Nowości na dietaiodchudzanie.pl

Dietetyczne dylematy młodej mamy. Co jeść, aby nie zaszkodzić maleństwu?

Macierzyństwo to dla większości z kobiet najpiękniejszy oraz najwspanialszy czas w życiu. Co prawda czas ten wiąże się z mnóstwem wyrzeczeń oraz trudem, jednak patrząc na swoje zdrowe i szczęśliwe dziecko jesteśmy w stanie ,,zapłacić'' każdą cenę. Najczęstszym problemem, który spędza sen z powiek młodym mamom, zwłaszcza na początku macierzyństwa są problemy z laktacją oraz dylematy nad tym, jak prawidłowo zaplanować swój jadłospis tak, aby nie zaszkodził on naszemu maleństwu?

Powszechnie wiadomo, iż układ pokarmowy noworodków oraz młodych niemowląt jest stosunkowo wrażliwy i dopiero się kształtuje - z tego powodu zatem młodym mamom radzi się unikać pokarmów ciężkostrawnych, wzdymających oraz zawierających duże ilości cukru. Jednocześnie jednak młoda mama powinna starać się, aby dieta jej była jak najbardziej urozmaicona oraz obfitowała we wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju maleństwa witaminy, minerały oraz cenne pierwiastki, dzięki czemu jest w stanie uniknąć pojawienia się bardzo groźnych i niebezpiecznych dla zdrowia - niedoborów witaminowych.

Dieta kobiety karmiącej dawniej i dziś

Poglądy na to, jak powinna wyglądać prawidłowa dieta karmiącej mamy oraz model odżywia podczas laktacji kiedyś i obecnie znacznie się od  siebie różnią. Jakieś dziesięć lub więcej lat temu uważano, iż kobiety w okresie karmienia piersią powinny stosować się do bardzo restrykcyjnych zasad i unikać niemal wszystkiego, co może spowodować ból brzuszka u dziecka - żywiąc się głównie gotowaną piersią z kurczaka, i ryżem  oraz wodą mineralną. Model ten obecnie uległ swego rodzaju ewolucji - dziś położne oraz doradcy laktacyjni tłumaczą młodym mamom, co powinny one jeść, aby utrzymać laktację na właściwym poziomie oraz nie zaszkodzić maleństwu.  Młode mamy w początkowym okresie laktacji unikać powinny dań smażonych, ciast, słodyczy oraz dużych ilości mocnej kawy, czy też czarnej herbaty. Również produkty strączkowe nie są zalecane, gdyż mogą one doprowadzić do pojawienia się bolesnych wzdęć oraz bólu brzuszka u maleństwa.  Lista zabronionych rzeczy nie jest jednak już tak długa, jak to było za czasów naszych mam oraz babć. Do swojego menu możemy także pomału wprowadzać dodatkowe produkty w postaci warzyw i owoców oraz nabiału - obserwując przy tym, jak reaguje nasze maleństwo na te zmiany. Postępując w ten sposób, jesteśmy w stanie zachować różnorodną oraz bogatą w cenne składniki dietę, która przyczyni się do naszego prawidłowego samopoczucia oraz właściwego rozwoju naszego maleństwa - bowiem pokarm jakim je karmimy, obfitował będzie w cenne składniki i witaminy pochodzące z wartościowego pożywienia. 

Co robić kiedy dopada nas kryzys laktacyjny?

Karmienie piersią to dla niektórych mam jeden z najtrudniejszych etapów macierzyństwa - zwłaszcza na początku laktacji. Często młodej matce po prostu zaczyna brakować pokarmu - a w sytuacji pełnej stresu i napięcia decyduje się podać swojemu maluszkowi mleko modyfikowane. Wiele niemowląt, które jeden raz spróbują butelki - nie chcą ponownie ssać piersi i jest to bardzo częsty powód zaprzestania karmienia już na bardzo wczesnym jego etapie.  Dlatego zaleca się jak najczęstsze przystawianie maluszka do piersi - dzięki czemu organizm będzie produkował coraz większe ilości pokarmu, a jeżeli maluszek nie chce ssać piersi - wtedy mama może odciągać pokarm przy użyciu laktatora, i podawać go maleństwu w butelce. 
Warto także sięgnąć po specjalne herbatki oraz produkty zalecane  na zwiększenie laktacji. 
Herbatka laktacyjna zwykle zawiera duże ilości kopru włoskiego, rumianku pospolitego, kozieradki, melisy, bądź też ostropestu plamistego. Herbatka laktacyjna powinna być pita przez młodą mamę od 2 do 3 razy dziennie. Ma ona za zadanie pobudzić laktację oraz zwiększyć produkcję mleka. Ponadto składniki w niej zawarte bardzo często zmieniają smak  mleka na taki, który bardziej odpowiada dziecku - dzięki czemu o wiele chętniej ssie ono pierś. Oprócz herbatek laktacyjnych zaleca się młodym mamom także wypijanie ciemnego, bezalkoholowego piwa karmelowego, które dzięki zawartości polisacharydów sodu pomagają utrzymać wysoki poziom prolaktyny - będącej jednym z hormonów w głównej mierze odpowiadającym za utrzymanie laktacji na właściwym poziomie. 
Nie należy także zapominać o odpowiedniej ilości płynów - najlepiej około 2 litrów na dobę. 

Gdy maluszek cierpi z powodu kolki niemowlęcej?

Pewna grupa maluszków cierpi z powodu nawracających ataków kolki niemowlęcej objawiających się silnym bólem brzuszka oraz atakami głośnego płaczu. Kolka często występuje o tych samych porach i trwa określoną ilość czasu. Ataki najczęściej zdarzają się w nocy. Bardzo często młoda mama cierpi wraz z dzieckiem, ponieważ nie potrafi mu pomóc oraz ulżyć w cierpieniu. Bywa również i tak, że obwinia siebie - bo być może zjadła coś, co maleństwu zaszkodziło. Kolka jednak w większości przypadków spowodowana jest nagromadzeniem zbyt dużych ilości powietrza w jelitach maleństwa – dlatego, aby jej uniknąć warto jest przede wszystkim popracować nad techniką karmienia – tak, aby powietrze nie zostawało połykane przez maleństwo wraz z mlekiem oraz wykonywać masaże brzuszka. Ponadto przed każdym karmieniem można podawać maleństwu specjalne krople, które w swoim składzie zawierają symetykon pomagający usuwać nagromadzone w jelitach maluszka wzdęcia oraz im zapobiegać. 

Kropelki takie należy wymieszać z kilkoma kroplami mleka i podać dzidziusiowi łyżeczką przed karmieniem. Niewątpliwie dobrą informacją odnośnie kolek jest to, iż ustępują one samoistnie wraz z wiekiem maluszka - wtedy kiedy jego układ pokarmowy staje się bardziej rozwinięty oraz dojrzały.

Chociaż karmienie piersią oraz dylematy związane z dietą mamy karmiącej i utrzymanie, oraz uregulowanie właściwego poziomu laktacji to dla wielu mam w dzisiejszych czasach prawdziwe wyzwanie - to jednak postępując świadomie oraz wytrwale, jesteśmy w stanie tę laktację ustabilizować oraz cieszyć się z właściwego rozwoju i tempa rośnięcia naszego maluszka. Pamiętajmy także o tym, iż dieta mamy karmiącej tylko w niewielkim stopniu odbiega od zwyczajnej - zdrowej diety i od czasu do czasu wolno jest nam pozwolić sobie na pewne przyjemności takie jak, chociażby domowe ciasto czy jedna filiżanka kawy dziennie. 

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

Zapewne wiele razy słyszałeś o tym, że od prędkości naszej przem...

Co jeść, żeby przyspieszyć przemianę materii?

Pora rozpocząć przygotowania do zimy! Mamy już dopasowane do nas...

Jak dobrać kijki narciarskie?

Płeć w dużym stopniu determinuje gospodarkę hormonalną i zapotrz...

Witaminy dla kobiet - które warto suplementować

Marzysz o szczupłej sylwetce z wyraźnie zarysowanymi mięśniami i...

Metabolizm w górę!

    Twórcą diety strukturalnej ( zwanej też dietą weekendową l...

Dieta strukturalna dr Bardadyna

Ławeczka do ćwiczeń to sprzęt znajdujący się na każdej siłowni i...

Dlaczego warto mieć w domu własną ławeczkę do ćwiczeń?

Borelioza to odkleszczowa choroba bakteryjna, wywołana przez k...

Rozpoczyna się inwazja kleszczy! Poznaj skuteczne sposoby leczenia boreliozy i profilaktyki tej choroby