Nowości na dietaiodchudzanie.pl

Jak skutecznie ustrzec się przed nowotworem? Poznaj zasady diety antynowotworowej autora książki „Antyrak”

Czy wiesz, że rak jest drugą spośród najczęstszych przyczyn zgonów na świecie – zaraz po chorobach układu krążenia? Naukowcy alarmują, że w każdej rodzinie znajdzie się chociaż jedna osoba, która umrze z powodu choroby nowotworowej. Francuski neuropsychiatra dr David Servan-Schreiber opracował na podstawie badań naukowych dietetyczne zalecania antynowotworowe. Dzięki stosowaniu się do nich, znacznie wydłużył czas swojego życia oraz pomógł tysiącom pacjentów.

 

Historia doktora Servana-Schreibera

Dr David Servan-Schreiber rozpoczął badania nad przyczynami raka oraz sposobami jego leczenia i przeciwdziałania krótko po tym, jak przez przypadek u niego samego został wykryty nowotwór. Stało się to podczas eksperymentu naukowego, które dotyczyło problematyki funkcjonowania mózgu. Kiedy okazało się, że uczestnik badania wycofał się, wtedy zastąpił go sam doktor Servan-Schreiber. Wszyscy naukowcy zaniemówili, kiedy w okolicach prawego płata czołowego wykryli ogromnego glejaka. Rokowania nie były korzystne – doktorowi lekarze dawali co najwyżej 6 lat życia – to brzmiało jak wyrok…

Na szczęście Servan-Schreiber nie załamał się. Zaczął studiować opracowania naukowe dotyczące rozwoju nowotworów. Uzyskaną wiedzę postanowił zastosować w praktyce i podzielić się nią z innymi chorującymi, efektem czego było powstanie książki „Antyrak”, która szybko stała się światowym bestsellerem. David Servan-Schreiber wprawdzie nie wyszedł z choroby, jednak przeżył 20 lat, czyli aż o 14 lat więcej niż mu dawano.

Dieta antynowotworowa – najważniejszy element układanki

Zdaniem francuskiego neuropsychiatry, kluczowym czynnikiem pozwalającym zapobiec powstaniu raka jest dieta. Odgrywa ona również niebagatelne znaczenie u osób, które już zachorowały. Wydłuża ich życie oraz poprawia jego jakość. Pozwala znacznie lepiej znosić negatywne skutki radioterapii czy chemioterapii. Dr David Servan-Schreiber był przeciwny rezygnacji z tradycyjnych form leczenia. Zalecał traktowanie jego metod jako ich uzupełnienie.

Dieta antyrakowa opiera się na założeniu, aby spożywać żywność jak najmniej przetworzoną, najlepiej lokalną i ekologiczną. Dzięki temu mamy pewność, że spożywamy produkty nieskażone i pozbawione pestycydów, a co nie mniej istotne – bez straty witamin, minerałów oraz antyoksydantów – kluczowych w przypadku choroby nowotworowej. Zdaniem Servana-Schreibera, zdrowa dieta przeciwnowotworowa powinna także być bogata w ryby. Zwłaszcza te najbardziej tłuste, a tym samym obfitujące w jednonienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 oraz witaminę D:

 • tuńczyk,

 • sardynki,

 • dziki łosoś,

 • makrela,

 • śledź,

 • halibut,

 • dorsz.

Zdaniem słynnego neuropsychiatry, w jadłospisie antyrakowym nie może również zabraknąć produktów pełnoziarnistych, ryżu oraz komosy ryżowej. Nie można zapomnieć poza tym o warzywach, owocach, roślinach strączkowych (groch, fasola, soczewica, tofu), a także ziołach i przyprawach. Doktor Servan-Schreiber działanie antynowotworowe przypisywał między innymi takim produktom jak zielona herbata (należy ją jego zdaniem pić codziennie w dużych ilościach), czosnek, cebula, por, boczniaki, kurkuma, szafran indyjski, owoce jagodowe, brokuły, rozmaryn, algi morskie, imbir, pomidory, curry, tymianek, kalafior, brukselka, kapusta, szczypiorek, buraki, szpinak, szparagi, cykoria, rzepa oraz bakłażan.

Czego nie można spożywać w diecie przeciwrakowej?

Autor „Antyraka” wskazywał cukier jako najbardziej sprzyjający nowotworom produkt żywnościowy. Opierając się na wynikach badań podzielał przekonanie, że rak żywi się właśnie cukrem. Nie chodzi jednak wyłącznie o biały cukier, którym cukrujemy herbatę. Nie mniej szkodliwe słodziki znajdują się w słodyczach, ciastkach oraz różnego typu przetworzonej żywności.

Servan-Schreiber zalecał również wyeliminowanie z diety fast-foodów, olejów roślinnych, słodkich napojów typu coca-cola czy sprite, a także czerwonego (zwłaszcza nieekologicznego) mięsa. Jego zdaniem ryzyko zachorowania na nowotwory zwiększa się również wtedy, gdy nasz jadłospis nie uwzględnia równowagi pomiędzy kwasami omega 3 a omega 6. Powszechny nadmiar tych drugich prowadzi do stanów zapalnych, które stymulują namnażanie komórek nowotworowych. Neuropsychiatra przestrzegał ponadto przed spożywaniem ziemniaków z uwagi na wysoki indeks glikemiczny. Zalecał ich zastąpienie batatami.

Zwracajmy uwagę na zanieczyszczenia żywności

Doktor Servan-Schreiber uczulił nas także na problem skażenia owoców i warzyw. Do najbardziej zanieczyszczonych spośród nich zaliczył:

 • jabłka,

 • gruszki,

 • nektarynki i brzoskwinie,

 • truskawki i maliny,

 • wiśnie,

 • winogrona,

 • paprykę,

 • ogórki,

 • seler,

 • ziemniaki,

 • zieloną fasolę,

 • szpinak,

 • sałatę,

 • seler,

 • dynię.

Warto więc rozważyć wybór ekologicznych produktów ze wskazanej wyżej listy, lub przed spożyciem przemyć je najpierw w wodzie z octem, a następnie z sodą oczyszczoną. Dzięki temu pozbędziemy się sporej części bakterii i pestycydów.

 

Podsumowanie

 

Plaga nowotworów to problem na tyle poważny, że warto już dzisiaj zrobić wszystko co w naszej mocy, aby ograniczyć ryzyko zachorowania. Stosowanie się do zaleceń dietetycznych dr Servana-Schreibera, to na pewno krok w dobrym kierunku.

 

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

Zdrowe odżywianie – odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia, ...

Zdrowe odżywianie — czyli, jak i co jeść

Szukanie najlepszego sposobu na pozbycie się zbędnych kilogramów...

Herbalife - odżywianie komórkowe w praktyce

Nie ma jednoznacznej definicji hałasu, jest to określenie bardzo...

Wpływ hałasu na organizm człowieka i jego skutki

Spalacze tłuszczu to suplementy diety wspomagające proces elim...

Dlaczego warto stosować spalacze tłuszczu oraz jak je wybierać?

Dieta Alleluja ma swój początek w latach 90, kiedy to George M...

Dieta Alleluja. Na czym polega dieta, która leczy raka?

Permanentne uczucie zmęczenia, bóle głowy i złe samopoczucie mog...

Jak można oczyścić swój organizm?

Nie od dziś wiadomo, że składniki zawarte w przyprawach wpływają...

Jakich przypraw używać w diecie dukana?