Nowości na dietaiodchudzanie.pl

Plan treningowy - własny czy gotowy?

Zanim wejdziemy w sportowy świat, zdarza się, że mamy mnóstwo wyobrażeń na ten temat, jednak nie wiemy od czego zacząć i co jest najważniejsze. Borykamy się z myślami, czy ważniejszy jest ciężar, rodzaj ćwiczeń a może ich technika lub plan treningowy?

Odpowiedź jest prosta, jeżeli nie zaopatrzymy się w odpowiedni dla nas plan treningowy, nasza motywacja szybko wygaśnie, a i efektów nie osiągniemy takich o jakich marzymy. Dlatego zanim zabierzesz się za trening, najpierw poświęć swój czas na dopasowanie planu do swoich predyspozycji. Plan treningowy możemy sporządzić samodzielnie w domu, dobierając ćwiczenia wybrane przez nas samych. Możemy też iść na łatwiznę, szukając gotowców w internecie, lub kupując od doświadczonych trenerów personalnych.

Zobacz: Opracowany system dietetyczny i plan treningowy

Poniżej wymieniamy korzyści, a także minusy korzystania z każdego rodzaju wcześniej wymienionych planów.

Własny plan treningowy

Sporządzenie własnego planu, może wydawać się trudne, przede wszystkim dla osób początkujących, które nie mają doświadczenia, a także wystarczającej wiedzy, która pozwoli ułożyć jak najlepiej pasujący zestaw ćwiczeń. Na samym początku warto ustalić, czy nasz trening będziemy wykonywać w domu, czy z obciążeniem na siłowni.

Tworząc swój plan treningowy, poddajemy się świetnemu testowi, który ułatwi nam poznanie swoich możliwości.

Wady:

  • Stracony czas - niewiele, a jednak wiele. Nim dojdziemy do tego co będzie najodpowiedniejsze dla nas, możemy poświecić na to wiele czasu. A co najgorsze, zawsze może okazać się, że w naszym planie nie wzięliśmy pod uwagę wielu niezbędnych informacji takich jak czas pomiędzy seriami, intensywność ćwiczeń itp. Skutkiem tego będzie tworzenie nowego planu, co jest czasochłonne i frustrujące, jeżeli zależy nam na szybkim progresie.
  • Zbyt mała i niewystarczająca wiedza - bez tego ani rusz. W rzeczywistości możemy stworzyć taki plan w kilka minut, co z tego, jeżeli nie będzie on miał sensu? Należy pamiętać, że układając swój plan treningowy, musimy posiadać chociaż podstawową wiedzę. Chcąc rozwijać całe swoje ciało i pracować nad nim, spalać tkankę tłuszczową, czy budując masę mięśniową, powinniśmy wiedzieć jak zawrzeć w swoim treningu wszystkie najważniejsze aspekty.
  • Nieuwzględnienie ważnych szczegółów np. rozciąganie i rozgrzewka. Są to najczęściej pomijane etapy treningu. Warto zainteresować się tym tematem, ponieważ jak powszechnie wiadomo, może on w znaczny sposób podnieść efekty wykonywanych przez nas ćwiczeń, a także wyeliminuje w dużym stopniu możliwość nabawienia się niechcianych kontuzji.

Zalety:

  • Oszczędność pieniędzy. To chyba główna cecha, którą posiada własny, prywatny plan treningowy. Jest to świetna opcja dla osób, które nie chcą wydawać pieniędzy na gotowy plan, a przy okazji lubią poszerzać nowe horyzonty i sprawdzać się w różnych, nowych zadaniach.
  • Zdobywanie nowych doświadczeń - rozszerzanie swojej wiedzy. Kreatywnym osobom na pewno spodoba się opcja stworzenia własnego planu, która wiąże się ze zdobywaniem nowych informacji, przydatnych do dalszych etapów rozwijania swojego ciała.

Gotowy plan treningowy - wady i zalety

Spójrzmy prawdzie w oczy, większość ludzi woli łatwe i szybkie rozwiązania. Tak samo ma się do tego plan treningowy, nie brak nam takich w internecie, jeżeli dodatkowo stawiamy na jakość, bez problemu kupimy taki plan od wybranego trenera.

Wady:

  • Wydane pieniądze. Nie każdy zachwala pomysł zakupu, takiego planu treningowego. Nie wszyscy lubią wydawać pieniądze, tym bardziej, że wiele osób boi się, że nie sprostają wyznaczonym przez plan treningowy ćwiczeń, czy intensywności.
  • Niedostosowanie do predyspozycji - bardzo często możemy spotkać się z tym wybierając gotowy plan treningowy z internetu. Każdy jest inny, nie wszystkim dany projekt może pasować, bowiem nie został on sporządzony dla nas indywidualnie.
  • Trener, nie mający doświadczenia - warto zapoznać się z wiedzą jaką posiada wybrany przez nas trener personalny, zanim wykupimy od niego plan treningowy.

Zalety:

  • Wykorzystanie wiedzy trenera personalnego - zarówno teoretycznej, jak i praktycznej. Przykładowo, jeżeli chcemy, aby nasz trener opracował dla nas plan treningowy na redukcję, korzystając z jego wskazówek, o wiele szybciej schudniemy opierając się o jego wiedzę i podpowiedzi.
  • Dodatkowa motywacja. Plan treningowy, który zostanie sporządzony przez wykwalifikowanego i obeznanego w sportowym środowisku trenera personalnego, oprócz tego, że daje nam gwarancję zapewnienia ćwiczeń dopasowanych do naszych potrzeb daje również dodatkową motywację. Mając świadomość, co robimy i że robimy to dobrze, to dla nas dodatkowy doping.

 

Zobacz: Opracowany system dietetyczny i plan treningowy

Trening domatora - Jak zacząć i ułożyć plan treningowy?

Trening w domu to tzw. trening domatora. Są osoby, które twierdzą, że udany i efektywny trening można wykonać jedynie na siłowni - to błąd. Nie tylko na siłowni, bo również w domu, jak i na świeżym powietrzu możemy wykonać trening siłowy. Ćwiczenie w domu charakteryzuje się tym, że trening siłowy możemy zrobić jedynie z obciążeniem własnego ciała (no chyba że ktoś posiada domową siłownię).

Od czego zacząć?

Pamiętajmy, że trening siłowy bez sprzętu jest naprawdę możliwy, jednak efekty możemy zauważyć później, niż przy wykonywaniu treningu z obciążeniem. Aby zacząć trening w domu, nadal najważniejszy jest tu odpowiedni plan treningowy. Zadbajmy też o odpowiedni strój, który przyniesie nam komfort i wygodę przy wykonywaniu ćwiczeń, oraz o należytą ilość wolnego miejsca.

Treningu domowy powinniśmy zacząć od 3 do 4 razy w tygodniu, pamiętając przy tym, aby nie były to 3, lub 4 dni z rzędu. Dni przerwy między ćwiczeniami są również ważne, ponieważ pozwalamy wtedy naszym mięśniom na regenerację. Wykonywanie ćwiczeń z reguły powinny być ograniczone do 3 serii po 15 powtórzeń, z czasem powtórzenia możemy zwiększyć, lub dodać małe obciążenie.

Zanim jednak zaczniemy wykonywać swój plan treningowy, skupmy się przez 10 minut na rozgrzewce przed ćwiczeniami. Rozgrzejemy całe ciało, rozciągnijmy mięśnie, a prawie na pewno zapobiegniemy kontuzji, których nikt nie chce się dorobić.

Jeżeli nie mamy pewności, czy dane ćwiczenie wykonujemy prawidłowo, warto zajrzeć do książek lub internetu. Źle wykonywane ćwiczenia, nawet te w domu, bez obciążenia, mogą przysporzyć nam wielu kłopotów jakimi są urazy, a do tego nie przyniosą nam wyczekiwanych efektów.

Plan treningowy to nie wszystko, liczy się też odpowiednia dieta

Pragniesz by wysiłek, który wkładasz we wszystkie swoje treningi przyniósł jak największe rezultaty? Niezależnie od tego czy chcemy schudnąć, czy skupiamy się na budowaniu mięśni - żaden trening nie przyniesie nam takich rezultatów, jeśli nie zadbamy o odpowiednią dietę. Bez względu na to jak wygląda nasz plan treningowy, oraz intensywność wykonywanych ćwiczeń - bez dbania o dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych, nasze starania w uzyskaniu wymarzonego efektu są znikome, progres poszerzy się zaledwie o kilka procent.

Kupując gotowy plan treningowy, lub tworząc go indywidualnie, powinniśmy przede wszystkim pamiętać, aby trzymać się diety, najlepiej wyznaczonej przez trenera personalnego, który dostosuje ją do naszych potrzeb.

W sportach sylwetkowych gwarancją sukcesu jest nie tylko skupianie się na wykonywaniu ćwiczeń - główną rolę pełni tu odpowiednie rozłożenie makroskładników. To właśnie dzięki nim, najbardziej przyczynimy się do rozwoju naszych mięśni, lub redukcji, w zależności od tego co chcemy uzyskać.

Wybierając dietę i plan treningowy, nie możemy pominąć faktu, że bardzo ważne jest, jak nasz posiłek powinien wyglądać przed treningiem, a jak po treningu. Ponadto, trzeba brać pod uwagę również o jakiej porze były wykonywane nasze ćwiczenia, zgodnie z tym co nakazuje nasz plan treningowy.

Tuż przed treningiem spożywane przez nas posiłki nie powinny być wysoko tłuszczowe, lecz lekkostrawne. Jedzenie powinniśmy dostarczyć, dosłownie przed wysiłkiem, aby dać naszym mięśniom energię, a nie obciążać żołądka. Natomiast po wykonaniu treningu, ciągle trzymając się ćwiczeń jakie zawiera nasz plan treningowy, należy dostarczyć organizmowi utracone kalorie, najlepiej do połowy godziny po zakończonym wysiłku.

Plan treningowy dla początkujących

Błędem wielu osób, które zaczynają swoją przygodę z treningiem są zbyt duże oczekiwania. Przez zbyt duże ambicje wybieramy plan treningowy, który jest przeznaczony zdecydowanie dla zaawansowanych osób. Tymczasem najlepszym rozwiązaniem dla początkujących osób, jest zapoznać plan treningowy FBW!

Układając swój pierwszy plan treningowy warto zabezpieczyć się w cierpliwość, ponieważ bywa tak, że dążenie do wymarzonej sylwetki może trwać nawet kilka lat. Nieumiejętnie dostosowany plan treningowy da rezultat jedynie zniechęcenia się do ćwiczeń, oraz spadek motywacji.

Pierwsze dni ćwiczeń powinno traktować się jako wstęp do treningu, aby odpowiednio rozgrzać mięśnie. Zamiast skupiać się na zwiększaniu obciążenia, czy ilości powtórzeń, zwróćmy uwagę na prawidłową techni. To ona sprawia, że ćwiczenia są skuteczniejsze.

Kiedy już wprowadzimy swój plan treningowy w praktykę, warto zaznaczać swoje postępy. Dobrym rozwiązaniem jest cotygodniowe robienie zdjęć swojej sylwetki, aby później móc porównać zmiany swojego ciała. Po około pięciu tygodniach regularnych ćwiczeń, zgodnie z naszym planem treningowym powinniśmy zauważyć widoczne efekty. Ważny jest aspekt, aby zapisywać na bieżąco nasze wyniki, ćwiczenia, lub stracone kilogramy.

Po jakimś czasie, warto zmienić swój plan treningowy, ponieważ mięśnie szybko się przyzwyczajają do wykonywanych tych samych czynności. Trzeba czasem je zaskoczyć, np danego dnia zmienić kolejność wykonywanych ćwiczeń. Jeżeli zamierzamy zmienić nasz plan treningowy, najlepiej, aby pomógł nam w tym trener personalny. Czasem wystarczy zwiększenie obciążenia, serii, a niekiedy wszystkich ćwiczeń. Zmieniając w ten sposób nasz plan treningowy, szybciej zdobędziemy wymarzoną figurę.

Pamiętajmy, że zawsze należy zwracać uwagę na nasze doświadczenie. Nasze mięśnie mogą nie być przystosowane do zbyt dużych obciążeń. Niech nasz plan treningowy będzie przystosowany do naszych predyspozycji.

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

Dieta ta powstała w latach siedemdziesiątych, w tym samym czas...

Dieta Ornisha. Szybkie odchudzanie bez liczenia kalorii

  Każda osoba marząca o pięknej, smukłej sylwetce musi przyzwyc...

Jak mierzyć kaloryczność jedzenia

Czystek to roślina, która od jakiegoś czasu wzbudza wiele emocji...

Wszystko na temat czystka

Gładkie i lśniące włosy to marzenie każdej kobiety. Taka fryzura...

Proste triki na gładkie i lśniące włosy

Bardzo często zimą mamy w planach zacząć ćwiczyć, aby wraz ze wz...

Budujemy sylwetkę na lato

Permanentne uczucie zmęczenia, bóle głowy i złe samopoczucie mog...

Jak można oczyścić swój organizm?

W czasie świąt nikt z nas nie liczy kalorii. Nie odmawiamy sob...

Zjeżdżaj i biegaj na nartach. Przyjemnie spalisz kalorie po świętach!