W obecnych czasach cebula nie występuje już w stanie dzikim. Jednak jako warzywo uprawiana jest na wszystkich kontynentach (oprócz Antarktydy z wiadomych względów) w niemal we wszystkich krajach na całym świecie. Nie ustalono dokładnie, ale najprawdopodobniej pochodzi z Azji Środkowej. Świadczą o tym rysunki cebuli znajdowane na wykopaliskach w Palestynie sprzed około 5000 lat p.n.e. Na pewno była też uprawiana w Starożytnym Egipcie 3200 lat przed Chrystusem. Malowidła na płaskorzeźbach oraz hieroglify na grobowcach wskazują, że spożywano ją w dość dużych ilościach.
Cebula to warzywo bardzo łatwe w uprawie i przechowywaniu. Można ją wyhodować w przydomowym ogrodzie lub nawet w doniczce na balkonie. Liście cebuli – szczypior są wspaniałym dodatkiem do sałatek i kanapek, dodawany do potraw pobudza metabolizm i reguluje poziom cholesterolu w organizmie. Zawarty w warzywie dwusiarczek alilo - propylowy, który działa podrażniająco na oczy i nos, posiada właściwości oczyszczające i dezynfekujące.
Cebulę można spożywać bez obaw o swoją figurę. 100 gram tego warzywa posiada tylko 40 kalorii, a w jej składzie znajdziemy:
Niecodzienne walory smakowe sprawiają, że popularnie jest wykorzystywana w kuchni. Duszona, gotowana, smażona nie traci swoich wartości odżywczych pod warunkiem, że obróbka termiczna dokonywana jest pod przykryciem.
Nie od dziś wiadomo, że cebula służy sercu, chroni przed nowotworami, łagodzi objawy infekcji. Jest też bogatym źródłem przeciwutleniaczy. Do bogatej listy właściwości cebuli warto dodać także jej działanie rozrzedzające krew i przeciwdziałające tworzeniu się zakrzepów krwi. Spożywana na surowo lub duszona na wodzie przeciwdziała zaparciom i poprawia trawienie. Ponadto cebula, dzięki wysokiej zawartości potasu przyczynia się do obniżenia ciśnienia tętniczego. Udowodniono także, że jedzenie codziennie jednej surowej cebuli minimum przez dwa miesiące powoduje wzrost "dobrego" cholesterolu w organizmie – HLD. Warzywo to usuwa również nadmiar wody z organizmu. Spożywanie jej, jest zalecane zatem osobom z dolegliwościami takimi jak artretyzm czy reumatyzm.
Dieta cebulowa została opracowana przez dietetyków z Kanady. Zauważyli oni, że częste jedzenie warzyw cebulowych w odpowiednich proporcjach pozwala na stałe spalanie tkanki tłuszczowej oraz poprawia procesy metaboliczne. Podstawą diety jest zupa z cebuli, jej przygotowanie jest proste i szybkie. Czas trwania kuracji oscyluje w granicach 2-3 tygodni i gwarantuje utratę 1 kilograma na tydzień. Osoby będące na tego rodzaju diecie dostarczają organizmowi 1100 kcal w ciągu dnia. Warto zatem w tym miejscu podkreślić, że skuteczna dieta odchudzająca nie musi pochłaniać dużych środków pieniężnych. Warzywo to każdy ma w swojej spiżarni.
Dodaj komentarz