Nowości na dietaiodchudzanie.pl

W jaki sposób naturalnie dbać o zdrowie oczu i zmniejszyć wadę wzroku?

Pracujesz każdego dnia wiele godzin przy komputerze i Twój wzrok z każdym kolejnym miesiącem się pogarsza? Dotyczy Cię już problem z krótkowzrocznością, która nie pozwala Ci prawidłowo widzieć oddalonych przedmiotów. Dowiedz się więc, co tak naprawdę powoduje kłopoty ze wzrokiem i od dziś zacznij dbać o zdrowie swoich oczu.

Stres i napięcie – główni winowajcy

Nabyta krótkowzroczność wynika w głównej mierze z nieustannego napinania oczu. Chcemy jak najszybciej przeczytać tekst na ekranie komputera i godzinami wpatrujemy się w jeden punkt z bliskiej odległości. Z tego powodu oczy szybko się męczą, stają zaczerwienione oraz tracą zdolność do naturalnej akomodacji. Narażamy się również na ryzyko rozwoju zespołu suchego oka.

Znaczenie diety w prawidłowym widzeniu

Niezwykle ważną kwestią w profilaktyce wad wzroku jest także dieta. Przede wszystkim powinna ona być bogata w produkty roślinne o dużej zawartości witamin i minerałów. Za prawidłowe widzenie odpowiada w głównej mierze beta karoten, zawarty w marchwi. Należy spożywać jak najwięcej surowych sałatek owocowo-warzywnych. Posiłki pozbawione obróbki termicznej nie tracą jakichkolwiek cennych składników dla zdrowia oczu.

Jak zapobiegać wadom wzroku?

Przede wszystkim musisz pamiętać o regularnych przerwach w trakcie pracy przy komputerze. Nie zapominaj o tym, aby po każdej godzinie pozwolić sobie na 5-minutowy odpoczynek. W tym czasie warto zastosować chociażby technikę palmingu. Polega ona na zamknięciu oczu, szczelnym zakryciu ich własnymi dłońmi, a następnie doświadczaniu głębokiej ciemności. Przerwa w pracy to również dobra okazja, aby spojrzeć w dal za okno – najlepiej w naturalną zieleń liści drzew.

 

Nie bez znaczenia jest również prawidłowy oddech. Jeżeli tylko będziesz świadomie oddychał, Twój poziom napięcia momentalnie zostanie zredukowany. Oddech nie powinien być płytki – niech każdy wdech i wydech trwa co najmniej kilka sekund.

Jak czytać na komputerze, by nie psuć wzroku?

Szczególnie negatywny wpływ na zdrowie oczu ma czytanie w warunkach nieodpowiedniego oświetlenia. Unikaj także zbyt małej czcionki oraz przesadnie jaskrawych kolorów tekstu i tła. Za pomocą odpowiednich wtyczek do przeglądarki internetowej, zdołasz jednym kliknięciem myszy osiągnąć prosty czarno-biały arkusz tekstowy.

Joga oczu sposobem na krótkowzroczność

Dr Bates wiele lat temu przyrównał noszenie okularów do stosowania kul przez osobę ze złamaną nogą. Chciał przez to zaznaczyć, że okulary w żadnym stopniu nie leczą wady wzroku, lecz jedynie maskują jej objawy. Poza tym ich zakładanie w pewnym stopniu „rozleniwia oczy” - przez co zablokowane zostają naturalne mechanizmy samoleczenia.

 

Ten znany okulista amerykański zaproponował więc zestaw ćwiczeń poprawiających widzenie u osób z krótkowzrocznością. Do dziś są one określane jako joga oczu. Lekarz ten postawił hipotezę, że możliwe jest zmniejszenie wady, jeżeli poddamy narząd wzroku systematycznym ćwiczeniom. Zalecał więc między innymi:

 

  • przeprowadzanie zabiegów palmingu (zakrywania oczu dłońmi);
  • częste i szybkie mruganie – pamiętając przy tym o nienapinaniu oczu;
  • spoglądanie przy zasłoniętym jednym oku w punkt położony w oddali;
  • naprzemienne kierowanie wzroku w kierunku „góra-dół”;
  • okrężne ruchy gałek ocznych;
  • podążenie wzrokiem w różnych kierunkach tworząc klepsydrę;
  • spoglądanie jak najdalej raz w lewym, a następnie w prawym kierunku. 

Należy przy tym pamiętać o tym, że joga oczu to nie tylko ćwiczenia, lecz także technika relaksacji. Trzeba więc pamiętać o jak najczęstszym rozluźnianiu oczu oraz mięśni, które je otaczają. Podczas wykonywania naprzemiennych ruchów za pomocą gałek ocznych powinniśmy wyobrazić sobie, że kreślimy kręgi za pomocą ołówka przywiązanego do naszego nosa sznurkiem. Taka wizualizacja pozwoli zapobiec niepotrzebnemu napinaniu oczu.

Naświetlanie oczu za pomocą światła

Sporo kontrowersji wzbudziło w świecie medycznym zalecenie dr Batesa, aby w celu leczenia wady wzroku poddawać je ekspozycji na światło. Mogło to być zarówno wystawianie się na promienie słońca, jak i – zwłaszcza zimą – sztucznego światła lampy. Przeciwnicy zarzucali Batesowi, że przecież taki zabieg to prosta droga do powiększenia wady. Mało kto jednak brał pod uwagę fakt, że miał on się odbywać przy zamkniętych oczach. Ich kontakt z ciepłej wytwarzanym przez światło miał na celu przede wszystkim zapewnienie oczom warunków relaksu. Udawało się tym samym pozbyć niepotrzebnego napięcia – głównego winowajcy nabytej krótkowzroczności. 

Pamiętaj o dotlenieniu oczu

Oprócz diety oraz ćwiczeń oczu, niezwykle istotne jest także ich właściwe dotlenienie. Nie zapominaj więc o częstych ćwiczeniach fizycznych, także podczas przerw w pracy. Bardzo wskazane są także długie leśne spacery.

 

Podsumowanie

 

Zadbaj więc o zdrowie swoich oczu, bo nikt tego nie zrobi za Ciebie. Ich ciągłe napięcie w niczym Ci nie pomoże, a jedynie pogłębi krótkowzroczność. Zdołasz jej skutecznie zapobiec, a nawet zmniejszyć dotychczasową wadę, jeżeli będziesz stosować się do porad zaprezentowanych w artykule.

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

Należysz do osób, które uwielbiają ciepło i na samą myśl o zim...

Zimne prysznice każdego poranka pozwolą Ci schudnąć i zachować  nienaganne zdrowie

Arbuz to owoc, które ma szerokie zastosowaniu. Miły słodki smak,...

Arbuz – smaczny i dietetyczny

  Choroby cywilizacyjne stały się dziś prawdziwą plagą. Umieram...

Jak zachować zdrowie, witalność i szczupłą sylwetkę pomimo upływu lat?

Tkanki naszych nóg, aby mogły prawidłowo funkcjonować, musza być...

Choroby żył powierzchniowych nóg – ich przyczyny, leczenie i sposoby zapobiegania

Atopowe zapalenie skóry, w skrócie AZS lub egzema, to choroba kt...

Leczenie atopowego zapalenia skóry

W ostatnim czasie o wodzie wodorowej jest coraz głośniej. Czy ma...

Woda wodorowa – czy warto ją pić?

W obecnych czasach cebula nie występuje już w stanie dzikim. Jed...

Taka powszechna, a taka niezwykła. Cebula i jej właściwości.