Nowości na dietaiodchudzanie.pl

Kwas chlorogenowy – charakterystyka, właściwości oraz skutki uboczne

 

Kwas chlorogenowy (CGA) to związek organiczny zaliczany do grupy naturalnych polifenoli roślinnych i aktyoksydantów (przeciwutleniaczy). Znajduje się on przede wszystkim w liściach i owocach kakaowca, zielonej kawie, karczochach, ziemniakach, czarnych jagodach, truskawkach oraz suszonych śliwkach. Właściwości zdrowotne i odchudzające tego kwasu kawowego zostały potwierdzone w kilku badaniach, które niemniej wymagają potwierdzenia. Sięgając po specyfiki z kwasem chlorogenowym, warto zwracać uwagę na potencjalne skutki uboczne.

 

 

Poznaj właściwości kwasu chlorogenowego

Wyniki dotychczasowych badań pozwalają przypuszczać, że stosowanie produktów z zawartością kwasu chlorogenowego okaże się zbawienne przede wszystkim dla osób z nadwagą oraz cukrzycą. Wszystko za sprawą tego, iż związek ten hamuje proces wchłaniania glukozy przez organizm. W konsekwencji zostaje on zmuszony do pobierania energii z nagromadzonych zapasów tkanki tłuszczowej. Diabetycy mogą tym samym uniknąć częstych skoków insulinowych, a nawet zmniejszyć – przy konsultacji z lekarzem – ilość przyjmowanej insuliny. Ten niezwykły kwas pozwala również w szybkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów. Jest to nie tylko zasługą naturalnej redukcji tłuszczu, lecz także ograniczenia częstotliwości napadów tzw. „wilczego głodu”. Poza tym kwas chlorogenowy wykazuje właściwości pozwalające pozbyć się cellulitu.

Warto sięgnąć po ten cenny przeciwutleniacz również z powodów zdrowotnych. Przede wszystkim należy mieć na uwadze jego właściwości przeciwnowotworowe. Kwas kawoilochinowy zawarty w zielonej kawie wykazuje bowiem zdolność blokowania kancerogenów oraz eliminacji wolnych rodników. Chroni przed nowotworem zwłaszcza wątrobę, ułatwiając systematyczne oczyszczanie tego organu. Poza tym kwas chlorogenowy wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe, antygrzybiczne oraz przeciwzapalne. Jego regularne dostarczanie do organizmu przyczynia się zatem do wzrostu odporności oraz pomaga w zwalczaniu objawów wielu chorób. Poza tym kwas ten pomaga obniżyć poziom złego (LDL) oraz całkowitego cholesterolu we krwi, zredukować poziom nadciśnienia tętniczego, a także poprawić funkcjonowanie układu sercowego.

Czy przyjmowanie kwasu chlorogenowego jest bezpieczne?

Zanim zaczniesz pić kawę w nieograniczonych ilościach lub sięgniesz po suplementy diety z zawartością kwasu chlorogenowego, poznaj wcześniej potencjalne skutki uboczne związane z przyjmowaniem tego związku. Przede wszystkim warto mieć na uwadze to, że związek ten występuje zwykle wspólnie z dużą zawartością kofeiny – która podobnie jak kwas chlorogenowy sprzyja odchudzaniu. Jest bowiem składnikiem wpływającym na przyśpieszenie procesów metabolicznych organizmu. Na kofeinę powinny jednak uważać osoby z nadciśnieniem czy chorobą wieńcową, a także dzieci oraz kobiety w ciąży. Warto mieć równocześnie na uwadze jej uzależniające działanie. Pewnym rozwiązaniem tego problemu jest sięgnięcie po gotowe suplementy diety bez zawartości kofeiny. Powstają one z naturalnego wyciągu zielonej kawy i zwykle są jednocześnie bogate w dodatkowe związki i witaminy, wpływające na przyswajalność kwasu chlorogenowego przez organizm.

Niektórzy badacze wskazują jednocześnie na ryzyko odwodnienia organizmu na skutek częstego dostarczania kwasu chlorogonowego do organizmu w dużych ilościach. U części osób związek ten może poza tym przyczyniać się do powstania reakcji uczuleniowych – na przykład świądu skóry, wysypki, czy zaczerwienienia oczu. Szczególną ostrożność powinny zachować poza tym pacjenci zmagający się z cukrzycą. Muszą oni rozważnie stosować kwas chlorogenowy wspólnie z lekami redukującymi poziom glikemii. Zbyt szybkie obniżenie poziomu glukozy we krwi mogłoby skutkować powstaniem takich objawów jak zmęczenie, bóle i zawroty głowy, senność, wewnętrzny niepokój, rozdrażnienie, bezsenność oraz problemy żołądkowe.

Osoby stosujące kwas chlorogenowy na odchudzanie powinny natomiast pamiętać, że związek ten nie zastąpi zdrowej, prawidłowo zbilansowanej diety. Badania naukowe potwierdziły wprawdzie korzystny wpływ na spalanie tkanki tłuszczowej, ale nie wiadomo jeszcze na ile jest on długotrwały. W związku z tym istnieje ryzyko tego, że po zaprzestaniu przyjmowania tego związku, narazimy się na efekt jojo. Nie można więc zapominać o diecie oraz aktywności fizycznej.

Gdzie kupić kwas chlorogenowy?

Kwas chlorogenowy możesz kupić w formie naturalnej lub w postaci suplementów diety. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie dokonanie zakupów w aptece lub sprawdzonym sklepie z suplementami. Najtaniej zaopatrzysz się w preparaty z kwasem chlorogenowym, decydując się na ich nabycie za pośrednictwem sklepów internetowych. Wybieraj te produkty, które zawierają co najwyżej niewielką ilość kofeiny.

Wolisz jednak dostarczać sobie ten cenny przeciwutleniacz poprzez wypijanie zielonej kawy? Zwróć zatem uwagę na to, że znacznie większą zawartością kwasu chlorogenowego cechuje się surowa kawa w porównaniu do prażonej. Z tego samego powodu lepiej postawić na kawę ekologiczną z certyfikowanych upraw.

 

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

Tak wiele z nas chce mieć piękne, szczupłe ciało. Często marzymy...

Trzy zasady rozsądnego odchudzania

Zdrowe odżywianie – odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia, ...

Zdrowe odżywianie — czyli, jak i co jeść

Laseroterapia to niezwykle skuteczne narzędzie w walce ze starze...

Laser frakcyjny CO2 - bezpieczeństwo i skuteczność

  Kręgosłup jest filarem swoistego rusztowania jakim jest dla n...

Dlaczego boli nas kręgosłup?

Dieta kapuściana kwalifikuje się do diet błyskawicznych, czyli t...

Prezydencka dieta kapuściana

Ławeczka do ćwiczeń to sprzęt znajdujący się na każdej siłowni i...

Dlaczego warto mieć w domu własną ławeczkę do ćwiczeń?

Problem z poceniem – szczególnie, gdy pot jest bardzo obfity – p...

Nadmierna potliwość – z czego wynika i jak z nią walczyć?