Nowości na dietaiodchudzanie.pl

Alergie na pleśnie, pyłki, kota – jak sobie z nimi radzić?

Wiosna na dobre rozgościła się za naszymi oknami. Jedni cieszą się ze słonecznej pogody, inni już tak pozytywnie na wiosnę nie patrzą. To alergicy, czyli osoby cierpiące na alergie na pyłki i pleśnie. Właśnie w tym okresie są najbardziej narażeni na reakcje alergiczne. Oto kilka domowych sposobów, jak radzić sobie z alergią.

Alergia jest uznawana za najczęściej występujące schorzenie. Szacuje się, że aż 30% populacji na świecie cierpi na choroby alergiczne. Ponad 500 milionów ludzi choruje na katar sienny, czyli alergiczny nieżyt nosa. W Polsce aż 4 na 10 osób deklaruje, że cierpi na objawy alergiczne, do których zalicza się katar, łzawienie oczu, problemy z oddychaniem i kaszel, a jako najczęstsza wskazywana jest alergia na pyłki roślinne. Co ważne, jeśli nasi rodzice są alergikami, mamy aż 70% szans, że również nimi będziemy.

Co to jest alergia?

Alergia (z greckiego allos – inny ora ergos – reakcja) to nadmierna i nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na substancje obce, czyli alergeny. W normalnych warunkach organizm te substancje ignoruje i u osób zdrowych nie występują żadne reakcje.

Mechanizm alergii jest prosty: pojawia się wyłącznie wtedy, kiedy pojawia się alergen. W pierwszym kontakcie układ odpornościowy zapamiętuje go, przy drugim i następnym kontakcie alergen wywołuje reakcję przeciwciał i uwalniana jest histamina, która odpowiada za część objawów alergii. Czasem reakcja alergiczna następuje dopiero po kilku latach kontaktu z danym alergenem.

Alergia na pleśnie

Szczególnie dużo toksycznych grzybów pleśniowych występuje w powietrzu w okresie lata i jesieni. Pleśnie lubią temperaturę 18-25 stopni Celsjusza oraz wilgotne powietrze (na poziomie powyżej 70%). Występują w glebie, na roślinach, w parkach, lasach i w ogrodach. Należy przy tym pamiętać, że znajdziemy je również w domu, nawet w nowym budownictwie. Pleśnie są w kurzu domowym, uwielbiają szczególnie wilgotne pomieszczenia, jak kuchnia, łazienka i toalety, są też w kołdrach, materacach, tapicerkach, w doniczkach kwiatów. Jesteśmy więc narażeni na alergie na pleśnie niemal przez cały rok.

Alergia na pyłki roślin

Jedną z najczęstszych przyczyn alergii sezonowej w Polsce są pyłki traw, które mogą wywołać reakcję alergiczną w okresie od połowy maja do połowy lipca. Innymi alergenami są pyłki drzew, głównie brzozy, olszy i leszczyny, a także pyłki chwastów, głównie bylicy. Aby poznać przyczyny i objawy alergii na pyłki, odnosimy na stronę: http://www.claritine.pl/pl/o-alergii/alergia-na-pylki-roslin/.

Alergia na kota

Alergia na kota to konkretnie nadwrażliwość organizmu na białko Fel D1, które znajduje się w kociej ślinie. Koty wylizują swoje futro w ramach codziennej toalety, zatem ślina przenosi się na ich sierść. Uczulać może również wydzielina z gruczołów łojowych, dlatego potocznie mówi się o alergii na sierść kota, ale to nie sierść uczula, tylko to, co na niej się znajduje. Na taki alergen jest się narażonym przez cały rok, tutaj nie występuje sezonowość.

Domowe sposoby na alergię

Choroby alergiczne wymagają leczenia, ponieważ mogą doprowadzić do poważnych komplikacji (poważne ataki duszności itp.). Leczenie w przypadku przewlekłej alergii jest skomplikowane, często wielokierunkowe i skupiające się na leczeniu objawów (samej alergii nie da się wyleczyć). Niestety, jeśli raz wystąpi alergia, będzie nam już towarzyszyć do końca życia.

Jedyne, co nam pozostaje, to przygotować się na sezon, w którym jesteśmy najbardziej narażeni na alergię. Osoby, które co roku cierpią na alergię na pyłki, wiedzą doskonale, że w okresie wiosny muszą szczególnie o siebie zadbać – unikać kontaktu z naturą, ograniczyć wietrzenie mieszkania i stosować filtry powietrza, a nawet nosić maskę z filtrem. W przypadku alergii na pleśnie oraz alergii na kota trzeba być czujnym przez cały czas. Najważniejsze to unikać kontaktu z alergenem i stosować środki doraźne, jak leki lub wspomagająco wapń, które mogą stłumić reakcję alergiczną.

Kilka domowych sposobów na alergię:

1. Pozbądź się z domu wszystkiego, co wchłania kurz, głównie tekstylia, jak dywaniki, firanki, zasłony, narzuty, niepotrzebne koce czy poduszki. To właśnie one są siedliskiem alergenów.

2. Często odkurzaj mieszkanie, minimum to 2 razy w tygodniu, a w odkurzaczu załóż filtr typu HEPA, który uniemożliwia krążenie pyłkom i zarodnikom. Wymieniaj go co 2 miesiące.

3. Pościel i ręczniki wymieniaj i pierz przynajmniej raz na tydzień w temperaturze co najmniej 60 stopni, w ten sposób pozbędziesz się roztoczy i ich jaj.

4. Zainwestuj w nowoczesny oczyszczacz powietrza. Specjalne filtry doskonale radzą sobie z alergenami, ale również ze spalinami, wirusami, a nawet dymem nikotynowym. Są ratunkiem dla osób, które cierpią na alergie na pleśnie oraz pyłki.

5. Po powrocie do domu weź prysznic i zmień ubranie, dzięki czemu pozbędziesz się alergenów osadzonych na włosach i odzieży.

6. Oczyszczaj nos solą fizjologiczną. Możesz zastosować roztwór soli w sprayu lub stosować inhalacje. Specjaliści są zgodni co do tego, że jest to najskuteczniejszy sposób, dzięki któremu szybko pozbędziesz się pyłków, które osiadły na błonie śluzowej nosa.

7. Po konsultacji z lekarzem można doraźnie stosować leki przeciwalergiczne, środki antyhistaminowe, kortykosteroidy, krople do oczu, aerozole do nosa itp.

To tylko garść porad, jak radzić sobie z najpopularniejszymi alergiami, czyli alergią na pyłki, pleśnie i kota. Warto przy tym pamiętać, że każdy nasilający się objaw powinien być bezzwłocznie skonsultowany z lekarzem, który przepisze odpowiednie leki, a także doradzi, jak złagodzić dolegliwości, aby pełnią płuc móc cieszyć się piękną wiosną.

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

Zdrowe odżywianie stało się niezwykle modne. Coraz powszechniejs...

Jak wybrać odpowiedni model wyciskarki do soków?

Na palcach jednej ręki można policzyć osoby, które nie lubią d...

Dietetyczny pudding czekoladowy

Bardzo szybki i pracowity tryb życia sprzyja niezdrowym nawykom ...

Zrzucenie zbędnych kilogramów - z nami to bardzo proste

Odchudzanie nie musi się wiązać z setką wyrzeczeń. Herbaty Hello...

Hello Slim. Bezpieczna, naturalna i skuteczna herbata na odchudzanie.

Witamina D jest hormonem steroidowym, który wytwarzany jest z ch...

Witamina D, dlaczego jest taka ważna?

Moring Slim Formula to preparat na odchudzanie. Jest całkowicie ...

Moja Opinia o Moring Slim - Hit czy Kit?

Dzięki warzywom nasza dieta może stać się ciekawsza i bardziej w...

12 najzdrowszych warzyw, czyli jak wzbogacić dietę w naturalny sposób?