Nowości na dietaiodchudzanie.pl

Węgiel aktywny - skuteczne rozwiązanie na wybielanie zębów

Czy znasz czarne tabletki, od lat dostępne na rynku farmaceutycznym, stosowane na biegunki lub zatrucia? Węgiel aktywny, bo o nim mowa, ma także inne, dotąd nieznane, bądź zapomniane właściwości. Zwany jest również węglem medycznym, a rozpowszechniony ze względu na to, że ma zdolność pochłaniania toksyn z organizmu zatrutego pacjenta. Co ciekawe, to działanie, nie jest jedynym ich zastosowaniem. Tabletki mogą być świetnym, domowym sposobem na wybielanie zębów.

Jak to działa?

Węgiel leczniczy możemy spotkać w aptece w postaci tabletek, jak i kapsułek. Najczęściej jest stosowany, jako środek zwalczający biegunki lub zatrucia, ze względu na swoje właściwości adsorpcyjne. Stosowany jest też, jako odtrutka, w zatruciach niektórymi lekami i związkami chemicznymi. Dzięki temu, że ma silnie rozbudowaną powierzchnię i w wyniku produkcji, wytworzoną porowatą strukturę, bez problemu potrafi związać organiczne związki chemiczne. Najczęściej są to substancje dostarczane do jamy ustnej wraz z pożywieniem, czyli kwasy, toksyny roślinne, zanieczyszczenia, związki zapachowe, garbniki. Ich widocznym przykładem są przebarwienia zębów, wynikające z picia herbaty, kawy, czerwonego wina, palenia papierosów, jak i zauważalny, żółty nalot na zębach.

Węgiel wiąże także bakterie. Co bardzo istotne, nie niszczy on szkliwa zębów, gdyż nie wiąże minerałów, będących budulcem zębów – wapnia, magnezu, fosforu, żelaza i cynku. Węgiel działa delikatnie, więc jest polecany także pacjentom cierpiącym na nadwrażliwość zębów. Jest to jeden z najstarszych sposobów wybielania zębów. Mimo, że od dawna znany, to on naprawdę działa!

Przygotowanie pasty z węgla aktywnego

Aby wybielić zęby, musimy zacząć od przygotowania pasty z węgla aktywnego. Potrzebujemy do tego trzy tabletki/kapsułki węgla i jedną łyżeczkę oleju kokosowego. Udowodniono, iż także olej kokosowy ma właściwości wybielające. Ponadto usuwa bakterie i grzyby, będące przyczyną próchnicy. Alternatywnie, można zamiast oleju kokosowego, użyć oleju sezamowego o właściwościach przeciwzapalnych, a nawet samej wody. Zdecydowanie wygodniejsze jest zastosowanie węgla w kapsułkach, bo można je otworzyć i wysypać zawartość. W przypadku tabletek, uprzednio należy je rozgnieść np. w moździerzu.

Jeżeli ktoś ma nadwrażliwe zęby, lub chciałby polepszyć walory smakowe, to może dodać również jedną kroplę olejku eterycznego – goździkowego, dezynfekującego jamę ustną. Tak przygotowane składniki wystarczy tylko połączyć i dobrze wymieszać, uzyskując konsystencję pasty o kolorze czarnym. Jeżeli chodzi o przechowywanie, to przygotowaną pastę możemy umieścić w szczelnie zamykanym pojemniku. Pozostanie trwała nawet przez kilka miesięcy, jeżeli umieścimy ją w suchym i ciemnym miejscu.

Jak być zęby z użyciem węgla aktywnego?

Pastę, tak samo jak tę tradycyjną, nakładamy na szczoteczkę. Dokładne szczotkowanie powinno trwać 2 minuty. Pastę można rozprowadzić także na dziąsła. Po nałożeniu, należy trzymać ją jeszcze w ustach przez około 3 minuty, ułatwiając rozprowadzenie, w zamkniętych ustach. Wykonujemy tutaj czynności przypominające płukane zębów, tak by pasta dostała się do wszystkich zakamarków jamy ustnej. Po upływie czasu, trzeba dokładnie wypłukać usta wodą, nawet kilkakrotnie, tak by usunąć wszystkie pozostałości czarnego koloru. Zaleca się również powtórne wyczyszczenie zębów zwykłą pastą. Mycie zębów daje wspaniały efekt wybielający, jeżeli zabieg ten powtórzymy 3 razy w tygodniu. Następnie, dla podtrzymania wybielenia, można takiej pasty używać raz w tygodniu.

Jakich efektów można się spodziewać?

Już po pierwszym szczotkowaniu zębów samodzielnie wykonaną pastą z węgla medycznego, widać poprawę koloru szkliwa - zęby są jaśniejsze. Najszybciej znikają osady garbnikowe, pochodzące z kawy czy herbaty. Wiele osób chwali sobie tę metodę wybielania, gdyż zęby stają się gładkie, wypolerowane i dokładnie wyczyszczone. Należy jednak pamiętać, że pasta z węgla aktywnego nie usunie kamienia nazębnego. Faktem jest, że nie osiągniemy dzięki niej koloru jaśniejszego, niż naturalny koloryt zębów. Efekt jest zatem naturalny. Węgiel aktywny nie pozostawia osadów, plam. Szybko można go zmyć zarówno z zębów, dziąseł, jak i z umywalki.

Czarna pasta do zębów dostępna na rynku

Jeżeli cenimy sobie wygodę i nie mamy czasu na przygotowanie w domu takiej wybielającej pasty do zębów, możemy ją również zakupić. Na rynku jest dostępnych wiele past, które zawierają dodatek węgla. Mają one czarny kolor, ze względu na zastosowany składnik – węgiel aktywny. Zawierają one ponadto dodatki i środki konserwujące, a ceny takich past wahają się od 10-100 zł za opakowanie.

Węgiel aktywny się opłaca

Nie warto zwlekać z decyzją o zastosowaniu takiej kuracji wybielającej. Węgiel dostępny jest w każdej aptece i nie powinien kosztować więcej niż 10 złotych za opakowanie. Jest naturalny i nietoksyczny. Nie stwarza zagrożenia dla życia, nawet w przypadku połknięcia pasty. Jest on pod każdym względem bezpieczny. Kuracja ta będzie więc o wiele tańszym rozwiązaniem, niż systemy wybielające, czy pasty do zębów różnych producentów. Wystarczy więc postawić na naturalność i zacząć wybielać swe zęby już dziś, aby móc pochwalić się wreszcie szerokim, olśniewającym uśmiechem.

 

 

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

Jak zapewne wiecie, zdrowe odżywianie polega na regularnym dosta...

Zdrowe odżywianie – od czego zacząć?

Uwielbiasz jazdę na rowerze, lecz nie możesz sobie pozwolić na t...

Dlaczego warto zdecydować się na rower elektryczny? Pokonuj kilometry bez ograniczeń!

  Catering dietetyczny Paleo to jedno z najlepszych rozwiązań d...

Catering dietetyczny Paleo dla osób, które chcą zadbać o zdrowie

Dokuczają Ci ciągłe problemy zdrowotne, zmęczenie i brak siły ...

Sposoby na zdrowie Antoniego Huczyńskiego – dziarskiego dziadka

Dla każdego z nas bardzo istotne jest to, aby dbać o atrakcyjn...

Catering dietetyczny - jak wybrać najlepszą firmę?

Warzywa powinny stanowić podstawę diety dla każdego dziecka, pon...

5 sposobów na zachęcenie dziecka do jedzenia warzyw

Jedną z metod wykorzystywanych w medycynie alternatywnej jest de...

Medycyna alternatywna – leczenie przez detoks organizmu