Nowości na dietaiodchudzanie.pl

Rehabilitacja kręgosłupa - jak to robimy w HB Clinic ?

Kręgosłup (łac. columna vertebralis) powinno się opisać przede wszystkim jako centralną oś ciała człowieka, która jest zbudowana z 33 lub 34 połączonych ze sobą kręgów, rozciągających się od nasady głowy do miednicy. Kręgosłup składa się z pięciu części: szyjnego, piersiowego, lędźwiowego, krzyżowego i guzicznego, z czego dwa ostatnie stanowią nieruchomy odcinek kręgosłupa. Elastyczność i ruchomość kręgosłupa zapewniają więzadła oraz 23 krążki międzykręgowe (potocznie nazywane „dyskami”), umiejscowione, jaka sama nazwa wskazuje, między kręgami, w trzech pierwszych odcinkach kręgosłupa. Charakterystyczny „esowaty” kształt, kręgosłup zawdzięcza fizjologicznym krzywiznom (lordoza i kifoza), odgrywającym istotną rolę w pionowej postawie ciała.

Kręgosłup pełni szereg bardzo ważnych funkcji w organizmie człowieka, a do najważniejszych należą: zapewnienie równowagi ciała, amortyzacja wstrząsów, zaczep dla wielu innych kości, ochrona rdzenia kręgowego i nerwów rdzeniowych. Mówiąc o funkcji kręgosłupa należy zwrócić uwagę na krążki międzykręgowe, które to właśnie absorbują wstrząsy i sprawiają, że mimo gwałtownych i dużych przeciążeń kręgosłup utrzymuje swoją stabilizującą formę.

Obecnie, choroby kręgosłupa należą do największych medycznych problemów cywilizacyjnych i jak podają statystki, nawet połowa Polaków zgłasza bóle pleców. Przyczyn należy się dopatrywać m.in. w przedwczesnym zwyrodnieniu krążka międzykręgowego wraz ze stawami międzywyrostkowymi, a na występowanie takiego stanu mogą mieć wpływ m.in.: urazy mechaniczne kręgosłupa, przeciążenia związane ze sportem, siedzący tryb życia połączony z niską aktywnością, wady postawy (np. skolioza). Inne choroby kręgosłupa to np. spondyloartropatie (zapalenia stawów międzykręgowych np. w ZZSK, łuszczycowym zapaleniu stawów), zwichnięcia i podwichnięcia w stawach międzykręgowych, złamania (urazowe lub związane z osłabieniem kośćca chorobą przewlekłą).

Objawy

W większości przypadków zmiany patologiczne w obrębie kręgosłupa mają przebieg długotrwały i bezobjawowy – są następstwem wieloletniego przeciążania tkanek kręgosłupa połączonego z brakiem jego higieny. Zazwyczaj pojawiające się pierwsze sygnały bólowe również są bagatelizowane i dopiero ostra odpowiedź kręgosłupa zmienionego procesem chorobowym, zmusza pacjenta do poszukania pomocy u specjalisty. Wśród najczęstszych objawów sygnalizujących zmiany w tkankach kręgosłupa znajdują się:

ból (ostry lub przewlekły, stały lub okresowy, miejscowy lub promieniujący)

ograniczona ruchomość kręgosłupa i/lub stawów kończyn

mrowienie, drętwienie, zaburzenie czucia

osłabienie siły mięśniowej

wzmożone napięcie mięśniowe jako odpowiedź na ból

Rehabilitacja

W zdecydowanej większości przypadków, leczenie chorób kręgosłupa ma przebieg zachowawczy, nieinwazyjny.

Zgłaszający się do HB Clinic pacjenci z bólami kręgosłupa, z dolegliwościami bólowymi promieniującymi do kończyn górnych lub dolnych, z bólami w obrębie szyi, po zabiegach operacyjnych, z rwą kulszową, z bólami krzyża i innymi objawami chorób kręgosłupa, są objęci konsultacją diagnostyczną w ramach której m.in. przeprowadzony jest wywiad połączony z analizą dokumentacji medycznej, a dodatkowo terapeuta wykonuje badanie funkcjonalne kręgosłupa. Wszystkie powyższe czynności pozwolą postawić diagnozę fizjoterapeutyczną oraz ustalić indywidulany plan terapii z włączeniem zachowań profilaktycznych. Swoiste podejście do problemu jest niezwykle istotne, ponieważ poprzez ustalenie programu ćwiczeń uwzględniającego tempo i ilość powtórzeń oraz czas ich trwania, a dodatkowo bieżący okres choroby, pozwoli uzyskać pożądane efekty bez zbędnego przeciągania terapii. Jednocześnie należy tutaj zaznaczyć, iż trwający od dłuższego czasu proces chorobowy kręgosłupa, w którym bardzo często dochodzi do nieodwracalnych zmian, nie da się usunąć poprzez pojedynczą terapię, „nastawienie kręgów” czy odpowiedni ucisk. Terapia opiera się na długotrwałym procesie i to nie tylko w gabinecie fizjoterapeutycznym, ale również w życiu codziennym, poprzez stosowanie odpowiedniej profilaktyki i eliminację czynności wywołujących dolegliwości bólowe. Kręgosłup wymaga stałej opieki i dbałości w celu zahamowania procesu degeneracji oraz podtrzymania uzyskanych dotychczas efektów.

 

Wśród zalecanych metod fizjoterapeutycznych stosowanych w HB Clinic znajdują się:

  • terapia manualna
  • masaż leczniczy
  • masaż tkanek głębokich (m.in. terapia punktów spustowych)
  • ćwiczenia rozluźniające odpowiednie grupy mięśniowe
  • ćwiczenia wzmacniające i stabilizujące kręgosłup
  • ćwiczenia funkcjonalne
  • kinesiotaping
  • neuromobilizacje
  • zabiegi fizykalne (laser, ultradźwięki, jonoforeza, fonoforeza)

W dobie „życia w szybkim tempie” i ciągłej pracy, zapominamy o higienie związanej z zapobieganiem bólom kręgosłupa i mimo wysyłanych przez nasz organizm sygnałów świadczących o zachodzących patologicznych zmianach, lekceważymy problem, nie mając świadomości jakie mogą być tego następstwa. Im wcześniej pacjent zgłosi się do terapeuty, który odpowiednio szybko zareaguje i nie tylko poprowadzi kierunkową terapię, ale również wskaże profilaktyczne działania mające dobroczynny wpływ na nasz kręgosłup.

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy z chodników znika część r...

Czy zimą warto jeździć na rowerze?

Czekolada w dużej mierze składa się z cukrów i tłuszczy, zatem j...

Co daje jedzenie czekolady?

Laboratoria FitLabs nieustannie poszerzają swoją gamę produktów,...

Laboratoria FitLabs

Dieta Dukana zwana też dietą proteinową jest odchudzająca kuracj...

Tortilla w diecie proteinowej

W ostatnim czasie o wodzie wodorowej jest coraz głośniej. Czy ma...

Woda wodorowa – czy warto ją pić?

Obecnie bardzo często mówi się o pożywieniu, któremu przypisuje ...

Polskie superfoods - warto je poznać!

Poszukując idealnej diety odchudzającej spotykałaś się ze skom...

Zasady diety minimalistycznej – upraszczaj, chudnij i oszczędzaj!