Nowości na dietaiodchudzanie.pl

Korekcja chirurgiczna powłok brzucha. Na czym to polega?

Korekcja chirurgiczna powłok brzucha, zwana także plastyką brzucha lub abdominoplastyką, to zabieg mający na celu przywrócenie tej części ciała estetycznego wyglądu. Okazuje się nieoceniony szczególnie dla pacjentów, w przypadku których dieta i ćwiczenia fizyczne nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Na czym zaś dokładnie polega ta procedura i kto może się jej poddać?

Cieszący się coraz większą popularnością zabieg abdominoplastyki wykonywany jest zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Podstawowym wskazaniem do jego przeprowadzenia jest niezadowalający wygląd brzucha będący skutkiem m.in.

  • wielokrotnych ciąż,
  • gwałtownych wahań wagi i wywołanego nimi zwiotczenia skóry,
  • przebytych w przeszłości operacji w obrębie jamy brzusznej,
  • zmian związanych ze starzeniem się tkanek.

Korekcji chirurgicznej powłok brzucha nie mogą się natomiast poddać osoby chorujące na cukrzycę lub nadczynność tarczycy i doświadczające zaburzeń krzepnięcia, a także pacjenci z niewyrównanym nadciśnieniem tętniczym oraz kobiety planujące zajść w ciążę, jako że zachodzące wówczas w organizmie zmiany prowadzą do niwelacji efektów zabiegu. Osoby bardzo otyłe powinny najpierw zrzucić część nadprogramowych kilogramów, a palacze – zerwać z nałogiem, co najmniej półtora miesiąca przed planowaną operacją.

Przygotowania

Kwalifikacja do niej odbywa się podczas wstępnej konsultacji lekarskiej. Wtedy też zlecone zostają badania dodatkowe, takie jak morfologia z grupą krwi, poziom cholesterolu i glukozy we krwi oraz jej krzepliwość, EKG czy RTG klatki piersiowej. Na kilka tygodni przed zabiegiem konieczne może okazać się odstawienie niektórych leków (np. tych zawierających kwas acetylosalicylowy lub antykoncepcji), w dniu operacji należy zaś pozostawać na czczo – nie wolno nawet żuć gumy.

Zabieg

Sama operacja trwa z reguły od trzech do sześciu godzin i przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Chirurg wykonuje cięcie biegnące między kośćmi biodrowymi, nad linią włosów łonowych. Wystarcza ono w sytuacji, gdy pacjent chce usunąć nadmiar tkanek wyłącznie z obszaru poniżej pępka (tzw. miniplastyka brzucha). Całkowita abdominoplastyka wymaga natomiast dodatkowego cięcia, właśnie przy pępku.

Następnie lekarz odpreparowuje eliminowane tkanki od powięzi mięśniowej, zbliża do siebie brzegi mięśni prostych brzucha i łączy je szwami, co przy okazji wzmacnia ścianę brzucha. Nadmiar skóry jest ściągany ku dołowi i usuwany, na koniec zaś zakłada się szwy i dreny mające na celu odprowadzenie nadmiaru krwi i płynów ustrojowych, tak by zredukować ryzyko powstania krwiaków i rozstępów.

Warto w tym momencie zaznaczyć, że plastyka brzucha nie jest tożsama z liposukcją, pozwalając się pozbyć przede wszystkim nadmiaru skóry, a nie tkanki tłuszczowej. Jak jednak dowiadujemy się w warszawskiej Klinice Chęciński, istnieje możliwość połączenia obu procedur w ramach jednego zabiegu. W rezultacie uzyskuje się płaski brzuch bez niepożądanych „boczków” czy rozstępów.

Rekonwalescencja

Na pełną ocenę efektów trzeba jednak poczekać nawet 6-12 miesięcy, aż do spłaszczenia i rozjaśnienia blizn pooperacyjnych. W tym czasie wraca też całkowite czucie w obrębie brzucha (u niektórych pacjentów odrętwienie bywa trwałe). Do pracy można wrócić jednak znacznie wcześniej, bo już po 2-3 tygodniach od zabiegu, a w przypadku zawodów związanych z wysiłkiem fizycznym, którego należy unikać – po 6-8 tygodniach.

Przez mniej więcej kwartał od operacji trzeba masować blizny i smarować je odpowiednimi preparatami, a także nosić specjalny gorset uciskowy. Samo wypisanie pacjenta do domu następuje między trzecią a piątą dobą po zabiegu, kiedy to zdejmowane są też dreny. Szwy natomiast zdejmuje się kilka dni później. O ile wskazane jest oszczędzanie się w tym czasie, o tyle nie należy pozostawać zupełnie bez ruchu, gdyż prowadzić to może do powstania zakrzepów. Pacjent powinien prostować się i chodzić (w uśmierzeniu dyskomfortu pomagają środki przeciwbólowe), a także stosować przeciwzakrzepowe zastrzyki i leki.

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

Ból w obrębie miednicy mniejszej, jest problemem, który występuj...

Bóle miednicy u kobiet – leczenie fizjoterapeutyczne

Ostatnie lata to lawinowy wzrost zachorowań na schorzenia autoim...

Choroby autoimmunologiczne – jakie znaczenie ma dieta?

Internet przyzwyczaił nas do tego, że praktycznie każdą usługę d...

Zakupy w internetowej aptece: zalety i możliwości

  Podejmujesz kolejną walką z nadprogramowymi kilogramami? Mimo...

Odchudzanie za spalaczem tłuszczu Trizer? Przeczytaj opinie

Kamica nerkowa to jedna z najczęściej występujących dolegliwości...

Popularne przyczyny kamicy moczowej

  Owoce to produkty bogate w witaminy i minerały. Powinny znajd...

Jakie owoce wspomagają odchudzanie [Infografika]

Chociaż często o tym zapominamy, stan jamy ustnej i zębów zależy...

Dieta przeciwko próchnicy