Nowości na dietaiodchudzanie.pl

Masz obrzęki nóg?  Pomoże Ci masaż limfatyczny

Opuchlizna wytwarza się z powodu zastoju limfy, czyli płynu tkankowego wokół komórek. Jeśli limfa zbiera się np. w kończynach dolnych widzimy to jako obrzęk narastający z biegiem dnia, zwykle pojawia się on najpierw wokół grzbietów stóp i kostek, następnie brzękną łydki i uda. Zwykle dzieje się tak, gdy zbyt długo przebywamy w pozycji siedzącej lub stojącej. Gdy siedzimy często uciśnieniu ulegają naczynia pod kolanami uniemożliwiając prawidłowy odpływ krwi i limfy. W Warszawie gdzie pracujemy jest to bardzo powszechny problem ze względu na dużą ilość pracowników biurowych. Gdy za długo stoimy z kolei nie działa pompa mięśniowa (mięśnie łydki i ud), która wspomaga transport krwi i limfy do góry pokonując siły grawitacji. Gdy na dłużej przyjmie się pozycje leżącą obrzęk w różnym tempie znika. I tak zwykle wielu naszych pacjentów opisuje swoje objawy. Zbiegiem dnia zauważają narastająca opuchliznę, a po nocy zmniejsza ona swoje rozmiary. Jest to oznaka przeciążenia układu limfatycznego. Natomiast jeśli obrzęk po nocy utrzymuje się możemy stwierdzić niewydolność układu limfatycznego.

Obie te sytuacje wymagają wspomożenia układu limfatycznego

Na zastoje limfy i problemy z funkcjonowaniem układu transportującego limfę (układem limfatycznym) właściwym rozwiązaniem jest masaż limfatyczny. Zabieg ten musi być wykonywany przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę który specjalizuje się w masażu limfatycznym.

 

Liczba pacjentów z obrzękami jest zawsze większa w dużych metropoliach takich jak Warszawa, gdzie ludzie głównie siedzą za biurkiem lub stoją. Brakuje tez im czasu na codzienne zażywanie ruchu, które uruchamia pompę mięśniową. Gdy już dotrzemy na masaż, terapeuta najpierw rozmasuje węzły chłonne w pachwinach i ręcznie przepycha obrzęk z uda w kierunku pachwin, skąd następnie płyny są transportowane do głównego zbiornika limfatycznego w jamie brzusznej. Bardzo ważne, aby masaż miał kierunek od części bliższych do dalszych, czyli najpierw masowane będą, pachwiny, następnie uda, potem łydki i stopy. Wykonanie masażu w odwrotnej kolejności tak jak się to wykonuje w masażu klasycznym może doprowadzić do uszkodzeń naczyń limfatycznych na skutek nadmiernego ciśnienia wewnątrz naczyniowego. Tak więc przy obrzękach nie decydujcie się na masaże klasyczne czy sportowe.

 

Oprócz masażu limfatycznego zalecamy naszym pacjentom równoległe stosowanie rajstop lub pończoch przeciw-żylakowych, aby wywołać lekką kompresję i wspomóc odprowadzanie limfy. Polecamy również układanie nóg wyżej w pozycji leżącej oraz zwrócenie uwagi czy przy siedzeniu nie uciska się dołów podkolanowych. Ważne jest też, aby przy siedzeniu pod kolanami był kąt rozwarty, dlatego też polecamy odpowiednie podnóżki (“jak u fryzjera”), aby łatwiej było utrzymać ten kąt. Obrzęki nasilają się tez, gdy rośnie temperatura na zewnątrz, tak więc warto unikać gorących miejsc jeśli mamy problemy z opuchlizną. Profilaktyka i masaże limfatyczne powinny rozwiązać problem, jeśli jednak obrzęki nie ustępują po serii 10-20 masaży należy podejrzewać inne przyczyny niż tylko przeciążenie układu limfatycznego.

 

Do innych przyczyn, należą uszkodzenia lub wycięcia węzłów chłonnych w przebiegu chirurgicznego leczenia nowotworu. Przykładem może tu być usunięcie guza piersi, kiedy to usuwa się węzły pachowe i powstaje opuchlizna kończyny górnej. Systematyczne masaże limfatyczne i ćwiczenia powodują jednak , że funkcje usuniętych węzłów chłonnych (elementy układu limfatycznego) przejmują inne węzły chłonne i obrzęk się zmniejsza lub prawie całkowicie znika. Do rzadszych problemów należą: problemy jelitowe, zła dieta, nietolerancje pokarmowe, permanentne wzdęcia, choroby wirusowe, wady anatomiczne układu limfatycznego reakcje autoimmunologiczne organizmu niewydolna przepona oddechowa i inne.

 

Masaże limfatyczne wykonuje się również w przypadku innych chorób takich jak: zespół Reynauda, neuropatie i neuralgie, choroby zwyrodnieniowe stawów. Jako ciekawostkę możemy dodać, że masaż limfatyczny prowadzi się też w dziedzinie medycyny estetycznej, po zabiegach liposukcji, wypełnieniach kwasem hialuronowym, ostrzyknięciach twarzy (usunięcie po zabiegowego obrzęku twarzy) jak również, uzyskujemy bardzo dobre efekty przy leczeniu cellulitu, który jest bardziej widoczny przy obrzęku i znacznie się redukuje po masażu limfatycznym.

 

W Warszawie gdzie pracujemy masaż limfatyczny jest często wykorzystywany właśnie jako środek zaradczy po zabiegach z zakresu medycyny estetycznej, kiedy to pacjentki po zabiegach nie mogą sobie poradzić z nieustępującym samoistnie obrzękiem twarzy, brzucha, nóg.

Jeśli zobaczysz, że z tygodnia na tydzień coraz ciężej założyć ulubione szpilki lub nagle Twoje spodnie robią się coraz bardziej ciasne, podejmij działanie!

 

Mamy nadzieje, że artykuł dostarczył Państwu podstawowej wiedzy w zakresie radzenia sobie z obrzękami.

Do zobaczenia na masażu:) Zespół HB Clinic Warszawa

 

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

Cztery grupy krwi, cztery diety To co dla jednych jest lekarstw...

DIETA WEDŁUG GRUPY KRWI

W większości przypadków odpowiedniki leków można bez przeszkód s...

Odpowiedniki leków - działanie, dostępność, stosowanie

Dzięki warzywom nasza dieta może stać się ciekawsza i bardziej w...

12 najzdrowszych warzyw, czyli jak wzbogacić dietę w naturalny sposób?

Aby nasz organizm funkcjonował prawidłowo, należy zadbać o jeg...

Zasady zdrowego odżywiania

Korony protetyczne to uzupełnienia istniejących ubytków zębowych...

Zalety koron porcelanowych

Na początku może kilka słów wstępu. Dieta jajeczna została oprac...

Dieta jajeczna