Nowości na dietaiodchudzanie.pl

Choroby żył powierzchniowych nóg – ich przyczyny, leczenie i sposoby zapobiegania

Tkanki naszych nóg, aby mogły prawidłowo funkcjonować, musza być stale zaopatrywane w natlenowaną, bogatą w związki odżywcze krew. Krew ta pompowana jest przez serce i transportowana do kończyn dolnych tętnicami. Następnie wraca ona z powrotem do serca – z mniejszą zawartością tlenu i z produktami metabolizmu komórek. Transport krwi z nóg jest utrudniony – odbywa się wbrew siłom grawitacji, a do tego ciśnienie krwi jest znacznie niższe niż w tętnicach. Dlatego naczynia transportujące krew do serca - żyły - mają zapobiegające jej cofaniu się i zastawki.

Wśród żył kończyn dolnych można wyróżnić żyły powierzchniowe, przeszywające oraz głębokie. Żyły powierzchowne odprowadzają „zużytą” krew z tkanek najbardziej zewnętrznych jak skóra czy podściółka tłuszczowa. Żyły głębokie położone są pomiędzy mięśniami i odpowiadają za transport krwi z głębszych struktur kończyn np. mięśni. Żyły przeszywające odpowiadają natomiast za połączenie żył powierzchniowych i głębokich.

Aby krew nie gromadziła się nadmiernie w naczyniach nóg i mogła bez problemów powrócić do serca warunkiem koniecznym są zdrowe, prawidłowo funkcjonujące żyły.

Przyczyny chorób żył powierzchownych

Wśród najczęstszych przyczyn problemów z żyłami nóg, oprócz czynników genetycznych, można wymienić brak ruchu. Współczesny, siedzący tryb pracy, brak czasu na aktywność fizyczną i przemieszczanie się wszędzie samochodem sprzyjają chorobom żył powierzchniowych. Skurcze mięśni nóg odpowiadają za działanie tzw. pompy mięśniowej, odgrywającej ważna rolę w transporcie krwi z nóg. Brak ruchu i zbyt długie przebywanie w jednej pozycji sprzyjają zastojom krwi mogącym prowadzić  do uszkodzenia zastawek i trwałego poszerzenia żył.

Statystyki wskazują, że na choroby żył powierzchniowych bardziej narażone są kobiety. Wiąże się to z wahaniami hormonalnymi w trakcie cyklu miesiączkowego, ciąży, a także menopauzy. Progesteron - hormon kobiecy, którego stężenie wzrasta w wymienionych sytuacjach - odpowiada za rozszerzenie naczyń krwionośnych. Sprzyja to trwałemu poszerzeniu światła żył, obrzękom nóg i prowadzi do rozwoju choroby żylakowej.

Wśród czynników zwiększających ryzyko chorób żył powierzchniowych, oprócz płci żeńskiej, można wymienić: nadwagę, przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej, czynniki zewnętrzne jak urazy żył, nadmierny wysiłek, gwałtowne działanie wysokiej temperatury (sauna, gorące kąpiele) czy wady postawy zaburzające pracę pompy mięśniowej (np. płaskostopie).

 

Leczenie i sposoby zapobiegania chorobom żył powierzchniowych

Aby uniknąć problemów z żyłami kończyn dolnych musisz o nie zadbać jeszcze zanim dadzą o sobie znać. Dlatego, gdy spędzasz cały dzień w bezruchu np. przy biurku musisz pamiętać o robieniu krótkich przerw na proste ćwiczenia nóg, które umożliwią prawidłowe działanie pompy mięśniowej. Należą do nich stawanie na palcach, koliste ruchy stopami czy zginanie kolan. Krążenie w nogach możesz też usprawnić dzięki dyskretnym ćwiczeniom polegającym na naprzemiennym napinaniu mięśni łydek. Każdą okazję staraj się wykorzystać, by zaktywizować mięśnie nóg. Dlatego zrezygnuj z windy na rzecz schodów, a zamiast wsiadać od razu do komunikacji miejskiej wcześniej przejdź się jeden czy dwa przystanki.

Gdy zaobserwujesz u siebie pierwsze symptomy wskazujące na problem z krążeniem, jak opuchnięte, ciężkie nogi, czym prędzej zaopatrz się w rajstopy uciskowe, które wspomogą krążenie i zapobiegną zastojom krwi. Aby złagodzić objawy związane z niewydolnością żył powierzchownych warto też sięgnąć po preparaty z heparyną w postaci żelu np. Lioton®1000. Heparyna jest związkiem naturalnie występującym w naszym organizmie i odpowiada za hamowanie krzepnięcia krwi. Stosowana w przypadku niewydolności żył powierzchniowych działa przeciwzakrzepowo, przeciwzapalnie, a także poprawia mikrokrążenie dzięki czemu skutecznie eliminuje obrzęki i uczucie ciężkich nóg.

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

Trwała redukcja masy ciała to proces długotrwały i obarczony ryz...

Szczupła sylwetka - kilka sposobów na pozbycie się zbędnych kilogramów

W czasie świąt nikt z nas nie liczy kalorii. Nie odmawiamy sob...

Zjeżdżaj i biegaj na nartach. Przyjemnie spalisz kalorie po świętach!

Zarówno paznokcie jak i dłonie są wizytówką każdej z Nas. Ważne ...

Ładne paznokcie wizytówką każdej kobiety

Małe dzieci uwielbiają różnego rodzaju rowerki, samochodziki i...

Hulajnogi trójkołowe – czy tylko dla dzieci?

Już niebawem rozpocznie się okres wakacyjny, lecz Ty nadal mas...

Jak przeprowadzić odchudzający detoks ciała i umysłu przed wakacjami?

Dzisiejsze postępy medycyny i jej nieustający rozwój pozwalają n...

Bogata oferta klinik medycyny estetycznej

Macierzyństwo to dla większości z kobiet najpiękniejszy oraz naj...

Dietetyczne dylematy młodej mamy. Co jeść, aby nie zaszkodzić maleństwu?