Nowości na dietaiodchudzanie.pl

Powikłania poantybiotykowe – czym wspomóc kurację?

Antybiotyki to skuteczna broń w walce z infekcjami bakteryjnymi, która jednak może nieść za sobą powikłania, takie jak biegunki, bóle brzucha, nudności, wymioty i wzdęcia. Czasami powrót do formy po antybiotykoterapii wymaga tyle samo wysiłku co zwalczenie choroby. W jaki sposób zapobiegać przykrym powikłaniom? Jak odbudować florę bakteryjną?

Najczęstsze powikłania poantybiotykowe

Przyjmowanie antybiotyku w czasie infekcji zabija zarówno bakterie wywołujące chorobę, jak i tworzące mikroflorę jelitową. Jednym z najczęściej występujących powikłań po antybiotykoterapii jest biegunka, która dotyka do 30 proc. dorosłych oraz 20 proc. dzieci. Dolegliwościom żołądkowym mogą towarzyszyć między innymi wymioty, nudności i brak apetytu. Podczas biegunki dochodzi do odwodnienia organizmu, co jest szczególnie niebezpieczne w przypadku małych dzieci. Następuje wówczas zaburzone wchłanianie substancji z pokarmów, w tym witamin i minerałów, co w dużym stopniu osłabia organizm.

Oprócz dolegliwości ze strony układu pokarmowego może dojść do reakcji alergicznej, dlatego warto przeprowadzić próbę uczuleniową, co jest niestety dość rzadko praktykowane. Po antybiotykoterapii mogą również wystąpić infekcje grzybicze w obrębie jamy ustnej (pleśniawki i afty), a w przypadku kobiet infekcje strefy intymnej (stany zapalne, grzybica pochwy). Dlatego tak ważne jest, by wspierać kurację suplementami, które pomogą zregenerować mikroflorę jelitową.

Probiotyki na wzmocnienie flory bakteryjnej

Poddając się kuracji antybiotykowej, należy wzmocnić florę bakteryjną. Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest przyjmowanie probiotyków z pokarmów oraz w postaci suplementów. Czym tak naprawdę są probiotyki? Najprościej mówiąc, to korzystne dla zdrowia mikroorganizmy, które mają za zadanie przywrócić równowagę naturalnej flory bakteryjnej, poprawiając pracę jelit i zapobiegając inwazji grzybiczej. Najbardziej skuteczne są pałeczki kwasu mlekowego – szczep Lactobacillus rhamnosus, a także Lactobacillus acidophillus oraz drożdże Saccharomyces boulardii. Jednym z preparatów mających w składzie szczep Lactobacillus rhamnosus GG jest Active Flora. Suplement diety nawet w 65 proc. przypadków zmniejsza ryzyko wystąpienia biegunki.

Dieta wspierająca kurację antybiotykową

Gdzie znajdziemy korzystne dla zdrowia probiotyki? Występują przede wszystkim w kiszonkach będących źródłem kwasu mlekowego. Warto więc spożywać ogórki kiszone oraz kapustę kiszoną, które znane są z bardzo szerokiego wpływu na organizm człowieka. Bardzo dobrym źródłem probiotyków są produkty poddane fermentacji mlecznej – kefiry, maślanki i jogurty naturalne. Ważne jest, by czytać składy na opakowaniach, by potwierdzić, czy rzeczywiście zawierają zdrowe kultury bakterii. Warto również wymienić prebiotyki, które stymulują namnażanie bakterii probiotycznych – znajdziemy je w produktach takich jak czosnek, cebula i banany. W trakcie trwania infekcji nie należy zapominać o owocach i warzywach, które są źródłem cennych witamin. Jednym z preparatów na wzmocnienie flory bakteryjnej jest Active Flora – suplement diety dostępny w aptekach.

Active Flora – suplement diety

Zdarza się, że podczas kuracji antybiotykowej nie mamy apetytu, a więc nie przyjmujemy odpowiedniej ilości produktów bogatych w probiotyki. Wówczas rozwiązaniem jest suplement diety. Udowodniono, że szczep Lactobacillus rhamnosus GG może skrócić czas trwania biegunki średnio o 37 godzin. Zawarty jest między innymi w Active Flora. Suplement diety ma wygodną formę kropli i można podawać go dzieciom od pierwszych dni życia (w wersji Baby), jak i dorosłym. Active Flora jest również polecany kobietom w ciąży.

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

Czy wiecie, że tendencje są spotykane nie tylko w świecie mody, ...

Lepiej niż każda dieta: produkty, które warto spożywać codziennie

Zamów gotowe posiłki dostosowane do Twoich indywidualnych potrze...

Fitnezja - catering dietetyczny

W dzisiejszych czasach większość z nas będzie potrzebować oczysz...

Oczyszczanie organizmu kluczem do zdrowego samopoczucia

Dzisiejsze postępy medycyny i jej nieustający rozwój pozwalają n...

Bogata oferta klinik medycyny estetycznej

Lato już dawno za nami, ale nie oznacza to wcale, że pora osiąść...

Jak schudnąć jesienią? 3 zdrowe nawyki na dobry początek

Często łapiesz różnego typu infekcje? Cierpisz na złe samopoczuc...

Poczuj się zdrowo we własnym ciele

Błonnik witalny to w pełni naturalny suplement diety. Jego zadan...

Czym jest błonnik witalny?