Nowości na dietaiodchudzanie.pl

Popularne przyczyny kamicy moczowej

Kamica nerkowa to jedna z najczęściej występujących dolegliwości układu moczowego. W krajach wysokorozwiniętych występuje średnio u 10-12% populacji. Nieleczona może prowadzić do poważniejszych zaburzeń, wymagających nawet interwencji chirurgicznej. Jakie są najczęstsze przyczyny rozwoju kamicy nerkowej?

Jak powstaję kamień nerkowy?

W jaki sposób w naszym układzie moczowym wytwarzają się kamienie nerkowe? Wszystko wynika ze składu moczu, który przepływa przez nasz organizm. Jeżeli zgromadzi się w nim zbyt dużo soli, kwasów lub minerałów, nasze nerki nie poradzą sobie z ich rozpuszczeniem. Z roztworu przesyconego wytrącają się wówczas niewielkie kryształki zwane piaskiem nerkowym. Z czasem zgromadzony w ten sposób złóg może się kumulować, tworząc zwarty i trudny do usunięcia osad w nerkach. Zdarza się, że kamienie są na tyle małe, że zostają wydalone wraz z moczem. Jeśli jednak większy fragment utknie w przewodzie moczowym, niezbędna będzie interwencja lekarza.

Kamica nerkowa – przyczyny

Nie da się określić jednej konkretnej przyczyny kamicy nerkowej. To problem, który rozwija się bezobjawowo, a na jego powstanie składa się zwykle kilka czynników.

Do powstawania złogów w nerkach przyczynić się może wiele chorób. W grupie zwiększonego ryzyka znajdują się osoby cierpiące na zaburzenia układu kostno-stawowego, np. osteoporozę czy dnę moczanową. Kłopoty z prawidłowym funkcjonowaniem nerek mogą być spowodowane także przez chorobę Leśniowskiego-Crohna czy zespół złego wchłaniania. Na pojawienie się kamieni nerkowych narażeni są także pacjenci onkologiczni, zwłaszcza w przypadku nowotworów z przerzutami kostnymi. Liczne i nawracające zakażenia układu moczowego również sprzyjają rozwojowi złogów.

Dieta – podstawa zdrowych nerek    

Problem z kamicą moczową wcale nie musi oznaczać, że zmagamy się z jakąś poważną chorobą. Najczęściej problem wynika z nieprawidłowego sposobu odżywiania, czyli czegoś, co w krajach wysokorozwiniętych jest powszechne. W żywności, którą spożywamy na co dzień nie brakuje soli, zdarza nam się również nadużywać białka oraz wapnia. Owszem, są to składniki niezbędne dla naszego organizmu, jednak zapotrzebowanie na nie jest ograniczone. Brak zbilansowanej diety mocno odbija się nie tylko na sylwetce, ale także funkcjonowaniu układu moczowego. Dieta bogata w warzywa, owoce, produkty zbożowe i przede wszystkim, dużą ilość wody (co najmniej 2-2,5 litry dziennie) – to droga do zdrowia nerek.

Pamiętaj o ruchu

Brak aktywności fizycznej to kolejna z przyczyn kamicy nerkowej. W naszej kulturze prowadzimy głównie siedzący tryb życia. Z tego względu cierpimy także z powodu nadwagi, a ta przyczynia się do powstawania złogów w nerkach. Wybierając ruch, nie tylko spalamy zbędne kalorie, ale wspomagamy też przesuwanie się drobnych kryształków osadu w układzie moczowym. W ten sposób łatwiej usunąć je z organizmu podczas oddawania moczu.

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

Odpowiedź jest prosta – wybieraj tylko soki niepasteryzowane. ...

Jak wybrać najzdrowszy sok

Walka z nadwagą prawie zawsze kojarzy się z drakońską dietą i mi...

Koktajle odchudzające

Po przeszczepie szpiku niezwykle ważne jest właściwe odżywianie....

Jak powinna wyglądać dieta po przeszczepie szpiku u dziecka?

Ból i zmęczenie oczu to coraz częściej występująca przypadłość...

Suplement na zmęczone oczy – jak go wybrać?

Niejednokrotnie każdego z Nas złapał nagły skurcz mięśni czy drg...

Co robić przy nagłych skurczach mięśni czy drgawkach?

Na początku może kilka słów wstępu. Dieta jajeczna została oprac...

Dieta jajeczna

Święta Hildegarda z Bingen to święta kościoła katolickiego, kt...

Dieta orkiszowa św. Hildegardy – chrześcijańskiej mniszki żyjącej w XII wieku