Nowości na dietaiodchudzanie.pl

Jak przeciwdziałać refluksowi?

Refluks, a dokładniej choroba refluksowa przełyku lub refluks żołądkowo-przełykowy, to obecnie bardzo częsta dolegliwość, której nie należy lekceważyć. Może doprowadzić do przewlekłego stanu zapalnego lub uszkodzenia przełyku. Jakie są najczęstsze przyczyny refluksu? Jak przeciwdziałać chorobie?

Czym tak naprawdę jest refluks?

Najprościej mówiąc, refluks polega na cofaniu się treści pokarmowej i soków żołądkowych do przełyku, co skutkuje podrażnieniem błony śluzowej gardła. U osób cierpiących na chorobę refluksową obserwuje się zmniejszone napięcie zwieracza dolnego przełyku, który powinien zamykać światło po przejściu pokarmu do żołądka. W przypadku zaburzonego działania narządu kwaśna treść żołądka powraca, co podrażnia błonę śluzową gardła. Wówczas może pojawić się zgaga oraz rozwijać się stan zapalny. Zwieracz ma mniejsze napięcie, gdy przebywamy w pozycji leżącej.

Refluks gardła – przyczyny i objawy

Przyczyn refluksu jest bardzo wiele. Zalicza się do nich między innymi spożywanie pokarmów, które drażnią przełyk, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, otyłość, urazy klatki piersiowej, ciąża, przepuklina rozworu przełykowego oraz spożywanie tłustych potraw, które obniżają ciśnienie dolnego zwieracza przełyku. Najczęściej występującym objawem jest palący ból w nadbrzuszu lub w gardle, czyli zgaga.

Osoby cierpiące na refluks zauważają charakterystyczne objawy po słodkim, kwaśnym, słodkim, cierpkim lub obfitym posiłku. Dolegliwość może prowadzić nie tylko do podrażnienia śluzówki gardła, ale również podrażnienia dróg oddechowych i powikłań płucnych. Dzieje się tak, gdy zawartość żołądka zostaje cofnięta do gardzieli i zasysana do układu oddechowego.

Oprócz wspomnianych objawów można odczuwać dyskomfort związany z goryczą lub kwasowością w gardle, a także wymioty i nudności. Jednak nie tylko w obrębie przełyku odczuwane są przykre objawy. Refluks gardła może być mylony z bólami wieńcowymi – pojawia się ból w klatce piersiowej i nadbrzuszu. Często chory doświadcza chrypki, napadowego kaszlu, bólu gardła i zapalenia dziąseł.

Odpowiednia dieta w walce z refluksem

Odpowiednia dieta jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku choroby refluksowej, bo zmniejsza dokuczliwe objawy takie jak bóle brzucha, zgaga, piekący ból zamostkowy lub odbijanie. Co można jeść, a czego nie? Przede wszystkim dieta powinna być lekkostrawna, niewymagająca długiego trawienia produktów. Trzeba wykluczyć duże ilości tłuszczów oraz pokarmy kwaśne, podrażniające błonę śluzową, a więc cytrusy i pomidory. Ponadto nie należy spożywać pokarmów, które pobudzają wydzielanie kwasu solnego w żołądku – czekolady, warzyw cebulowych, mięty pieprzowej. Niewskazane są również mocna herbata, kawa, napoje gazowane i alkohol. Zgaga może wystąpić po wypiciu soków cytrynowych, pomarańczowych, pomidorowych czy grejpfrutowych.

Co warto spożywać, gdy dotyka nas refluks gardła? W diecie powinny dominować produkty, które zapobiegają cofaniu się treści żołądkowej – drób, wołowina, chude ryby, przetwory mleczne, ziemniaki, siemię lniane, czerstwe pieczywo. Warto wiedzieć, że potrawy powinny być duszone, pieczone, gotowane na parze oraz smażone bez użycia tłuszczu.

Jak skutecznie leczyć refluks?

Oprócz profilaktyki, czyli wykluczenia niektórych pokarmów i powstrzymania się od napojów sprzyjających dolegliwościom, warto sięgnąć po sprawdzone preparaty, które zmniejszają ból przełyku oraz przeciwdziałają kaszlowi refluksowemu. Dobrym rozwiązaniem są tabletki na kaszel refluksowy dostępne w aptekach – np. Cevitt. Na czym polega jego działanie? Refluks podrażnia błonę śluzową gardła, więc koniecznością jest stosowanie tabletek silnie nawilżających. Najskuteczniejszym składnikiem jest kwas hialuronowy, który tworzy naturalny hydrożelowy opatrunek na gardle. Tym samym zmniejsza kaszel, chrypkę, ból gardła, suchość w gardle i dyskomfort, jaki powoduje refluks.

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

O ile sama nazwa diety brzmi bardzo zachęcająco to jednak nie mo...

Dieta jogurtowa

Dieta Low Carb zaliczana jest do grona jednych z najbezpieczni...

Dieta Low Carb - dieta nisko węglowodanowa

Wszy we włosach kojarzą się często z brakiem higieny i dolegliwo...

Jak zdiagnozować i leczyć wszawicę?

Obecnie należy zwracać dużą uwagę na to, jak odżywiają się dziec...

Jak nauczyć dziecko zasad zdrowego odżywiania?

Idzie jesień, potem zima – to znak, że sezon przeziębień i cho...

Sezon na przeziębienie i grypę wkracza pełną parą. Poznaj 10 sposobów na to, aby nie zachorować.

Wydawać by się mogło, że jesteśmy doskonale wyedukowani i świado...

Nie stosujesz prezerwatywy? Możesz być zarażony

  Na pewno niejednokrotnie słyszeliście ja zbawienny wpływ na o...

Woda z cytryną samo zdrowie