Nowości na dietaiodchudzanie.pl

Pomóż swojej wątrobie! Jak zapobiegać popularnym dolegliwościom?

Wątroba to narząd, który przez okrągłą dobę toczy bój ze światem oraz naszymi nawykami żywieniowymi i życiowymi. Pełni funkcje detoksykacyjne, metaboliczne, filtracyjne i magazynujące. Pomimo zdolności regeneracyjnych, wątroba nie jest niezniszczalna i nadmierne obciążanie jej codziennymi trudami może prowadzić do licznych chorób.

Ciężkie zadanie skutkuje częstymi porażkami – wtedy odczuwamy spory dyskomfort. Jak zatem pomóc wątrobie w sprawnym funkcjonowaniu, gdy nie umiemy sobie odmówić przyjemności?

Czy wątroba boli?

Wątpliwości dotyczące bólu wątroby związane są z faktem, że jest to duży narząd i rozpowszechnioną opinią, że wątroba nie boli. Porządkując, sprawy wyglądają tak. Zdarza się, że ludziom myli się ból wątroby z bólem brzucha, nerek a nawet kręgosłupa. Jak boli wątroba? Prawda jest taka, że sama wątroba nie boli, gdyż nie jest unerwiona czuciowo. Dlatego ludzie czują raczej rodzaj ucisku czy dyskomfortu. Ból pojawia się dopiero wtedy, gdy wątroba powiększa swój rozmiar i uciska na otrzewną (tzw. torebka Glissona), którą jest pokryta, bo otrzewna jest unerwiona czuciowo.

Większość chorób daje nieprzyjemne objawy, ale czasem ciężko stwierdzić, co nam dolega. Dlatego warto mieć możliwość sprawdzenia, w jaki sposób potraktować aktualne objawy - każda choroba wątroby co prawda efekty daje podobne, ale przyczyny można już ocenić samodzielnie.

Na stronie producenta leku wspomagającego walkę z dolegliwościami wątroby oraz jej regenerację można znaleźć krótką charakterystykę popularnych dolegliwości – essentiale.pl/przyklady-czestych-schorzen-watroby.htm. Co znajdziemy na tej liście?

Co może powodować bóle wątroby?

Alkoholowe uszkodzenie wątroby jest dość powszechne. Podczas metabolizmu alkoholu powstają niebezpieczne toksyny – tak generują się właśnie bóle wątroby. Limity zależą od wielu czynników, ale uznaje się, że granicą dla mężczyzn jest 60 gramów alkoholu etylowego, co jest ekwiwalentem 200 ml wódki, 1 litra wina lub 2,5 litra piwa, zaś dla kobiet 20 gramów alkoholu etylowego. W następnym etapie może dojść do zapalenia organu, a finalnie do marskości. Podobne efekty daje polekowe uszkodzenie wątroby – to schorzenie związane jest z niemożnością wydalenia przez wątrobę związków chemicznych, które są efektem rozkładu przyjmowanych leków. Odkładające się pozostałości leków uszkadzają narząd i prowadzą do ostrej niewydolności wątroby oraz jej przewlekłego toksycznego zapalenia. Objawy to silne zmęczenie, gorączka, obrzęk nóg i brzucha, zażółcenie skóry i białek oczu, ból, a w najgorszym przypadku śmierć.

Wirusowe choroby wątroby są niebezpieczne

Wyróżnia się kilka typów zapalenia wątroby. Typ A i E to żółtaczka pokarmowa, B zakaźna, C potransfuzyjna oraz D wszczepienna. Każdy typ to inne leczenie, pacjenci z typem A powinni pić dużo płynów i ograniczyć spożycie leków, pozostałe typy wymagają przyjmowania leków, zmiany trybu życia na zdrowszy i regularne kontrole stanu wątroby. W skrajnych przypadkach może dojść do przeszczepu.

Wszystkie choroby wątroby wymagają wspomagania jej regeneracji – dla ogólnego zdrowia, ale i dla pozbycia się nieprzyjemnych objawów chorobowych. Preparaty bogate w składniki odżywcze – jak Essentiale Forte – warto zażywać regularnie, nie tylko w przypadku długotrwałych schorzeń. Wątroba na pewno kiedyś nam za to podziękuje.

Dodaj komentarz

Ostatnie komentarze

Dieta Dukana jest dietą białkową i wymaga specjalnego jadłospisu...

Dieta dukana jadłospis

  Katar nieleczony trwa 7 dni, leczony tydzień - mówi stary dow...

Wygodne i skuteczne leki na katar

Czy wiecie, że statystyczna polska rodzina tyje na wakacjach jak...

Zwracaj uwagę na to, co jesz na wakacjach!

To, co jemy, ma ogromny wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, a...

Witaminy na zdrowe włosy. Dieta i pielęgnacja

  Katar nieleczony trwa 7 dni, leczony tydzień - mówi stary dow...

Wygodne i skuteczne leki na katar

Walka z nadwagą prawie zawsze kojarzy się z drakońską dietą i mi...

Koktajle odchudzające

  Poszukując suplementów wspomagających redukcję nadprogramowyc...

Naturalne metody a tabletki - sposób na odchudzanie