Nowości na dietaiodchudzanie.pl

Nie lubisz biegać? Power walking pozwoli Ci chudnąć równie skutecznie!

Bieganie jest od kilku lat na topie. To dlatego, że uprawianie tego sportu nie wymaga specjalistycznego sprzętu, a pozwala skutecznie dbać o szczupłą i wysportowaną sylwetkę. Nie każdy jednak może i lubi biegać. Przede wszystkim ma to związek z tym, że sport biegowy wymaga dobrej kondycji i wytrenowania mięśni. W przeciwnym razie bieganie staje się po prostu męczące i trudno jest nam zmotywować się do systematycznego treningu. Ważne jest także to, że podczas biegu mocno obciążamy swoje stawy (zwłaszcza kolanowe), narażając się na ryzyko kontuzji. Wszystkich wymienionych niedogodności zdołasz uniknąć, jeżeli postawisz w zamian na Power Walking.

Na czym polega Power Walking

Sport ten jest w Stanach Zjednoczonych już niemal tak popularny, jak bieganie czy treningi na siłowni. Power walking (active walking) można przetłumaczyć jako dynamiczny lub aktywny marsz. Trening taki polega na szybkim chodzeniu, zwykle w szybkości około 7-8 kilometrów na godzinę (9 min/km). Podczas szybkiego marszu do pracy angażowane są wszystkie mięśnie naszego ciała. Jesteśmy więc w stanie równomiernie spalać tłuszcz oraz kształtować różnie partie mięśniowe. Power walking tylko nieznacznie odbiega od biegania pod względem spalanych w trakcie jego uprawiania kalorii. Zdołasz spalić nawet około 500 kalorii w godzinę. I to wszystko bez zadyszki oraz wysokiego ryzyka kontuzji stawów.

Dlaczego szybkie chodzenie jest przyjemniejsze niż bieganie?

W trakcie bieganie zwykle osiągamy na tyle duże tempo, że nie jesteśmy w stanie uważnie obserwować otaczającego nas świata. W przypadku power walking jest zupełnie inaczej. Sport ten pozwala nie tylko schudnąć i zbudować atrakcyjną sylwetkę, lecz także doskonale odstresowuje i sprzyja wyciszeniu. Jeżeli rozpoczniesz swój dzień od aktywnego marszu, będziesz mieć od samego rana sporo energii do działania.

Active walking stanowi rodzaj treningu wytrzymałościowego cardio, dlatego pozwala skutecznie wzmacniać serce oraz wpływa pozytywnie na funkcjonowanie układu krwionośnego. Dzięki systematycznemu chodzeniu w tempie około 7 km/h, zmniejszysz ryzyko nadciśnienia, miażdżycy oraz chorób serca. Wzmocnisz także układ kostno-stawowy oraz zdołasz zwiększyć siłę mięśniową. Szybkie marsze stanowią również doskonałe lekarstwo w stanach obniżonego nastroju.

W jaki sposób uprawiać power walking?

Aby rozpocząć treningi, nie potrzebujesz jakiegokolwiek specjalistycznego sprzętu. Wystarczy, że założysz lekkie obuwie, może być takie samo jak do biegania. Przed rozpoczęciem szybkiego marszów warto pamiętać o rozgrzewce, a zwłaszcza rozciągania. W przeciwnym razie możesz nabawić się nieprzyjemnych zakwasów, co zniechęci Cię do dalszej aktywności.

Power walking wymaga przyjęcia analogicznej pozycji jak w czasie biegania. Należy więc mieć ugięte łokcie, a ciało wyprostowane w plecach. Jednocześnie ważne jest, aby lekko napiąć brzuch i pamiętać o tym, aby zachować rozluźnione barki. W czasie marszu wzrok powinien być kierowany przed siebie – w odległości około 10 metrów. Początkujące osoby muszą poza tym pamiętać o unikaniu pochylania ciała, co mogłoby skutkować późniejszym bólem pleców.

W czasie dynamicznego marszu można także wspomóc się muzyką, która ułatwia prawidłową synchronizację ruchów. Ważne jest zwłaszcza to, aby wykonywać naprzemienne ruchy rękami, co pozwoli zwiększyć szybkość chodzenia. Jeżeli zależy Ci na wzmocnieniu i wymodelowaniu mięśni, możesz wtedy zdecydować się na chodzenie z obciążeniami. Wówczas w każdej ręce dłoni podczas marszu należy trzymać ciężarki lub kamienie.

Jak często trenować dynamiczny marsz?

Aby zapewnić sobie korzyści pod kątem zdrowia, lepszego samopoczucia i odchudzania, warto zdecydować się na systematyczne treningi power walking – najlepiej kilka razy w tygodniu. Optymalny czas pojedynczej sesji to około 30 minut, jednak warto uzależniać to od swojej kondycji. Zachowanie odpowiedniej techniki marszu może początkującym osobom sprawiać pewien kłopot. Warto wtedy skorzystać z dostępnych w internecie filmów instruktażowych – np. na YouTube.

Aby zwiększyć poziom swojej motywacji do regularnych treningów, dobrze jest również zaopatrzyć się w krokomierz. W tym celu świetnie sprawdzają się aplikacje na urządzenia mobilne. Są one wyposażone w funkcję liczenia kroków, a także mierzenia średniej prędkości oraz czasu marszu. Możesz również uruchomić funkcję mapy GPS, dzięki czemu zdołasz się dowiedzieć, ile kilometrów pokonałeś każdego dnia i jaką udało Ci się osiągnąć prędkość.

 

Podsumowanie

 

Średnia kondycja, problemy ze stawami czy brak przyjemności odczuwanej z biegania nie muszą być zatem powodem tego, aby zaprzestać aktywności fizycznej. Power Walking czyli dynamiczny marsz, zapewni Ci co najmniej tyle samo korzyści, co treningi biegowe. Jest to sport dosłownie dla każdej osoby – bez względu na kondycję, wiek czy stan zdrowia. Nie potrzebujesz żadnego specjalistycznego sprzętu. Przed rozpoczęciem szybkich marszów zapoznaj się jednak z zasadami prawidłowej techniki.

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

Biegunka u niemowląt może pojawić się z błahych powodów, jednak ...

Jak pomóc dziecku przetrwać biegunkę

Żyjemy szybko i intensywnie. Mamy coraz mniej czasu na przygotow...

Jak wybrać batony proteinowe?

Nikt nie lubi się przemęczać i zapewne nie wiele jest osób, któr...

Dlaczego warto ćwiczyć? Poznaj korzyści z aktywności fizycznej.

  Kręgosłup jest filarem swoistego rusztowania jakim jest dla n...

Dlaczego boli nas kręgosłup?

  Kasza ta nie bez powodu nazwana jest „ królowa wszystkich kas...

Kasza gryczana zdrowa i smaczna

Zabiegi ultradźwiękami wykorzystywane są już w rehabilitacji spo...

Co daje zabieg ultradźwiękami?

Pole dance - kojarzony z tańcem na rurze w nocnych klubach stał ...

Pole dance – świetny trening całego ciała