Nowości na dietaiodchudzanie.pl

Menopauza - czy to już?

Menopauza to bardzo trudny okres w życiu każdej dojrzałej kobiety. Jak sobie poradzić z problemami i dolegliwościami, które doskwierają nam w tym okresie i tuż przed nim? Zaraz się dowiemy.

Menopauza to pojęcie bardzo obszerne i niewiele kobiet wie, co tak naprawdę ono oznacza. Z tego powodu warto już dzisiaj poznać jej najczęstsze objawy, przyczyny i sposoby łagodzenia wszelkich dolegliwości, które są nieodłącznym elementem tego okresu w życiu kobiety.

Menopauza od A do Z

Klimakterium to okres, który poprzedza nadchodzącą wielkimi krokami menopauzę. Inna nazwa okresu rozpoczynającego zanik miesiączkowania, to przekwitanie. Natomiast menopauza to ostatnia menstruacja w życiu kobiety. Kiedy należy się jej spodziewać? Według badań, medycyny i opinii lekarzy, okres przekwitania ma miejsce tuż po ukończeniu przez pleć piękną 45 roku życia. Tak naprawdę, cały proces przekwitania, fachowo nazywany również okresem okołomenopauzalnym, może trwać dziesięć lat. Jakie zmiany zachodzą wtedy w naszych organizmach?

Zmiany i dolegliwości towarzyszące przekwitaniu

Premenopauza, czyli czas który świadczy o końcu naszej płodności to okres, w którym hormony płciowe są na bardzo niskim poziomie. Trudno rozpoznać menopauzę chociażby dlatego, że aby cokolwiek zdiagnozować musi upłynąć roczna przerwa od ostatniej menstruacji. To w jakim wieku rozpocznie się u nas czas klimakterium, zależy od genów, stylu życia i wielu innych czynników. Kobiety, które regularnie palą papierosy, są narażone na częsty i silny stres albo źle się odżywiają, mogą spodziewać się menopauzy dużo szybciej.

Wcześniej wspomniane obniżenie się poziomu hormonów płodności sprawia, że ostatnie krwawienia są bardzo nieregularne i nad wyraz obfite. To wszystko jest spowodowane pogrubieniem błony śluzowej macicy.

Objawy klimakterium i menopauzy

Klimakterium to czas, w którym występuje wiele objawów i, w którym doskwierają nam liczne dolegliwości utrudniające codzienne życie:

  • nocne poty,
  • drażliwość,
  • kłopoty ze snem,
  • przygnębienie,
  • depresja,
  • drażliwość,
  • kłopoty z koncentracją,
  • bóle głowy,
  • uderzenia gorąca,
  • kołatanie serca.

Jak menopauza wpływa na kobietę?

Kiedy rozpoczyna się okres klimakterium i zbliża menopauza, wiele kobiet nie potrafi sobie z nią poradzić. Największe problemy doskwierają kobietom, których dzieci są już odchowane i nie mogą zająć swojego umysły czymś, przez co choć na chwilę zapomną o menopauzie. Wtedy zazwyczaj są rozdrażnione, przygnębione i czują się źle.

Warto przyjąć do wiadomości, że klimakterium i menopauza to nie choroba. To normalny okres, przez który przechodzi każda dojrzała kobieta. Aby go zaakceptować i polepszyć sobie ten czas, warto zająć się czymś, na co przez poprzednie lata nie miało się czasu. Można zapisać się na warsztaty, znaleźć sobie pasję czy udać się na urlop.

Łagodzenie menopauzy

Jeżeli menopauza naprawdę mocno doskwiera, warto udać się do lekarza. Specjalista przepisze nam specjalną terapię hormonalną (HTZ). Taka metoda usuwa uciążliwe dolegliwości, dzięki wprowadzeniu do organizmu brakujących hormonów.

HTZ - obalamy mity

Wiele kobiet myśli, że przez zastosowanie terapii HTZ w okresie menopauzy, są narażone na raka. I tutaj obalamy ten mit! Terapia jest dobra dla każdej kobiety. Jedynie kobiety, które chorują lub chorowały na nowotwór dróg rodnych muszą z niej zrezygnować.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat menopauzy, leczenia i dolegliwości, to zajrzyj tutaj: hydrovag.pl.

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

Cholesterol jest związkiem sterolowym należącym do lipidów, któr...

Najpopularniejsze mity na temat cholesterolu

Nie da się ukryć, że nadwaga i otyłość to dolegliwości, wobec kt...

Odchudzanie w zgodzie z naturą - co jeść dla zdrowej utraty kilogramów?

Chcesz przygotować pyszny posiłek dla swoich bliskich, ale wszys...

Kolacja z bliskimi – jak zaskoczyć ich domowym menu?

Odchudzanie jest żmudnym i długotrwałym procesem. Redukcja zbędn...

Chcesz schudnąć? Sprawdź, jak przyspieszyć ten proces

Jak wiadomo kolacja jest ostatnim posiłkiem spożywanym przed sne...

Łosoś w jogurcie naturalnym z rukolą

Cholesterol jest związkiem sterolowym należącym do lipidów, któr...

Najpopularniejsze mity na temat cholesterolu

O tym, że otyłość jest chorobą cywilizacyjną nie trzeba chyba ni...

Dieta paleo - czy warto ją wybierać?