Nowości na dietaiodchudzanie.pl

Rehabilitacja kręgosłupa - jak to robimy w HB Clinic ?

Kręgosłup (łac. columna vertebralis) powinno się opisać przede wszystkim jako centralną oś ciała człowieka, która jest zbudowana z 33 lub 34 połączonych ze sobą kręgów, rozciągających się od nasady głowy do miednicy. Kręgosłup składa się z pięciu części: szyjnego, piersiowego, lędźwiowego, krzyżowego i guzicznego, z czego dwa ostatnie stanowią nieruchomy odcinek kręgosłupa. Elastyczność i ruchomość kręgosłupa zapewniają więzadła oraz 23 krążki międzykręgowe (potocznie nazywane „dyskami”), umiejscowione, jaka sama nazwa wskazuje, między kręgami, w trzech pierwszych odcinkach kręgosłupa. Charakterystyczny „esowaty” kształt, kręgosłup zawdzięcza fizjologicznym krzywiznom (lordoza i kifoza), odgrywającym istotną rolę w pionowej postawie ciała.

Kręgosłup pełni szereg bardzo ważnych funkcji w organizmie człowieka, a do najważniejszych należą: zapewnienie równowagi ciała, amortyzacja wstrząsów, zaczep dla wielu innych kości, ochrona rdzenia kręgowego i nerwów rdzeniowych. Mówiąc o funkcji kręgosłupa należy zwrócić uwagę na krążki międzykręgowe, które to właśnie absorbują wstrząsy i sprawiają, że mimo gwałtownych i dużych przeciążeń kręgosłup utrzymuje swoją stabilizującą formę.

Obecnie, choroby kręgosłupa należą do największych medycznych problemów cywilizacyjnych i jak podają statystki, nawet połowa Polaków zgłasza bóle pleców. Przyczyn należy się dopatrywać m.in. w przedwczesnym zwyrodnieniu krążka międzykręgowego wraz ze stawami międzywyrostkowymi, a na występowanie takiego stanu mogą mieć wpływ m.in.: urazy mechaniczne kręgosłupa, przeciążenia związane ze sportem, siedzący tryb życia połączony z niską aktywnością, wady postawy (np. skolioza). Inne choroby kręgosłupa to np. spondyloartropatie (zapalenia stawów międzykręgowych np. w ZZSK, łuszczycowym zapaleniu stawów), zwichnięcia i podwichnięcia w stawach międzykręgowych, złamania (urazowe lub związane z osłabieniem kośćca chorobą przewlekłą).

Objawy

W większości przypadków zmiany patologiczne w obrębie kręgosłupa mają przebieg długotrwały i bezobjawowy – są następstwem wieloletniego przeciążania tkanek kręgosłupa połączonego z brakiem jego higieny. Zazwyczaj pojawiające się pierwsze sygnały bólowe również są bagatelizowane i dopiero ostra odpowiedź kręgosłupa zmienionego procesem chorobowym, zmusza pacjenta do poszukania pomocy u specjalisty. Wśród najczęstszych objawów sygnalizujących zmiany w tkankach kręgosłupa znajdują się:

ból (ostry lub przewlekły, stały lub okresowy, miejscowy lub promieniujący)

ograniczona ruchomość kręgosłupa i/lub stawów kończyn

mrowienie, drętwienie, zaburzenie czucia

osłabienie siły mięśniowej

wzmożone napięcie mięśniowe jako odpowiedź na ból

Rehabilitacja

W zdecydowanej większości przypadków, leczenie chorób kręgosłupa ma przebieg zachowawczy, nieinwazyjny.

Zgłaszający się do HB Clinic pacjenci z bólami kręgosłupa, z dolegliwościami bólowymi promieniującymi do kończyn górnych lub dolnych, z bólami w obrębie szyi, po zabiegach operacyjnych, z rwą kulszową, z bólami krzyża i innymi objawami chorób kręgosłupa, są objęci konsultacją diagnostyczną w ramach której m.in. przeprowadzony jest wywiad połączony z analizą dokumentacji medycznej, a dodatkowo terapeuta wykonuje badanie funkcjonalne kręgosłupa. Wszystkie powyższe czynności pozwolą postawić diagnozę fizjoterapeutyczną oraz ustalić indywidulany plan terapii z włączeniem zachowań profilaktycznych. Swoiste podejście do problemu jest niezwykle istotne, ponieważ poprzez ustalenie programu ćwiczeń uwzględniającego tempo i ilość powtórzeń oraz czas ich trwania, a dodatkowo bieżący okres choroby, pozwoli uzyskać pożądane efekty bez zbędnego przeciągania terapii. Jednocześnie należy tutaj zaznaczyć, iż trwający od dłuższego czasu proces chorobowy kręgosłupa, w którym bardzo często dochodzi do nieodwracalnych zmian, nie da się usunąć poprzez pojedynczą terapię, „nastawienie kręgów” czy odpowiedni ucisk. Terapia opiera się na długotrwałym procesie i to nie tylko w gabinecie fizjoterapeutycznym, ale również w życiu codziennym, poprzez stosowanie odpowiedniej profilaktyki i eliminację czynności wywołujących dolegliwości bólowe. Kręgosłup wymaga stałej opieki i dbałości w celu zahamowania procesu degeneracji oraz podtrzymania uzyskanych dotychczas efektów.

 

Wśród zalecanych metod fizjoterapeutycznych stosowanych w HB Clinic znajdują się:

  • terapia manualna
  • masaż leczniczy
  • masaż tkanek głębokich (m.in. terapia punktów spustowych)
  • ćwiczenia rozluźniające odpowiednie grupy mięśniowe
  • ćwiczenia wzmacniające i stabilizujące kręgosłup
  • ćwiczenia funkcjonalne
  • kinesiotaping
  • neuromobilizacje
  • zabiegi fizykalne (laser, ultradźwięki, jonoforeza, fonoforeza)

W dobie „życia w szybkim tempie” i ciągłej pracy, zapominamy o higienie związanej z zapobieganiem bólom kręgosłupa i mimo wysyłanych przez nasz organizm sygnałów świadczących o zachodzących patologicznych zmianach, lekceważymy problem, nie mając świadomości jakie mogą być tego następstwa. Im wcześniej pacjent zgłosi się do terapeuty, który odpowiednio szybko zareaguje i nie tylko poprowadzi kierunkową terapię, ale również wskaże profilaktyczne działania mające dobroczynny wpływ na nasz kręgosłup.

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

Catering dietetyczny to dobry sposób na to, żeby schudnąć oraz z...

Catering dietetyczny - czy to się opłaca?

Osoby zainteresowane tematyką zdrowego odżywiania z pewnością sł...

Dieta zgodna z grupą krwi – czy to ma sens?

O dobroczynnym działaniu suszonych śliwek wiedziały już nasze ba...

Suszone śliwki. Poznaj ich zalety

W dzisiejszym zabieganym świecie nie mamy chwili czasu na to, ...

Dlaczego warto praktykować medytację i jak to robić?

Gładkie i lśniące włosy to marzenie każdej kobiety. Taka fryzura...

Proste triki na gładkie i lśniące włosy

Ćwiczenia fitness wywodzą się z aerobiku. Nie każdy o tym wie, a...

Kluby fitness – dlaczego warto być ich członkiem?

Nic nie przychodzi łatwo, nawet gwiazdom wielkiego formatu, któr...

Dieta Beyonce - optymalna dieta owsiankowa