Nowości na dietaiodchudzanie.pl

Cholesterol, a choroba wieńcowa – najważniejsze informacje

Cholesterol to substancja tłuszczowa, która występuje we krwi oraz wszystkich komórkach organizmu. Jest ważnym składnikiem kwasów żółciowych, niektórych hormonów czy błon komórkowych. Odgrywa ważną rolę w wytwarzaniu i wchłanianiu witaminy D. Cholesterol jest niezbędny od funkcjonowania organizmu, jednak jego duże ilości mogą być przyczyną rozwoju różnych dolegliwości. Należy do nich także wyjątkowo niebezpieczna choroba wieńcowa.

 

Dobry i zły cholesterol

Cholesterol obecny w organizmie w zdecydowanej większości produkowany jest przez wątrobę, a także inne narządy oraz tkanki. Część pozostałą dostarcza się z pożywieniem, ponieważ cholesterol występuje w pokarmach pochodzenia zwierzęcego. Podobnie jak pozostałe tłuszcze, nie ulega rozpuszczeniu we krwi i transportowany jest w lipoproteinach - cząstkach zbudowanych z tłuszczów oraz białek. Występują one w kilku rodzajach, zwanych frakcjami. Lipoproteiny o dużej gęstości to dobry cholesterol (HDL), podczas gdy lipoproteiny o małej gęstości potocznie nazywane są złym cholesterolem (LDL). Frakcje HDL zbierają nadmiar cholesterolu ze ścian naczyń i przenoszą go do wątroby. Stamtąd wydalany jest razem z żółcią, chroniąc tym samym przed miażdżycą. LDL odpowiada natomiast za transport cholesterolu do ścian tętnic, czemu może współtowarzyszyć powstawanie zwężeń światłą naczyń krwionośnych oraz rozwój blaszki miażdżycowej. Nadmiar złego cholesterolu podnosi ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca, czyli chorobę wieńcową.

Rozwój choroby wieńcowej

Choroba wieńcowa może stopniowo doprowadzić do zawału serca, a nawet zgonu. Rozwija się na skutek niedostatecznego ukrwienia serca, co następuje pod wpływem zwężenia tętnic wieńcowych. Dostarczają one od mięśnia sercowego krew, a razem z nią związki energetyczne oraz tlen. Bezpośrednią przyczyną rozwoju choroby wieńcowej jest miażdżyca. Blaszki miażdżycowe tworzące się w tętnicach zawężają średnicę naczyń krwionośnych. Im jest ona węższa, tym większe upośledzenie pracy układu krążenia. Na skutek niedotlenienia serce zaczyna dokuczać już podczas niedużego wysiłku. Z czasem dławicowe bóle mogą się pojawiać nawet przy wykonywaniu zwykłych czynności, np. wstawaniu z łóżka. Obecnie choroba wieńcowa jest najczęstszą przyczyną śmierci w krajach rozwiniętych. Ryzyko jej wystąpienia wzrasta z wiekiem. Najczęściej na serce chorują mężczyźni w wieku 40-55 lat.

Cholesterol a choroby serca

W większości przypadków podłoże choroby wieńcowej jest miażdżycowe. Przyczyną powstawania blaszek miażdżycowych ze złogów cholesterolów jest niewłaściwy tryb życia. Dotyczy to zarówno braku aktywności fizycznej, jak i nieprawidłowej diety. Blaszki miażdżycowe mogą spowalniać przepływ krwi, a także pękać. Powoduje to powstawanie skrzepliny, która zatyka światło naczynia całkowicie lub odrywa się od ścianki i przepływa do serca. Na skutek pęknięcia blaszki miażdżycowej może dojść do zamknięcia światła tętnicy, czego konsekwencją bywa migotanie komór lub zawał serca. Skrzeplina blokuje też światło naczyń prowadzących do mózgu, co z kolei prowadzi do udaru.

Leczenie choroby wieńcowej

Sposobem leczenia choroby wieńcowej jest obniżanie poziomu cholesterolu we krwi. Postępowanie zmian miażdżycowych hamuje przede wszystkim dieta niskocholesterolowa, połączona z aktywnym trybem życia. Podstawą jest ograniczenie produktów odzwierzęcych na rzecz ryb, olejów roślinnych, warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych. Aktywność fizyczna nie musi być intensywna - wystarczą regularne spacery na świeżym powietrzu. Konieczne jest także ograniczenie alkoholu i rzucenie palenia. Pomocna w walce z chorobą wieńcową może być także odpowiednia suplementacja. W preparacie Revastin znajdują się naturalne ekstrakty, które wykorzystać można do unormowania poziomu cholesterolu. Szczegółowy opis tabletek znajduje się na stronie: https://wsibie.edu.pl/ravestin-opinie-forum-jak-stosowac/. Przyjmowanie suplementu Revastin poprawia stan naczyń krwionośnych i chroni przed odkładaniem się blaszki miażdżycowej, dzięki czemu przeciwdziała rozwojowi choroby wieńcowej.

 

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

Każda z Pań chciałaby się cieszyć piękną figurą i jednocześnie...

Przepyszny kapuśniak z młodej kapusty

Gładkie i lśniące włosy to marzenie każdej kobiety. Taka fryzura...

Proste triki na gładkie i lśniące włosy

Odchudzanie jest żmudnym i długotrwałym procesem. Redukcja zbędn...

Chcesz schudnąć? Sprawdź, jak przyspieszyć ten proces

Czystek na odchudzanie? Kto by pomyślał, że tak niepozorna rośli...

O co tak wiele szumu? Czystek na odchudzanie.

Chyba nie ma osoby, której w mniejszym lub większym stopniu nie ...

Jak się zrelaksować przed snem?

Dietetyczny catering zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. K...

Dietetyczny catering – czy to dobry pomysł na biznes?

  Twórcą diety rozdzielnej jest Dr. William Howard Hay. Jak sam...

Dieta rozdzielna. Zalety i wady stosowania