w której gromadzi się najwięcej ubocznych produktów metabolicznych. Zdaniem Gersona, lewatywy kawowe są konieczne zwłaszcza w przypadku osób z nowotworami. Ma to związek z tym, że rozpadające się guzki zalegają w organizmie, dlatego należy się ich pozbyć.

Decydując się na kurację oczyszczającą trzeba pamiętać o tym, że do tego zabiegu nadaje się jedynie ekologiczna kawa. Produkt produkowany masowo jest w dużym stopniu zanieczyszczony chemicznymi środkami, dlatego jego użycie mogłoby przynieść znacznie więcej szkody aniżeli pożytku.

Dieta Gersona w celu regeneracji organizmu

Następnym krokiem po przeprowadzeniu detoksykacji jest wprowadzenie odpowiednich zmian dietetycznych. Ma to na celu pozbycie się niedoborów kluczowych dla zdrowia witamin i minerałów. Gerson zwracał przede wszystkim uwagę na zaburzenie równowagi sodowo-potasowej w organizmie. Ze względu na zbyt duże spożycie soli kuchennej – jak twierdził – nie jesteśmy w stanie przyswoić odpowiedniej ilości potasu. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że sól znajduje się dziś praktycznie wszędzie – w pieczywie, mięsie, serze i wszelkich produktach typu instant czy fast food.

Dieta doktora Gersona zakłada spożywanie w jak największych ilościach owoców oraz warzyw. Całkowicie odstawić należy natomiast mięso, cukier, tłuszcz zwierzęcy, a także większość tłuszczów roślinnych z wyjątkiem oleju lnianego. Ten był przez niego uznawany za bardzo zdrowy, dlatego polecał swoim pacjentom spożywanie dwóch łyżek stołowych w ciągu dnia. Dzisiaj już wiemy, że korzystne działanie oleju z lnu zawdzięczamy zwłaszcza zawartych w nim kwasom Omega 3.

Warto również dodać, że doktor Gerson zabraniał smażenia potraw. Dopuszczał jedynie ich gotowanie, duszenie oraz pieczenie bez użycia tłuszczu.

Co pić będąc na diecie dr Gersona?

Ze wszystkich stron możemy dziś usłyszeć, że podstawą zdrowia jest wypijanie każdego dnia kilku litrów czystej wody. Max Gerson temu zaprzeczał, polecając zastąpić ją ogromnymi ilościami soków warzywno-owocowych. Do ich przygotowania należy wykorzystać zwłaszcza marchew, jabłka oraz zielone warzywa. Dopuszczalna ilość takiego soku może wynieść nawet kilkanaście szklanek w ciągu jednej doby! Co istotne, otrzymany napój jest pozbawiony błonnika, co podnosi przyswajalność witamin i minerałów. Aby jednak ich nie utracić, sok powinien być przygotowywany z użyciem wyciskarki – sokowirówka nie spełni tej roli.

Suplementy jako uzupełnienie diety

Kuracja doktora Gersona jest także wzbogacona o niewielką ilość suplementów diety. Zalicza się do nich zwłaszcza:

  • potas,

  • jod,

  • enzymy trawienne,

  • witamina B3 i B12,

  • koenzym Q10,

  • amigdalina.

Należy także pamiętać o tym, aby wyeliminować ze swojego życia chroniczny stres. W tym celu Gerson zalecał techniki relaksacyjne, pozytywne wizualizacje oraz medytację.

Podsumowanie

W czasach ciągle wzrastającego zanieczyszczenia powietrza oraz żywności, kuracja doktora Gersona nabiera jeszcze większego znaczenia. Powinniśmy pamiętać o tym, aby nasz organizm nie zamienił się w śmietnik kumulujący szkodliwe toksyny. Warto więc zadbać o systematyczną detoksykację, dietę pełną witamin i składników mineralnych, a w razie potrzeby również zdecydować się na suplementację. Tysiące podopiecznych Instytutu Gersona wyleczonych z różnych chorób przewlekłych to najlepszy dowód na to, że ta metoda po prostu działa!

 

 

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

Masaż jest niezwykłym rodzajem dotyku, który pomaga leczyć wiele...

Jakie są kursy masażu

Wybór diet odchudzających jest naprawdę duży. Wśród nich jest ...

Dieta kefirowa. Schudnij 3 kilogramy w 5 dni

To on sprawia, że nasza skóra zachwyca zdrowym i młodym wyglądem...

Kolagen – bezcenne wsparcie dla naszej skóry

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, dopasowanie wina do potrawy ...

 Jak dobierać wino do posiłku?

Ripostą na rozpowszechnione niezdrowe jedzenie określane jako fa...

Superfood, czyli najlepsze jedzenie pod słońcem

Scenariusz, który znamy niemal wszyscy. Po wielu godzinach pracy...

Wielki głód, niewielkie pieniądze - jak wybrać dobry fast-food?

Kurkuma to przyprawa korzenna, która jest blisko spokrewniona ...

Kurkuma – magiczna przyprawa rodem z Indii