Nowości na dietaiodchudzanie.pl

Jak hamować na rolkach?

Bezpieczna i odpowiedzialna jazda na rolkach oznacza nie tylko umiejętność utrzymania równowagi na rolkach i przemieszczanie się do przodu, ale także skuteczne zahamowanie. Skuteczne zahamowanie na rolkach oznacza zatrzymanie się bez ryzyka kontuzji lub urazu i bez konieczności siadania, łapania się stabilnego przedmiotu czy potrzeby zmiany podłoża. Istnieje kilka sposobów na bezpieczne zahamowanie rolek.

Jak najprościej zahamować na rolkach?

Najprościej jest zatrzymać rolki przy użyciu hamulca nożnego, który umiejscowiony jest w prawej rolce, za ostatnim, tylnim kółkiem.  Hamulec do rolek jest zatem zawsze z nami (chyba, że celowo go usuniemy) i aby z niego skorzystać, wystarczy lekko się pochylić i przenieść ciężar ciała na lewą stronę, wtedy palce prawej, delikatnie wysuniętej do przodu stopy, lekko unosimy w górę – hamulec rolki zaczyna dotykać podłoża i tym samym, spowalnia jazdę. Przy tej metodzie hamowania należy jednak pamiętać, by nie pochylić sylwetki zbyt mocno do przodu, bo grozi to utratą równowagi i upadkiem. Zatrzymanie się przy pomocy hamulca do rolek pozwala na niemal natychmiastowe zatrzymanie się. Z uwagi na niewielkie wymiary hamulca do rolek, w czasie wykonywania tego manewru (a zwłaszcza w trakcie uczenia się go), można go bardzo szybko zetrzeć. Na szczęście zakupienie dodatkowych hamulców do rolek nie stanowi problemu.

Narciarska metoda hamowania rolek  

Jeśli jeździliście kiedyś na nartach, sposób hamowania rolek pługiem z pewnością przypadnie Wam do gustu. Hamowanie pługiem oznacza rozszerzenie nóg w czasie jazdy tak, by stopy były złączone piętami w kształt litery V, a wewnętrzne krawędzie rolek znalazły się jak najbliżej podłoża. W czasie wykonywania tej metody hamowania nie niszczymy hamulców do rolek znajdujących się z tyłu buta, musimy też pamiętać o pochyleniu tułowia do przodu.

Hamowanie T-stopem

Zaawansowani rolkarze najczęściej manewr hamowania wykonują metodą T-stop, który polega na ugięciu jednej nogi w kolanie i przeniesieniu na nią całego ciężaru ciała. Drugą nogę ustawiamy z tyłu tak, by ułożenie obu rolek jak najbardziej przypominało kąt prosty – i zaczynamy ją przyciągać jak najniżej podłoża, by spowolniła jazdę. W tym sposobie to tylna rolka staje się hamulcem, spowalniającym jazdę, a tarcie obróconych pod kątem prostym kółek pozwala na zatrzymanie się.

Efekciarskie hamowanie obrotem

Dla rolkarzy, którzy potrafią wykonać akrobacje na rolkach, ulubioną metodą zahamowania jest obrót. Jest to hamowanie gadżeciarskie i dwuetapowe. Hamowanie obrotem to nic innego jak wysunięcie prawej, lekko ugiętej nogi do przodu i kierowaniu czubków rolek do zewnątrz. Delikatny obrót wokół własnej osi powoduje przełożenie ciężaru ciała na drugą nogę i tym samym, zatrzymanie rolek. Poprawne wykonanie tego manewru pozwala na wykonanie bardzo finezyjnego zatrzymania.

Wybierając metodę hamowania należy pamiętać, by robić to tak, żeby nie zagrażać bezpieczeństwu swojemu i innych osób.

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

Zdrowe odżywianie stało się niezwykle modne. Coraz powszechniejs...

Jak wybrać odpowiedni model wyciskarki do soków?

Wielu z nas wpadło dziś w paranoję dotyczącą zdrowego stylu ży...

Na czym polega zjawisko hormezy? Czyli hartuj swój organizm i przestań chorować!

  Otyłość stanowi poważny problem. Najgorszy jest jednak fakt, ...

Frutarianizm. Wady i zalety stosowania diety frutariańskiej

  Któż z Nas nie doznał chociaż raz tego nieprzyjemnego uczucia...

Pięć domowych sposobów na zgagę

Dzięki warzywom nasza dieta może stać się ciekawsza i bardziej w...

12 najzdrowszych warzyw, czyli jak wzbogacić dietę w naturalny sposób?

Obecnie należy zwracać dużą uwagę na to, jak odżywiają się dziec...

Jak nauczyć dziecko zasad zdrowego odżywiania?

Zdecydowana większość osób, które odwiedzają gabinety dietetyczn...

Budowa masy mięśniowej - kompendium wiedzy