Nowości na dietaiodchudzanie.pl

O testach na nietolerancję pokarmową słów kilka

Nietolerancje pokarmowe są niewłaściwą reakcją organizmu na spożyte pożywienie. Układ immunologiczny nie zawsze jednak reaguje na alergen, produkując przeciwciała w celu jego zwalczenia. Czasem objawy alergii pojawiają się, nawet gdy nie są one przez niego wytworzone. Taką nieimmunologiczną reakcję na alergen nazywamy nietolerancją pokarmową.

Dlaczego warto wykonywać testy na nietolerancję pokarmową?

Nietolerancje pokarmowe mogą być dla pacjenta niezwykle dokuczliwe. Po pierwsze, ze względu na to, że w przeciwieństwie do zwyczajnych alergii, są one trudne do diagnozy. A po drugie, że reakcje alergiczne od strony organizmu mogą się w ich przypadku utrzymywać od kilku godzin do nawet kilku dni. To sprawia, że cierpiący na nietolerancję pokarmową nie tylko mają trudności ze znalezieniem źródła swojego dyskomfortu, ale również efekty jego odrzucenia przez organizm trwają znacznie dłużej niż w przypadku alergii.

Testy na nietolerancję pokarmową domowym sposobem

Testy na nietolerancję pokarmową możemy wykonywać wieloma sposobami. Wiele osób, którym ciężko jest poświęcić swój czas na wizytę u specjalisty, decyduje się na zakup zestawu do wykonania badań na nietolerancję samodzielnie w domu. Testy takie dostępne są praktycznie w każdej aptece. Jednak korzystanie z nich nie jest najlepiej widziane przez specjalistów z tej dziedziny. Powodem jest przede wszystkim duże ryzyko uzyskania nieprawidłowych pomiarów. Co powoduje, że poprzez przeprowadzenie badań takim sposobem, możemy narazić się na więcej szkód niż pożytku.

Niewiele osób dysponuje odpowiednim doświadczeniem z zakresu pracy w laboratorium, która pozwoliłaby im na możliwość przeprowadzenia badań w sposób prawidłowy. Co więcej, nie każdy ma możliwość wykonania ich w odpowiednim środowisku i za pomocą właściwych narzędzi. Czynnikiem, który powoduje, że ostatecznie wynik takich badań jest mało wartościowy, jest fakt, że nie mamy możliwości ich interpretacji. Możliwa jest oczywiście próba samodzielnej analizy wyników przy pomocy internetu, jednak trudno będzie nam dopasować według takiej właściwą dietę, która ostatecznie przełoży się na polepszenie stanu naszego samopoczucia.

Laboratoryjne testy na nietolerancję pokarmową

Zdecydowanie lepszym pomysłem jest wybranie się na testy na nietolerancję pokarmową do laboratorium, np. instytut-mikroekologii.pl. Specjaliści z fachowego ośrodka medycznego określą, czy przeprowadzenie testów na nietolerancję pokarmową jest w ogóle potrzebna pacjentowi. A w razie konieczności zlecą odpowiednie badania. Przed wizytą w laboratorium zaleca się udanie do swojego lekarza pierwszego kontaktu lub alergologa. To oni, po przeprowadzeniu wnikliwego wywiadu, określą naturę problemu i wskażą, jakie testy powinniśmy wykonać.

Jest kilka metod, którymi możemy wykonać testy na nietolerancję pokarmową w sposób profesjonalny.

Testy skórne

Testy skórne należą do najczęściej wykonywanych badań pozwalających na identyfikację alergenów. Za ich pomocą możemy poznać, jakie substancje powodują reakcję alergiczną u danego pacjenta. Niestety metoda ta sprawdza się jedynie w przypadku weryfikacji alergii wczesnych. Testy skórne przeprowadzać można już o dzieci, które ukończyły 3 rok życia. Przed poddaniem się badaniom należy zaprzestać stosowania leków antyhistaminowych, gdyż za ich przyczyną możemy uzyskać wynik fałszywie ujemny. Testy skórne polegają na nałożeniu na skórę alergenu i nacięciu skóry. Osoba przeprowadzająca badanie dokładnie obserwuje skórę i sprawdza jej reakcję. Na tej podstawie określa się nietolerancję pokarmową.

Testy z krwi

Testy z krwi pozwalają na zidentyfikowanie alergii wczesnych i późnych. Są one jedyną metodą na dokładne określenie alergenów utajonych. Testy z krwi mogą być już wykonywane u dzieci, które ukończyły 12 miesięcy. Są one wykonywane jedynie w specjalistycznych laboratoriach.

Po uzyskaniu wyników warto udać się do lekarza i dietetyka, którzy pomogą nam w ustaleniu właściwej dla nas diety, a także podpowiedzą, jakich zamienników produktów powinniśmy używać.

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

Gdzie należy szukać przyczyn powstawania otyłości? Dlaczego, cor...

Dlaczego coraz więcej rodaków tyje?

Szeroko pojęta branża fitness rozwija się w naszym kraju bardzo ...

Czym się kierować przy wyborze kursu na trenera personalnego?

Wiele osób bardzo często zadaje sobie to pytanie. W telewizji co...

Czy warto stosować suplementy diety?

Na rynku pojawiły się bezglutenowe i wegańskie produkty - co war...

Bezglutenowe i wegańskie produkty - co warto o nich wiedzieć?

Marzy Ci się nowy zapach, ale nie masz czasu ani cierpliwości ...

Na co zwracać uwagę kupując perfumy w Internecie

Dieta RAW zakłada, że aż 70% spożywanych każdego dnia warzyw i...

Czy warto spożywać surowe warzywa? Poznaj zasady diety RAW!

Pielęgnacja cery naczynkowej powinna opierać się na jej wzmocn...

Jak pielęgnować cerę naczynkową?