Nowości na dietaiodchudzanie.pl

Jak przygotować się do maratonu?

Trening biegowy należy do najbardziej prozdrowotnych sposobów spędzania wolnego czasu. Według badań przeprowadzonych przez duńskich kardiologów regularne, umiarkowane bieganie pozwala wydłużyć życie nawet o 5-6 lat. Ale bieganie to nie tylko sposób na długie życie w zdrowiu, lecz także przełamywanie własnych ograniczeń i słabości oraz rywalizacja z innymi ludźmi. Wiele amatorsko trenujących osób prędzej czy później stawia przed sobą wyzwanie będące swego rodzaju dopełnieniem rozwoju biegacza: przebiegnięcie maratonu.

Co trzeba wiedzieć?

O ile przebiegnięcie dystansu 5 kilometrów w spokojnym tempie raczej nie zrobi nikomu krzywdy, o tyle wielogodzinne biegi stanowią bardzo duży wysiłek dla organizmu, w dużym stopniu obciążając zarówno układ ruchu, jak i krążenia. Zanim zaczniemy przygotowywać się do maratonu, warto więc odwiedzić lekarza, by upewnić się, czy nasze zdrowie pozwala na tak forsowny wysiłek. Bieganie może powodować progresję uszkodzeń stawowych, zwłaszcza w obrębie kolan i dlatego niektóre osoby powinny wybrać inne, mniej obciążające rodzaje sportu, np. pływanie.

Trening

Przygotowania do pierwszego w życiu maratonu zajmują większości biegaczy dużo czasu. Dlatego na nasz pierwszy bieg najlepiej znaleźć imprezę, która odbędzie się za co najmniej kilka miesięcy. Należy uwzględnić w planach porę roku, tak by nasz okres przygotowań nie przypadał na zimę, gdy systematyczny trening biegowy jest wyzwaniem nawet dla profesjonalistów. W Internecie znajdziemy wiele gotowych programów treningowych i w zasadzie od nas tylko zależy, czy wykorzystamy w 100% jeden z nich, czy na ich podstawie stworzymy własny. Większość programów zakłada stopniowe zwiększanie dystansu o co najwyżej 10% tygodniowo. Codzienne bieganie nie ma większego sensu. Bardziej rozsądne jest wyznaczenie sobie 3-4 dni treningowych, gdzie np. jeden dzień poświęcimy na długi, spokojny bieg, co tydzień wydłużany o 10%. W pozostałe dni trenować warto na połowie tego dystansu, biegnąc w zmiennym tempie, stosując tzw. interwały. Nie należy przesadzać z kilometrami. Jeśli w szczytowym momencie treningu przebiegamy bez większego problemu 30 kilometrów i uzupełniamy plan treningowy krótszymi biegami w zmiennym tempie, to najprawdopodobniej w dniu startu damy sobie radę.

Systematyczność

Aby skutecznie przygotować się do maratonu, nasze treningi muszą być systematyczne. Bez wewnętrznej dyscypliny nie uda nam się osiągnąć wyznaczonego celu. Należy jednak pamiętać, że jeśli z przyczyn losowych nie możemy odbyć jednego treningu, to najlepszym rozwiązaniem dla sportowca-amatora jest po prostu przystąpić do kolejnego tak, jakby nic się nie stało. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku kontuzji – jeśli już nam się przytrafi, to doraźnie, dla zmniejszenia dolegliwości bólowych, można zażyć lek przeciwbólowy i przeciwzapalny, np. Dexak ®. Przede wszystkim powinniśmy jednak dać naszemu organizmowi czas na regenerację. Jeśli już jesteśmy przy kontuzjach, to najważniejsza jest ich profilaktyka. Bieganie na duże dystanse wymaga dobrych, dostosowanych do nawierzchni butów biegowych, zaś każdy trening należy zaczynać od rozgrzewki – spokojnego truchtu, w który możemy wpleść serię ćwiczeń takich jak skłony i wymachy.

Przed startem

Przez ostatnie 10 dni przed startem należy powstrzymać się od intensywnych treningów. Najważniejsze jest, by do biegu przystępować wypoczętym i świeżym. Na koniec bardzo ważna rzecz – tempo naszego pierwszego maratonu dobieramy tak, by móc utrzymać je przez cały dystans. Co z tego, że przebiegniemy szybko pierwsze 5 kilometrów, jeśli końcówka będzie walką o utrzymanie się na nogach.

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

Dla każdego z nas bardzo istotne jest to, aby dbać o atrakcyjn...

Catering dietetyczny - jak wybrać najlepszą firmę?

We wszystkich miastach  przybywa jak przysłowiowych grzybów po d...

Klub fitness jako działalność gospodarcza

Po przeszczepie szpiku niezwykle ważne jest właściwe odżywianie....

Jak powinna wyglądać dieta po przeszczepie szpiku u dziecka?

Dieta ketogeniczna staje się popularniejsza w miarę, jak coraz w...

Jaki jadłospis obowiązuje na diecie ketogenicznej?

Święta Hildegarda z Bingen to święta kościoła katolickiego, kt...

Dieta orkiszowa św. Hildegardy – chrześcijańskiej mniszki żyjącej w XII wieku

Na półkach sklepowych znajdziemy wiele rodzajów cukru i jego zam...

Jaki cukier jest najzdrowszy?

Nierzadko zdarza się, że tuż po urodzeniu noworodek zdradza obja...

Antybiotykoterapia dziecka tuż po urodzeniu