Nowości na dietaiodchudzanie.pl

Kawa, kawunia, kawusia… Nie pozwól sobie na życie w uzależnieniu!

Nie potrafisz sobie wyobrazić początku dnia bez wypicia małej czarnej? Sięgnięcie po nią szybko stawia Cię na nogi i pozwala wydajnie pracować? Na dłuższą metę picie kawy nie jest jednak dobrym rozwiązaniem. Stanowi ona bowiem produkt silnie uzależniający za sprawą zawartości kofeiny. Nie znaczy to absolutnie, że nie warto kupować kawy. Znajduje ona bowiem zastosowanie w kosmetyce oraz może służyć do oczyszczania organizmu.

 

Dlaczego picie kawy jest takie przyjemne?

Bezpośrednio po wypiciu kawy w naszym organizmie dzieją się dziwne rzeczy. Dopływ kofeiny do mózgu sprawia, że zostaje on lepiej dotleniony, a my otrzymujemy energetycznego kopa. Rozszerzają się naczynia krwionośne, serce zaczyna pracować na mocnych obrotach, zwiększa się wydolność oraz gotowość do podejmowania wysiłku fizycznego i umysłowego.

Po wypiciu małej czarnej czujemy także nagły przypływ euforii. Uzyskujemy siłę do działania i w mgnieniu znika dotychczasowe zmęczenie. Wszystkie te pozytywne efekty przypominają do złudzenia mechanizm zażywania narkotyków. Czujemy się dobrze tylko wówczas, jeżeli organizm dysponuje stałym dostępem do pobudzającej substancji. Stopniowo zwiększa się poza tym jego tolerancja na kofeinę, dlatego pobudzające działanie kawy z czasem zaczyna słabnąć. Abyśmy mogli utrzymać dotychczasowe efekty, musimy pić jej coraz więcej i częściej. Kiedy przestajemy, zaczyna się z nami dziać wiele złego:

 1. energia błyskawicznie opada i czujemy się strasznie zmęczeni;

 2. jesteśmy rozdrażnieni i nie potrafimy na niczym się skupić;

 3. zaczyna boleć nas głowa i mamy większe skłonności do migreny;

 4. dokucza nam zgaga i niestrawność żołądka;

 5. odczuwamy suchość w ustach i kwasowy posmak;

 6. doświadczamy obniżenie nastroju, często prowadzące do depresji;

 7. zaczynamy uskarżać się na bóle kości, mięśni oraz stawów;

 8. mamy spore problemy z bezsennością;

 9. wszystko wytrąca nas z równowagi;

 10. odczuwamy bóle żołądka oraz jelit;

 11. mamy problem z regularnym wypróżnianiem;

 12. często łapiemy infekcje.

Co najmniej kilka z powyższych objawów prędzej czy później dopadnie osobę, która jest uzależniona od kawy. Jej odstawienie nie będzie jednał łatwym zadaniem, zwłaszcza jeżeli traktuje się picie małej czarnej jako codzienny rytuał.

Dlaczego picie kawy jest szkodliwe dla zdrowia oraz samopoczucia?

Negatywne konsekwencje zdrowotne picia kawy wynikają przede wszystkim z faktu, iż działa ona bardzo zakwaszająco na organizm, powodując zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej. Jej kwasowe pH przyczynia się do wydzielania kwasu żołądkowego, co przynosi konsekwencje w postaci problemów żołądkowych. Zakwaszony organizm jest także znacznie bardziej podatny na choroby, gdyż ma miejsce obniżenie jego odporności. Problem ten będzie bardzo poważny przede wszystkim wówczas, jeżeli nasza dieta obfituje w inne produkty zakwaszające, natomiast żywność alkalizująca stanowi jedynie niewielki dodatek. Do jedzenia o kwasowym pH zaliczamy zwłaszcza mięso, czarną herbatę, słodycze, fast foody, alkohol oraz słodzone napoje gazowane. Do wzrostu poziomu zakwaszenia prowadzi także długotrwały stres oraz brak aktywności fizycznej. Alkalizujące właściwości można natomiast przypisać zielonej herbacie, warzywom oraz niektórym spośród owoców. Najbardziej zasadotwórcze są warzywa liściaste, takie jak sałaty, szpinak czy jarmuż oraz kapusty.

Kawa wypłukuje uraz utrudnia wchłanianie minerałów

O tym, że kawa wypłukuje magnez słyszał pewnie każdy. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, iż poranny rytuał z małą czarną utrudnia również zaopatrzenie organizmu w odpowiednie ilości wapnia. Jeżeli organizm nie jest w stanie otrzymać go z pożywienia, wówczas ma miejsce proces jego pobierania z kości. Stąd już niestety prosta droga do osteoporozy czy reumatoidalnego zapalenia stawów.

Kawa nie zawsze zła. Stosuj ją do peelingu oraz lewatyw

Błędem byłoby jednak całkowite pożegnanie się z kawą. Posiada ona niezwykle dobroczynne właściwości w kosmetyce oraz w procesie oczyszczania organizmu. Można z powodzeniem stosować ją jako główny składnik preparatu do peelingu. Wystarczy, że wymieszasz fusy po kawie z oliwą z oliwek oraz dodasz odrobinę cynamonu. Zastosowanie peelingu z kawy pozwoli Ci skutecznie pozbyć się zrogowaciałego naskórka, poprawić elastyczność i koloryt skóry, a także usprawnić proces krążenia.

Kawa znajduje także zastosowanie zdrowotne, stanowiąc główny składnik oczyszczającej lewatywy. Za jej pomocą zdołasz pozbyć się z organizmu wszelkich zanieczyszczeń, toksyn, złogów cholesterolowych, polipów, a nawet kamieni żółciowych. Zabiegi takie możesz przeprowadzać nawet kilka razy do roku.

Podsumowanie

Jeżeli zależy Ci zatem na prowadzeniu zdrowego stylu życia, jak najszybciej zrezygnuj z regularnego picia kawy. Pozwalaj sobie na nią jedynie w przypadku zmęczenie podczas długotrwałego prowadzenia samochodu lub od czasu do czasu po nieprzespanej nocy. Pamiętaj jednak o tym, aby jej nie nadużywać, gdyż w ten sposób narażasz organizm na silne zakwaszenie. Możesz natomiast bezpiecznie stosować kawę jako składnik peelingu oczyszczającego ciało oraz lewatywy leczniczej.

 

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

Codzienna dieta ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie uk...

Suplementacja organizmu

Tak, świąteczne obżarstwo już za nami, zaczyna się czas noworocz...

Odchudzanie - jak zmotywować się?

Pochodzi z Egiptu i krajów Lewantu. Przyrządzany jest z ciecierz...

Hummus – pasta, która dzięki rozmaitym dodatkom nigdy się nie nudzi

Chcesz przygotować pyszny posiłek dla swoich bliskich, ale wszys...

Kolacja z bliskimi – jak zaskoczyć ich domowym menu?

Kcalmar.pro to nowoczesny program stworzony przez dietetyków dla...

Kcalmar.pro - program dla dietetyków

Termogeniki to substancje, które wspomagają spalanie tłuszczu w ...

Termogeniki - na czym polega ich działanie?

Wiele badań potwierdza, że śniadanie jest najważniejszym posiłki...

Zdrowe śniadanie dla łakomczucha